Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
17 січня, 2013   ▪   Любомир Шавалюк   ▪   Версія для друку

Подайте на проїдання! Часу на торги з МВФ не залишилося

24 січня в Україну приїде чергова місія Міжнародного валютного фонду, яка має прийняти рішення, чи поновлювати співпрацю з нашим урядом. Схоже, перенісши візит із грудня на січень, кредитор чекав, коли Сергій Арбузов, із яким наприкінці минулого року велися попередні переговори про виділення кредиту, обійме посаду в новому Кабміні.
Матеріал друкованого видання
№ 3 (271)
від 17 січня, 2013
Подайте на проїдання! Часу на торги з МВФ не залишилося

Ймовірно, саме перший віце-прем’єр-міністр відповідатиме за отримання наступного траншу. Арбузов уже заявив, що Україна розраховує на $15 млрд від МВФ. Але питання, чи готова влада виконати те, на що розраховує Фонд?

Головним каменем спотикання, який зупинив приплив грошей МВФ в Україну, був дефіцит Нафтогазу. За умовами попередньої програми, у 2011-му його мали звести до нуля, але він зріс до 1,6% ВВП. Торік дефіцит також був суттєвим. Тобто уряд виявився неспроможним нівелювати його, не вдаючись до небезпечного напередодні виборів для влади підвищення тарифів на газ для населення та теплокомуненерго. Тож можна очікувати, що МВФ знову порушить питання про підвищення тарифів. І, можливо, цього разу уряд таки буде готовий погодитися. Уже поширилася інформація про те, що Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг пропонує збільшити їх на 30%, оскільки наразі плата за воду і тепло ледь покриває 60–70% собівартості.

за останній рік ситуація в Україні погіршилася навіть там, де свого часу влада досягала певного прогресу 

Однак для МВФ метою співпраці є насамперед стабілізація економіки. А тут усе набагато складніше, бо за останній рік ситуація погіршилася навіть там, де свого часу влада досягала певного прогресу. Незважаючи на фіскальну консолідацію 2011-го, 2012-го уряд не вписався в 2,5% загального дефіциту держбюджету, обумовленого з МВФ. А неадекватний бюджет-2013 може довести державні фінанси до гіршого стану, ніж були під час підписання попереднього меморандуму. Заборгованість із повернення ПДВ, ліквідація якої була умовою програми в 2010-му, наприкінці 2012-го знову почала зростати. НБУ замість того, щоб посилювати свою незалежність, став кишеньковим, а курс гривні замість того, щоб стати гнучким, штучно утримується. Окрім того, ситуація з банківською системою така, що невдовзі через високі відсоткові ставки може з’явитися велика кількість банків – претендентів на рекапіталізацію та масштабне рефінансування. А обіцяна Фонду приватизація націоналізованих банків так і не відбулася.

Тож переговори будуть складними, адже інструментів для стабілізації економіки України залишилося не так багато, а зусиль для досягнення ефекту слід докласти значно більше, ніж минулого разу. МВФ перебуває на роздоріжжі. З одного боку, за незмінного курсу гривні Україні в 2013-му потрібно знайти $15–20 млрд, без яких дестабілізація загрожуватиме не лише країні, але значною мірою й регіонові. З іншого – уряд вперто не виконує взятих зобов’язань, що призводить до «проїдання» отриманих траншів. МВФ ретельно зважуватиме ці обставини і, мабуть, зробить вибір на користь стабільності, але дасть гроші лише після фактичного підвищення цін на газ та помірної девальвації гривні.

Часу на торги в уряду не залишилося. Світові фондові ринки дедалі частіше просідають, що може закрити можливість для України позичати зовні. При цьому вже найближчими місяцями потрібно повертати значні суми зов­нішнього боргу. Але велике питання: чи вистачить у нинішнього уряду компетентності домовитися з МВФ та провести необхідні зміни своєї політики раніше, ніж кризові процеси вийдуть із-під контролю? У будь-якому разі торік уряд запозичив за кордоном рекордні $10 млрд, а потреби на 2013-1 у півтора-два рази вищі. Тож навіть допомога МВФ за відсутності структурних реформ дасть лише тимчасовий ефект. 


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Це може тривати безкінечно. Врадіївка-1, -2, -3, -4, -100, -1000. Назву топоніма можна змінювати, так і робиться. Криве Озеро, Лощинівка, щось буде далі, але ж суть справи не міняється. Самосуд помалу стає чи не єдино можливим способом здобуття справедливості для маленьких українців. Ну або хоча б способом привернення уваги до проблеми й отримання хоч якоїсь сатисфакції після того, як та проблема вже перелилася за вінця кривавим місивом.
  31 серпня, Роман Малко
 • Це було друге з побачених мною невидимих міст. Перше було -- Королевець-Кеніґсберг (і все ще "Калининград"). Я відкрила для себе Королевець десь тоді ж, коли й Дніпрдзержинськ(нині Кам’янське), -- влітку 2009 року. Але зараз ітиметься про моє Мамаємісто.
  31 серпня, Маріанна Кіяновська
 • Тиждень.ua поговорив із двома узбецькими правозахисницями Надєждою Атаєвою та Умідою Ніязовою про можливість зміни еліт в Узбекистані, наступників Іслама Карімова та роль Кремля у цьому виборі
  31 серпня, Ольга Ворожбит
 • Хронічні екологічні проблеми Маріуполя вийшли на гора якраз напередодні візиту президента до міста
  31 серпня, Дарина Феденко
 • В ухвалених парламентом Республіки Польща постановах (Постанова Сенату від 7 липня 2016 р. та Постанова Сейму від 22 липня 2016 р.) польські парламентарі продовжили односторонній перегляд спільної політичної оцінки польсько-українського конфлікту під час Другої Світової війни, яку було раніше погоджено в низці важливих українсько-польських документів, зокрема таких як:
  30 серпня,
 • Завдяки чому модернізують Збройні сили. На що здатні вітчизняні виробники
  30 серпня, Анатолій Шара
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено