Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
18 лютого, 2013   ▪   Спілкувалася: Алла Лазарева   ▪   Версія для друку

Французький політолог: “На саміті в Брюсселі Києву буде складно представити довічне ув'язнення Тимошенко як адекватне й прогресивне рішення”

Про перспективи європейської інтеграції України в контексті вибіркового судочинства та відсутності обіцяних реформ — Тиждень.ua поговорив з доктором політології, викладачем Західного Паризького університету та Паризького Інституту політичних досліджень Юлією Шукан.
Французький політолог: “На саміті в Брюсселі Києву буде складно представити довічне ув'язнення Тимошенко як адекватне й прогресивне рішення”

Тиждень.ua: В Україні розпочалися нові судові слухання в черговій справі проти Юлії Тимошенко. Цього разу її звинувачують у співучасті в убивстві бізнесмена Євгена Щербаня. Чи відстежують цю подію політичні та дослідницькі кола Франції? Як вона сприймається?

- Я воліла б наголосити на трьох елементах, які викликають запитання та змушують засумніватися в неупередженості цього нового процесу. Передовсім, бачимо грубу неповагу до принципу презумпції невинуватості. Складається враження, що вище керівництво України заздалегідь визначило Тимошенко винною. В цьому сенсі показовим виглядає турне по західних столицях заступника Генерального прокурора України Рената Кузьміна. Під час цих поїздок Кузьмін намагався переконати західних політиків у причетності Тимошенко до вбивства Щербаня, та, схоже, навіть пропонував їм подивитися доказову базу розслідування. За відсутності незалежного судового рішення, така поведінка суперечить принципу презумпції невинуватості, гарантованого в Україні, і не може спричинити нічого іншого, крім абсолютного нерозуміння з боку західних дипломатів та політиків.

По-друге, право на захист, нібито також гарантоване законом, також не видається забезпеченим. Йдеться, зокрема, про право розгляду справи незалежним та неупередженим судом, право мати достатньо часу, щоб підготувати свій захист, а також про право захищати себе в суді самостійно або за посередництвом адвоката. В цьому сенсі, відсутність Юлії Тимошенко в судовій залі, під час виступів свідків, виглядає дивною. Тим більше, якщо вірити адвокатам екс-прем’єра, вона чітко повідомила про своє бажання бути присутньою на слуханнях. Її участь дозволила б співставити покази свідків з іншими фактами та дістати необхідні уточнення. Це призводить мене до третього спостереження.

А саме: нові елементи доказів, зібрані під час слідства та оприлюднені минулого тижня, мають доволі неточний характер, в тому сенсі, що свідки розповідають не те, що вони самі бачили та можуть проконстатувати, а що вони чули від третіх осіб про причетність Тимошенко до вбивства Щербаня. Йдеться, отже, про непрямі свідчення, які не можна ані перевірити, ані відхилити. До того ж, свідчення стосуються фактів або дій, що були скоєні понад дванадцять років тому, і за весь цей час свідки жодним разом про них не згадували.

Тиждень.ua : Наскільки, на Вашу думку, нові судові провадження проти Тимошенко вплинуть на перспективи лютневого саміту Україна-ЄС? Наскільки Євросоюз готовий закрити очі на можливе засудження Тимошенко до довічного ув’язнення й підписати, в листопаді цього року в Вільнюсі, угоду про асоціацію з Україною?

- Нові звинувачення, висунуті проти Тимошенко, безперечно, будуть обговорюватися під час саміту 25 лютого в Брюсселі. Європейський Союз, вустами своїх представників, очевидно, висловить своє занепокоєння випадками вибіркового судочинства щодо лідерів політичної опозиції та зокрема Юлії Тимошенко.

Читайте також: «Вікно можливостей» для інтеграції з ЄС зачинять в Україні

Стосовно ж перспектив підписання в листопаді 2013 року угоди про Асоціацію “Україна-ЄС”, висновки, ухвалені Радою закордонних справ Євросоюзу в грудні 2012 року, як і декларації вищих представників ЄС, доволі чіткі. В Європейському Союзі вважають саміт Східного партнерства, який відбудеться в Вільнюсі в листопаді нинішнього року, влучним моментом до підписання угоди з Україною. Проте ЄС і далі чекає від української влади чіткого й якісного прогресу в декількох галузях. Він вимагає, зокрема, знайти адекватне рішення в справах із застосуванням вибіркового судочинства щодо Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, реформувати правову систему так, щоб забезпечити її незалежність та виключити на майбутнє зловживання судовою владою, реформувати прокуратуру та ухвалити Виборчий кодекс. Києву буде складно представити західним урядам довічне ув’язнення Тимошенко саме як адекватне й прогресивне рішення. Це поставить під загрозу підписання самої угоди.

Водночас, не треба забувати, що 27 членів Європейського Союзу не є одностайні між собою. Існує очевидне протистояння, з одного боку, між Польщею та Балтійськими країнами, що непокояться через нові геополітичні проекти Росії на пострадянському просторі та  підштовхують ЄС до швидкого зближення з Україною, та, з іншого боку, між такими країнами, як Франція, які стурбовані відступами від стандартів правової держави в Україні, використанням судочинства в політичних цілях, і котрі вимагають, до підписання угоди, відповідності взятим зобов’язанням. Фінальне рішення залежатиме від результатів протистояння цих двох позицій в середині ЄС.

Тиждень.ua:: У недавньому інтерв’ю журналу “Politique Internationale » Юлія Тимошенко закликала західних лідерів заарештувати рахунки кампаній, які пов’язані за бізнесом з родиною та найближчим оточенням Президента Януковича, а також — міністра економіки Юрія Бойка. Наскільки, на Вашу думку, керівники ЄС готові до запровадження подібних рішень?

- На мою думку, підписання угоди про створення зони вільного обміну та застосування персоналізованих економічних санкцій проти членів уряду або родичів голови Української держави не зовсім сумісні між собою. Йдеться про дві взаємовиключні опції. Зокрема, угоди про асоціацію базуються на повазі до демократичних принципів та засадничих прав, коли ж економічні санкції, - такі, як замороження активів певних офіційних осіб, - практикуються ЄС як покарання за невиконання тих самих принципів. Приміром, подібні рішення були ухвалені минулого року стосовно Білорусі. Але, допоки Брюссель веде переговори з Києвом про підписання угоди про асоціацію, про запровадження персональних санкцій не йдеться.

Тиждень.ua: Чи Ви бачите паралелі між ситуацією з “Сім”єю” Бориса Єльцина, коли він був при владі, та позиціями найближчого оточення Президента Януковича?

- Можна встановити паралелі стосовно того, як організовано політичну владу. Можна казати про фаворитизм як основу участі в політиці, в розподілі національних багатств. Можна казати про втручання членів “Сім”ї” до сфери громадського життя. Водночас, “приватизація” держави родиною Януковича, та, по суті, її квазі-приватна експлуатація, що дозволяє родині зосередити економічні капітали й збагатитися, є набагато потужнішим феноменом сьогодні в Україні, ніж те, що відбувалося в Росії в 90-х роках...

Тиждень.ua: Український уряд нещодавно заявив про близьку розробку, спільно з іноземними партнерами, родовищ сланцевого газу, проголошуючи курс на енергетичну незалежність держави. Чи несе в собі ця угода, на Вашу думку, нові геополітичні перспективи для України?

- Недавня угода з нідерландсько-британською компанією Shell про розробку східних родовищ у Донецькій області та аналогічні переговори  з американським підприємством  Chevron стосовно західних родовищ демонструють бажання української влади зменшити свою енергетичну залежність від Росії. Якщо взяти до уваги попередні дослідження, згідно з якими Україна позиціонується як третій ресурс Європи, після Франції та Норвегії, за запасами сланцевого газу, таке власне виробництво енергії та зменшення закупівель з Росії, очевидно, обіцяє важливі геополітичні вигоди.

Водночас, питання сланцевого газу вирішується у площині протистояння геополітичних та екологічних інтересів. Видобуток газу методом гідравлічного розриву зазнає серйозної критики з боку екологів, що пояснює, зокрема, нинішню заборону його видобутку в Франції. Мені не доводилося чути про відповідні консультації з екологами київських очільників...
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.