Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
4 березня, 2013   ▪   Мілан Лєліч   ▪   Версія для друку

Справа Власенка: вибіркове правосуддя націлилось на захисника Тимошенко

Питання про позбавлення Сергія Власенка депутатських повноважень стане для влади черговим тестом на наявність в Україні вибіркового правосуддя
Справа Власенка: вибіркове правосуддя націлилось на захисника Тимошенко

Численні обіцянки не застосовувати практику вибіркового правосуддя та припинити тиск на опозицію, які вітчизняні високопосадовці не втомлюються роздавати під час закордонних візитів, не мають нічого спільного з тим, що відбувається всередині країни. Через кілька днів після саміту Україна-ЄС, де президент вкотре пообіцяв «знайти вихід» із ситуації з політв’язнями, одною ногою у в’язниці опинився захисник Юлії Тимошенко Сергій Власенко.

Прямий тиск на Власенка чинився давно, але лежав переважно в інформаційній площині: регулярні інтерв’ю його колишньої дружини Наталії Окунської, в яких вона розповідала яким поганим батьком, чоловіком, скнарою і взагалі негідником був Власенко, нещодавня історія з «ведмедями-есбеушниками» і т.д. Після Нового року тиск почав набувати  серйозніших форм: Власенка відмовилися випустити з України, порушили проти нього одразу три кримінальні справи – усі пов’язані з його колишньою дружиною Наталією Окунською (розбій, викрадення автомобіля, невиплата аліментів), арештували майно соратника Власенка, нардепа Сергія Пашинського – теж у зв’язку з претензіями Окунської. Але дати хід справам не можна було, поки у Власенка була депутатська недоторканність. Зняти її вирішили не через Верховну Раду, депутати якої останнім часом виявляють неабияку норовливість, а простішим шляхом, через Вищий адмінсуд, який нещодавно прославився на всю країну, позбавивши депутатства Павла Балогу та Олександра Домбровського.

Влада має принаймі дві серйозні причини збити Власенка з політичної орбіти. По-перше, він є координатором усіх захисників Тимошенко по численних справах проти неї і спікером її групи захисту. Хоча Власенку часто дорікали за вибір ним політико-юридичної, а не винятково правової моделі захисту екс-прем’єра (на останній прес-конференції про це згадав навіть президент Віктор Янукович), лише він володіє нюансами усіх кримінальних справ в достатній мірі. Тож його вилучення з процесу автоматично поставить захист Тимошенко в дуже скрутне становище.

По-друге, Власенко належить до дуже нечисленної групи депутатів ВО «Батьківщина», які  ж людьми Тимошенко і не належать до інших внутрішньоопозиційних угруповань. Саме Власенко доносив справжню позицію  ув’язненого лідера до решти членів фракції, що подеколи провокувало внутрішньофракційні скандали. Може мати місце і ще одна причина – продовжити тиск на депутатський корпус, який ще не встиг оговтатися від справи Балоги-Домбровського і вкотре показати йому, що мандату можна позбавити будь-якого нардепа, була б причина, а привід знайдеться.

З юридичного боку справа Власенка виглядає наступним чином. Конституція України та закон про статус нардепа забороняють суміщати депутатську діяльність з іншою, окрім творчої, викладацької та медичної практики (адвокатство до переліку винятків не входить). Таким чином, адвокат протягом трьох днів від складання присяги нардепа повинен направити лист до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів, котра видавала йому свідоцтво про право займатися адвокатською діяльністю, з проханням його анулювати.

Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» набув чинності 15 серпня минулого року, тож передбачений у ньому 90-денний строк подання відповідної заяви збіг в середині листопада. Нардеп-адвокат, котрий в цей термін не вклався, вважається сумісником, і може бути позбавленим мандату рішенням суду, котре не потребує затвердження Верховною Радою і не передбачає оскарження.

Цей механізм і вирішила використати Партія регіонів. В ролі призвідника було використано харківського регіонала Володимира Мисика. Мисик – невідомий широкій громадськості бізнесмен, його ім’я фігурувало в ЗМІ лише у зв’язку з оголошеним у 2007 році голодуванням (в такий спосіб Мисик протестував проти повернення у власність місцевої громади виділеної його підприємству землі), про якісь його персональні конфлікти з Власенком невідомо, тому скоріш за все, він був використаний в ролі «стрілочника» (як Юрій Кармазін у справі Балоги-Домбровського). Спочатку Мисик звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (ВКДКА), в якій йому підтвердили, що Власенко має діюче посвідчення адвоката й може провадити депутатську діяльність (голова ВКДКА Валентин Загарія вважається бізнес-партнером Валерія Писаренка, котрий входить до групи Андрія Портнова, куратора правоохоронних органів та органів юстиції в Адміністрації президента). Відповідь Загарія датується 22 лютого, в цей же день Власенко, зрозумівши серйозність небезпеки, яка йому загрожує, звернувся із заявою про призупинення свого адвокатського свідоцтва. Хоча за законом про адвокатуру, воно мало бути припинено вже в день подання такої заяви, в єдиному реєстрі адвокатів Власенко значиться діючим адвокатом і досі.  

 

Мисик розвинув успіх і звернувся до регламентного комітету, більшість в якому мають регіонали та комуністи, очолює комітет член фракції ПР Володимир Макеєнко. На своєму засіданні увечері 27 лютого комітет начебто розглянув питання по Власенку і передав своє рішення спікеру Володимиру Рибаку, який вже наступного дня направив до ВАСУ позов про позбавлення захисника Тимошенко депутатських повноважень. Суд мав задовольнити позов Рибака вже в п’ятницю, в режимі таємності (інформація про розгляд справи станом на вечір четверга на сайті ВАСУ була відсутня) – але опозиція дізналася про все з власних джерел і підняла розголос. Тому розгляд справи було призначено на 5 березня.

Опозиціонери продовжили своє міні-розслідування і з’ясували, що 27 лютого жодного засідання регламентного комітету не було, його рішення по Власенку - сфальшоване, відповідна заява була направлена до Генпрокуратури. Тепер, за даними опозиції, комітет в екстреному порядку збирається понеділковим ранком.

«Близько 19 години сьогодні моя помічниця з якихось третіх рук дізналася, що на восьму ранку понеділка, 4 березня, призначено засідання комітету з питань Регламенту. Очевидно, буде розглядатися питання про припинення повноважень Власенка», - написав в неділю на своїй сторінці у Facebook заступник голови комітету свободівець Ігор Швайка. В будь-якому разі, очевидно, що рішення комітету регіонали будуть намагатися легалізувати «заднім числом».

Втім, подібні маніпуляції – не єдиний аргумент Власенка, який він зможе озвучити на засіданні ВАСУ. Захисник Тимошенко наголошує, що взагалі не є адвокатом, адже депутатської діяльності не провадить з 2008 року (стаття перша Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» вказує, що адвокатом є особа, яка здійснює адвокатську діяльність). Відповідно, підкреслює Власенко, вимоги щодо призупинення свідоцтва на право здійснення адвокатської діяльності на нього не розповсюджуються, а сам факт наявності відповідного свідоцтва жодної ролі в справі не грає. «Якщо у вас є водійські права, це ж не означає, що ви водите машину», - провів він аналогію в п’ятничному ефірі одного з телеканалів.

В якості доказу Власенко оприлюднив низку документів, пов’язаних з його роботою в якості захисника Юлії Тимошенко – в них було вказано, що до справ він залучається не як адвокат, а як «інший фахівець в галузі права, народний депутат України». Таким чином, запевняє Власенко, жодної адвокатської діяльності він не провадив, грошей за це не отримував, а, отже, сумісником не був і не є.

Втім, ці аргументи Вищий адмінсуд напевно зможе обійти – зміг же він парою тижнів раніше де-факто приписати ігнорувати Конституцію в рішенні про позбавлення мандатів Балоги й Домбровського – а в цій справі позиції Власенка хиткіші, ніж у двох вищезгаданих колег.

Тому в цій справі цікавіше пошукати відповідь на питання «а судді хто?» Одним з найактивніших коментаторів справи Власенка став один зі спікерів Партії регіонів, колишній суддя та один з перших перебіжчиків з БЮТ до ПР, Володимир Олійник. Він вирішив упередити будь-які звинувачення у вибірковому правосудді та повідомив, що ВАСУ, окрім справи Власенка, буде розглядати й питання про позбавлення мандата одного з найзлісніших прогульників парламентських засідань, члена фракції ВР Андрія Веревського.

Справа Веревського дійсно буде слухатись у ВАСУ 5 березня, через чотири години після справи Власенка, але, за інформацією Тиждень.ua, позбавлення Веревського повноважень насправді узгоджено з ним самим – цей бізнесмен-регіонал вирішив за краще проміняти депутатську недоторканність на можливість вільно вирішувати свої бізнесові інтереси і не бути прив’язаним до сесійної зали, в якій з недавніх пір треба особисто натискати «кнопку».

«Закон є закон, Конституція є Конституція. І її треба виконувати, незалежно від того, до якої партії належиш», - повчально зазначив Олійник. Але досить швидко з’ясувалося, що Конституцію не виконує і він сам – а разом з ним ще 36 колег по фракції, котрі є сумісниками і займаються, зокрема й адвокатською діяльністю (за підрахунками руху «Спільна справа»).

Звинувачення опонентів в сумісництві з боку представників Партії регіонів звучать цинічно тому, що саме вони в новітній політичній історії і відзначились як найбільші порушники відповідних норм законодавства. Так, одразу після приходу до влади Віктора Януковича і відповідного переформатування виконавчої гілки влади кільканадцять регіоналів місяцями не здавали свої депутатські мандати, приміром, Василь Горбаль та Ярослав Сухий встигли побути губернаторами Львівщини та Тернопільщини відповідно, і повернутися в парламент. Є й сучасні приклади – так, нардеп-регіонал Павло Лєбєдєв, в кінці минулого року призначений міністром оборони, досі не склав депутатських повноважень (більше того, за чутками, він невдовзі має повернутись на роботу у Верховну Раду).

Хвиля критики змусила Партію регіонів виправдовуватись – так, на останніх вихідних партійна прес-служба оприлюднила одразу кілька заяв своїх депутатів, котрих звинувачували у сумісництві. Усі як один, регіонали запевняли, що після обрання депутатами працювати адвокатами та нотаріусами вони перестали. Вищезгаданий Володимир Олійник повідомив, що подав заяву про припинення адвокатської діяльності ще 3 жовтня минулого року – але на час написання статті в Єдиному реєстрі адвокатів це чомусь не було зазначено.

 

 

Вівторкове засідання ВАСУ по справі Власенка стане для влади черговою перевіркою на наявність в Україні вибіркового правосуддя. Крім усього іншого, головуючий суддя по цій справі, Михайло Зайцев, два роки тому був у складі колегії суддів, котрі відмовились позбавляти депутатських повноважень Владислава Каськіва. У грудні 2010 року Каськів був призначений головою сумнозвісного Держагентства з питань інвестицій та управління національними проектами, але депутатський мандат на стіл так і не поклав. Але через чотири місяці після його призначення суд визнав, що Каськів не є сумісником – серед аргументів суду було вказано зокрема те, що регламентний комітет парламенту не запросив Каськіва на засідання, де розглядалося його питання, і проігнорував його письмові пояснення. У випадку з Власенком, той навіть не мав гадки, що таке засідання взагалі відбувається. Чи візьме це до уваги суддя Зайцев, стане відомо вже дуже скоро.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
 • Добротна будівля початку ХХ століття на розі Миру й Грецької з дерев’яною вивіскою «Izba-читальня». «Youth has no age», — читаємо напис на вхідних дверях і такий самий високо на стіні над баром усередині.
  17 грудня, Ганна Чабарай
 • У багатих країнах дерева відвойовують територію. Розширення лісів не завжди популярне, але воно триватиме
  16 грудня, The Economist
 • Модернізована лісопереробна промисловість Білорусі лишається зоною ризикованого інвестування
  16 грудня, Сяргєй Пульша
 • Що заважає розвиватися лоукост-перевезенням в Україні
  16 грудня, Максим Віхров
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  16 грудня, Олександр Костриба
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.