Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 січня, 2013   ▪   Любомир Шавалюк   ▪   Версія для друку

Подайте на проїдання! Часу на торги з МВФ не залишилося

24 січня в Україну приїде чергова місія Міжнародного валютного фонду, яка має прийняти рішення, чи поновлювати співпрацю з нашим урядом. Схоже, перенісши візит із грудня на січень, кредитор чекав, коли Сергій Арбузов, із яким наприкінці минулого року велися попередні переговори про виділення кредиту, обійме посаду в новому Кабміні.
Матеріал друкованого видання
№ 3 (271)
від 17 січня, 2013
Подайте на проїдання! Часу на торги з МВФ не залишилося

Ймовірно, саме перший віце-прем’єр-міністр відповідатиме за отримання наступного траншу. Арбузов уже заявив, що Україна розраховує на $15 млрд від МВФ. Але питання, чи готова влада виконати те, на що розраховує Фонд?

Головним каменем спотикання, який зупинив приплив грошей МВФ в Україну, був дефіцит Нафтогазу. За умовами попередньої програми, у 2011-му його мали звести до нуля, але він зріс до 1,6% ВВП. Торік дефіцит також був суттєвим. Тобто уряд виявився неспроможним нівелювати його, не вдаючись до небезпечного напередодні виборів для влади підвищення тарифів на газ для населення та теплокомуненерго. Тож можна очікувати, що МВФ знову порушить питання про підвищення тарифів. І, можливо, цього разу уряд таки буде готовий погодитися. Уже поширилася інформація про те, що Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг пропонує збільшити їх на 30%, оскільки наразі плата за воду і тепло ледь покриває 60–70% собівартості.

за останній рік ситуація в Україні погіршилася навіть там, де свого часу влада досягала певного прогресу 

Однак для МВФ метою співпраці є насамперед стабілізація економіки. А тут усе набагато складніше, бо за останній рік ситуація погіршилася навіть там, де свого часу влада досягала певного прогресу. Незважаючи на фіскальну консолідацію 2011-го, 2012-го уряд не вписався в 2,5% загального дефіциту держбюджету, обумовленого з МВФ. А неадекватний бюджет-2013 може довести державні фінанси до гіршого стану, ніж були під час підписання попереднього меморандуму. Заборгованість із повернення ПДВ, ліквідація якої була умовою програми в 2010-му, наприкінці 2012-го знову почала зростати. НБУ замість того, щоб посилювати свою незалежність, став кишеньковим, а курс гривні замість того, щоб стати гнучким, штучно утримується. Окрім того, ситуація з банківською системою така, що невдовзі через високі відсоткові ставки може з’явитися велика кількість банків – претендентів на рекапіталізацію та масштабне рефінансування. А обіцяна Фонду приватизація націоналізованих банків так і не відбулася.

Тож переговори будуть складними, адже інструментів для стабілізації економіки України залишилося не так багато, а зусиль для досягнення ефекту слід докласти значно більше, ніж минулого разу. МВФ перебуває на роздоріжжі. З одного боку, за незмінного курсу гривні Україні в 2013-му потрібно знайти $15–20 млрд, без яких дестабілізація загрожуватиме не лише країні, але значною мірою й регіонові. З іншого – уряд вперто не виконує взятих зобов’язань, що призводить до «проїдання» отриманих траншів. МВФ ретельно зважуватиме ці обставини і, мабуть, зробить вибір на користь стабільності, але дасть гроші лише після фактичного підвищення цін на газ та помірної девальвації гривні.

Часу на торги в уряду не залишилося. Світові фондові ринки дедалі частіше просідають, що може закрити можливість для України позичати зовні. При цьому вже найближчими місяцями потрібно повертати значні суми зов­нішнього боргу. Але велике питання: чи вистачить у нинішнього уряду компетентності домовитися з МВФ та провести необхідні зміни своєї політики раніше, ніж кризові процеси вийдуть із-під контролю? У будь-якому разі торік уряд запозичив за кордоном рекордні $10 млрд, а потреби на 2013-1 у півтора-два рази вищі. Тож навіть допомога МВФ за відсутності структурних реформ дасть лише тимчасовий ефект. 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Foreign Policy досліджує, за що закрили російське диппредставництво у Сан-Франциско.The Guardian звертає увагу на небезпеку від російських військових кораблів для інтернет-кабелів між США та Європою
  18 грудня, Юрій Лапаєв
 • Як Росія перетворюється з основного ринку збуту українських товарів на головного суперника в агросекторі
  18 грудня, Олександр Крамар
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  18 грудня, Олександр Костриба
 • Як відбувається інтеграція України у сфері культури після Угоди про асоціацію з ЄС, які програми підтримують європейці на рівні грантів і як змінюються підходи нашої держави в управлінні культурою. Ці питання стали предметом дискусії на міжнародній конференції “Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення”.
  18 грудня, Наталя Петринська
 • Із змінами літом 2014 року у моєму житті відбулася ще одна зміна, яку можна було б передбачити, але до якої теж треба було звикати. З мого життя зникла культурна складова, яка, як виявилося, була важливою частиною моєї довоєнної реальності. Хоча, чого дивуватися, – змін було безліч: зникла робота, поїхали з міста майже всі друзі, змінився режим мого життя, звички, щезли плани… Але зникнення культурної складової мого життя турбувало мене ще тривалий час, бо, як виявилося, звикнути до порожнечі у цій сфері життя було не так просто.
  18 грудня, Вікторія Малишева
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.