Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
19 грудня, 2012   ▪   Олександр Михельсон   ▪   Версія для друку

Чи «оновиться» уряд Януковича–Азарова?

Якщо вірити Конституції, а конкретно – пункту 3 статті 114, персональний склад уряду призначається президентом України за поданням прем’єр-міністра. Але за нинішніх реалій рішення про те, який список Микола Азаров подасть Вікторові Януковичу, приймає останній.
Чи «оновиться» уряд Януковича–Азарова?

Це неабияк псує роботу журналістам і політологам, котрі намагаються прогнозувати перебіг вітчизняної політики. За останні дні ЗМІ не раз прогнозували призначення Кабміну й навіть наводили його персональний склад – із посиланням на «джерела», котрі в підсумку виявлялися або некомпетентними, або маніпулятивними.

Звичайно, коли всі рішення в остаточному підсумку приймає одна людина, назвати у ЗМІ того чи іншого претендента «без п’яти хвилин» міністром, чия доля вже нібито вирішена – це хіба що зашкодити зазначеному претендентові.

Водночас зрозуміло, що «незамінні» в уряді Азарова, котрий правильніше називати урядом Януковича, є. Тоді як пристойної лави запасних, навпаки, немає. Відтак складно уявити новий-старий уряд, скажімо, без міністра палива й енергетики Юрія Бойка. Адже саме в його руках, а точніше, в голові – всі енергетичні схеми країни. В першу чергу – газові, що принципово важливо напередодні вирішальної спроби Кремля загнати Україну у стійло Митного союзу за допомогою газового шантажу.

З іншого боку, важко буде зрозуміти, якщо в уряді залишиться міністр освіти й науки Дмитро Табачник, в чому впевнені практично всі джерела. Ректорів, учителів, студентів міністр-експериментатор давно «дістав» далеко не тільки своєю українофобією; половина урядовців, включно з Азаровим, його терпіти не може; нарешті, сам Янукович теж явно не відчуває до Дмитра Володимировича особливої поваги… Тут хочеш не хочеш, а замислишся про «руку Москви» - адже інших раціональних аргументів для перебування пана Табачника міністром просто не проглядається.

Російське лобі – один із чинників, що впливають на формування уряду. Крім того, визначальними будуть інтереси так званої «групи Фірташа», Рината Ахметова та, звичайно ж, «Сім’ї». При цьому Янукович намагатиметься зафіксувати систему стримувань і противаг, котра забезпечить його вирішальний вплив на роботу Кабміну.

З російським чинником все зрозуміло. Персон, котрі не на словах, а на ділі забезпечували б про європейський курс України, в команді «професіоналів» Януковича просто немає. Тому й призначити в уряд когось категорично неприйнятного для Кремля він не може. Водночас той же Табачник чи міністр оборони Дмитро Саламатін, з погляду Москви, виглядають «кращими з кращих». Тож їхнє залишення в уряді можна буде розглядати в тому числі як реверанс Путіну. Показовим також буде те, чи збереже свою посаду «гнучкий» голова МЗС Костянтин Грищенко, чи його замінять на відверто неєвропейську фігуру.

До «групи Фірташа», крім згаданого вище Юрія Бойка, відносили Валерія Хорошковського. Останній, як відомо, гучно подав у відставку з посади першого віце-прем’єра й міністра економіки, мотивуючи це тим, що, мовляв, не згоден із поверненням у прем’єрське крісло Миколи Азарова.

До певної міри це, як не дивно, так і є. Тиждень уже писав про протистояння «групи Фірташа» та Азарова, котре вихлюпнулось навіть на сторінки європейської преси.

Читайте також: Азаров vs Фірташ

Водночас зрозуміло, що якби справа була в прем’єрові, то Хорошковський виступав би з демаршами ще одразу після внесення кандидатури Азарова в парламент. Тож найочевидніша причина його добровільної відставки полягає в тому, що Янукович і не збирався залишати Хорошковського першим віце-прем’єром. А може, і взагалі в уряді.

Те, хто обійме тепер цю посаду, покаже, наскільки ослабли позиції «групи Фірташа». Можливо, це буде представник «Сім’ї» - той же глава Нацбанку Сергій Арбузов, котрого раніше називали кандидатом у прем’єри, або міністр фінансів Юрій Колобов. Проте частіше називають Андрія Клюєва, котрий уже був першим віце, але відправився «у заслання» до Ради нацбезпеки й оборони. Клюєв вважається головним опонентом керівника президентської адміністрації Сергія Льовочкіна, котрого також відносять до «групи Фірташа». Відтак його повернення буде для цієї групи недобрим знаком.

Звичайно, в усіх цих розкладах слід мати на увазі умовність поняття «група». Ті ж Бойко чи Льовочкін – досить вагомі фігури й самі по собі. Це стосується і віце-прем’єра з інфраструктури Бориса Колеснікова та міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової, котрих відносять до групи впливу Ахметова. Перепризначення зазначених осіб у Кабмін зовсім не означатиме якихось особливих преференцій для Ріната Леонідовича, котрий усі потрібні йому преференції може отримати безпосередньо від глави держави.

Інша річ – можливий, хоч і малоймовірний, «проліт» того ж Колеснікова повз віце-прем’єрське крісло. В такому разі дуже цікаво було би побачити, хто зі ставлеників «Сім’ї» сяде на його місце. А що це буде саме ставленик «Сім’ї», сумніватись не доводиться – чужим таке золоте дно, як інфраструктурні проекти, не довіриш…

Те ж стосується і крісел міністра екології та міністра аграрної політики. Едуард Ставицький та Анатолій Присяжнюк згадані поруч не лише тому, що мають добрі взаємини. Обидва вони також довели вміння реалізовувати, скажімо так, масштабні проекти з благословення Віктора Януковича – досить згадати приватизацію «Межигір’я», проведену через НАК «Надра України» під час керування там Ставицького, або епопею з компанією «Хлібінвестбуд», котра «наварила» мільярди завдяки проведеному відомством Присяжнюка обмеженню на експорт зерна.

Нині перед обома керівниками стоять іще епохальніші завдання: прихід в Україну великих західних нафто- та газовидобувних компаній і підготовка до приватизації землі. Якщо вже міняти коней на таких переправах, то тільки на ще надійніших. Поки що важко уявити, хто б це був.

На завершення нагадаємо, що вплив тих чи інших груп та апаратна вага їхніх висуванців залежать не тільки від наявності цих висуванців на посадах, а й від прописаних під ці посади функцій. Можна бути «просто» віце-прем’єром, а можна на цій посаді опікуватись фінансами, економікою й торгівлею, або вуглепромом. Що, як правило, нівелює формальні повноваження профільного міністра. Які й кому роздасть важелі Віктор Янукович, стане відомо вже найближчим часом.  


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня,
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено