Політика

  ▪   Мілан Лєліч

«Не почув нікого»: Янукович бездарно мавпує Путіна

На широко анонсованому проекті «Діалог з країною» не було дано жодних відповідей. Питань як таких теж не було. Янукович намагається наслідувати Путіна, хоча дедалі більше скидається на раннього Брєжнєва

«Дуже важко описати ті почуття, які ми відчували. Тільки сльози потоками лилися з очей. І, мабуть, це було справжнє, реальне відчуття щастя. Низький уклін вам за це, пане президенте, що ви дали нам цю надію і зробили її реальною», - з інтонаціями акторки провінційного театру говорила з великого екрану жінка у вишиванці. Власне, акторкою провінційного театру вона й була за фахом. Президент Віктор Янукович широко посміхався, здавалось, він зараз лусне від задоволення. Вочевидь, депресивна Кіровоградська область (театр знаходиться саме там) не мала що запитати у голови держави під час телемарафону «Діалог з країною» - хіба що награно подякувати за участь у реконструкції будівлі театру і запросити в гості. Втім, гаранта це навряд чи в той момент хвилювало.

Вочевидь, головна ідея проекту полягала саме в цьому – показати Януковичу, як процвітає народ в країні, котра вже в понеділок відзначатиме триріччя його президентства. Ця ідея органічно поєднувалась із супутньою – сформувати образ доброго царя, який знає про проблеми своїх підданих (якщо не знає, то готовий слухати і чути), може запросто їх вирішити, за потреби давши прочухана недолугим боярам-чиновникам. Формат заходу було повністю запозичено у північно-східного сусіда – хоча Володимир Путін створює імідж «царя-батюшки» куди яскравіше, ніж Віктор Янукович.

Читайте також: Користувачі Twitter про "Діалог з країною"

Під час телемостів з регіонів на екрані змінювали одне одного житомирські чорнобильці, дніпропетровські шахтарі, херсонські аграрії, харківські лікарі, кримські військові – всі, як один, зібрані, серйозні, охайно вдягнуті. І у всіх були якісь проблеми – шкідливі інструкції профільного міністерства, відсутність ліків чи житла, нелегальні копанки – і усі ці проблеми Янукович обіцяв «негайно вирішити» - в крайньому випадку «попрацювати над ними». Власне, з фраз «розберемося з питанням», «дам доручення губернатору», «перспектива розвитку», «ми знаємо про такі випадки», «робота вже ведеться» складалися більшість відповідей президента на «проблемні» питання. 

Аудиторії, котрі ці питання й ставили, були підібрані бездоганно, уособлюючи різноманітні групи радянського «класу робітників та селян»: працівники важкої промисловості, лікарі, селяни, творча інтелігенція тощо – крім того, вони часто працювали саме на підприємствах наближених до Януковича олігархів – бурових вишках Юлія Бойка, шахтах Ріната Ахметова, теплицях Дмитра Фірташа.

Стороннім було зась – до засекречених до останнього моменту локацій, де проходили телемости, не допускали навіть журналістів. В окремих регіонах обмеження доступу до зв’язку з президентом забезпечувала міліція, а на Одещині її навіть страхував спецпідрозділ «Беркут».

Читайте також: "Сім'я" готує наступ на олігархів

В таких умовах Янукович зміг продемонструвати не лише здатність вирішити будь-яку проблему своїх підданих, а й здібності провидця, коли повідомив, що парламентська криза закінчилась, і Верховна Рада розблокована (шоковані таким повідомленням парламентські журналісти негайно почали поширювати у соцмережах актуальні фотографії заблокованої президії  ВР – яку й справді згодом розблокували, але десь через півтори години).

Глобальні загальнополітичні та загальноекономічні проблеми взагалі опинились в тіні локальних труднощів шахтарів, лікарів та буровиків. Питання на цю тематику лунали майже винятково від запрошених до студії журналістів провідних телеканалів (хоча навіть вони не мали повної свободи слова – фактичний модератор проекту Савік Шустер одного разу осік одну з своїх колег, зазначивши, що пріоритетними є «питання з регіонів»).

Абсолютна зрежисованість «питань з регіонів» була очевидною, аж занадто. Показовим в цьому плані було включення з Луганську, яке місцева журналістка почала вітанням «Добрий вечір!» (включення було із закритого приміщення, тому з’ясувати, чи був надворі день, коли проходив телеміст, або і справді вечір, в який луганських підприємців зігнали на масовку і записували у кілька дублів, - неможливо).

З питаннями «від народу», які надійшли до спеціально організованого колл-центру, ситуація була не краща. На всю країну продемонстрували діаграму, яка свідчила, що найбільше запитів до глави держави мають пенсіонери, ветерани та діти війни, тож і їхні питання були відповідними. Наступна продемонстрована діаграма була ще більш показовою – найбільше питань до Януковича надійшло з південного сходу України (цей регіон було забарвлено у темно-зелені кольори), а західні області на діаграмі були ледь-ледь зеленими (вочевидь, у тамтешніх мешканців питань до Януковича вже не виникає).

Ідилію України епохи «покращення» зіпсувало лише пряме включення зі столиці. Ще з самого ранку перевдягнуті в цивільне працівники Управління держохорони та їхні колеги з числа штатних провладних провокаторів пояснювали зацікавленим громадяням, котрі зібрали на київському Майдані, що «питань ставить не треба». Це й не дивно – на камеру було зігнано бюджетників, насамперед працівників освітньої сфери, які й мали зображати щасливу масовку.

З таким станом речей під час прямого включення дозволив собі не погодитись один з місцевих активістів ВО «Свобода», котрий почав вимагати права поставити питання президентові для себе та інших, «нерєстрових» киян. Відтаскувати його силою з кадру, в прямій телетрансляції, організатори заходу посоромились (хоча вищезгаданому свободцівцю згодом порадили «піти десь погуляти, якщо хочеш дихати») – ведучий заходу закликав до «поваги до старших людей», яких уособлювала пенсіонерка, котра потонула в скаргах на місцеве чиновництво. Янукович пообіцяв «розібратись» - а модератор Савік Шустер за хвилину повідомив, що «на Майдан вже виїхав представник Адміністрації президента».

Такий збій сценарію неабияк схвилював Януковича, включення з Києва взагалі про всяк випадок припинили. «Вибачте, я трохи розхвилювався після київського майдану», - заявив він за кілька хвилин, відповідаючи на наступне питання, від аграріїв з Херсонщини, які цікавились овочесховищами.

Втім, окрім пояснень про те, де і як варто зберігати помідори та огірки, глава держави за три години ефіру все ж таки встиг висловитися на більш важливі теми:

Про газ:

«Скоріш за все вона (газотранспортна система) залишиться в державі, можливо на тих умовах, на яких ми бачимо, вона буде передана в оренду, щоб орендної плати вистачало на утримання труби, щоб розділити відповідальність щодо утримання ГТС з нашими партнерами і отримати гарантії прокачки відповідних обсягів газу»

«Коли Росія нам пред'явила рахунок на 7 мільярдів доларів штрафних санкцій (за недобір газу) – ніхто не відреагував ніяк – тиша. Дивились і думали, що наша хата з краю. Чому я мав висловитись в такій різкій формі, бо ми знову наодинці»

Про політв’язнів:

«Але такі питання, як створення умов, наприклад, для Тимошенко, які вона вимагає, я б прибрав ці камери. Щоб вони не дратували нікого. Якщо мене чують ці працівники, я б дуже хотів би, щоб вони це зробили» (за кілька годин спостережні камери й справді було прибрано – Тиждень.ua)

«Я вважаю, що по Луценку тоді, коли підійде той час, коли буде розглянута касація, можливо, ще касація вплине на це рішення, коли прийде черга президента, я буду на це питання дивитися»

Про опозицію:

«От чому я не просто закликаю, а переконаний, що виборці будуть підтримувати тільки тих політиків, які несуть для людей щось конкретне. Не шльопають язиками, хто кого більше перешльопає, а несуть Україні якімсь блага»

Про Олімпіаду:

«2022 рік – в нас світиться така надія. Я був в Польщі, зустрічався з президентами Польщі і Словаччини, вони є нашими конкурентами. Але я їм сказав, що ми будемо боротися. Ми всі – прикарпатські країни. Можливо, ми навіть з ними об'єднаємося, щоб не все програти»