Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 листопада, 2012   ▪   Олесь Олексієнко   ▪   Версія для друку

Ціна "стабільності": регіонали приховують бюджетну кризу

Відразу по завершенні виборів проявилася глибока бюджетна криза, ознаки якої простежувались, однак їх активно приховували
Матеріал друкованого видання
№ 47 (264)
від 22 листопада, 2012
Ціна "стабільності": регіонали приховують бюджетну кризу

Наполегливі спроби влади загнати проблему всередину лише поглибили її. Імітування стабільності впродовж 2012-го призвело до того, що в останні два місяці року ситуація з державними фінансами може виявитися взагалі катастрофічною. Як повідомила Державна казначейська служба, згідно з підсумками січня – жовтня 2012-го доходи бюджету становили 273,4 млрд грн за планового річного показника 373,96 млрд грн. Інакше кажучи, до скарбниці наразі надійшло на 100 млрд грн менше, ніж було заплановано. І вже зараз зрозуміло, що за два місяці такої суми не зібрати. Незалежні економісти оцінюють дефіцит бюджету-2012 щонайменше у 35 млрд грн.

Однак проблема насправді глибша. Навіть за умови повного виконання держбюджету передбачених коштів не вистачить, бо підтримки потребують місцеві скарбниці. Для них, імовірно, аби штучно применшити дефіцит держбюджету-2012 під час його ухвалення, заклали наперед занижені суми фінансування бюджетної сфери. Робили це в найгірших традиціях «одобрямсу», притаманного провладній більшості впродовж останніх двох із половиною років. А потім диспропорція лише поглибилася внаслідок передвиборних «покращень».

За інформацією голови Профспілки працівників освіти Сергія Романюка, для здійснення виплат бюджетникам за листопад – грудень не вистачає близько 10 млрд грн, із яких на зарплату освітянам – 2,5 млрд грн, медикам – 2 млрд. Решта – переважно оплата комунальних тарифів. «Цих коштів узагалі в бюджеті не передбачено», – наголосив він. Відтак педагоги та медпрацівники ризикують залишитися щонайменше без грудневої, а то й без листопадової зарплати. Медичні та навчальні заклади матимуть проблеми з оплатою комунальних послуг, а відтак в умовах повального відключення боржників від газопостачання деякі з них можуть залишитися без тепла.

Інформацію вже почали підтверджувати й чиновники в регіонах. Наприклад, начальник департаменту бюджету і фінансів Житомирської міськради Сергій Гаращук 20 листопада на засіданні міськвиконкому повідомив, що «на стадії формування бюджету спостерігалася нестача в обсязі двох із половиною місяців виплати зарплати працівникам охорони здоров’я та освіти… майже

50 млн: 39 млн – у сфері освіти за листопад і грудень; 10,6 млн – у сфері охорони здоров’я за грудень… У колег така сама ситуація, ми спілкуємося з іншими містами, районами – там теж бракує коштів на виплату зарплат за два місяці». «На 2012 рік програмою розвитку освіти Львівщини було передбачено 14,8 млн грн. На сьогодні профінансовано 12,5 млн – півтора мільйона ще затримується на казначейських рахунках», – зазначає начальник Головного управління освіти і науки Львівської ОДА Михайло Брегін. Про брак коштів, передбачених у Законі «Про Державний бюджет України» на 2012 рік, обласна організація профспілки працівників освіти і науки заявляла відразу після його прийняття. Із цього приводу місцеві профспілчани порахували нестачу освітніх коштів для кожного району й міста Львівщини й спрямували лист до Центрального комітету профспілок. Той, своєю чергою, звернувся до Кабміну, Адміністрації президента й профільного комітету Верховної Ради. За словами Марії Яцейко, голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки, профспілчани дістали відповідь: скарбниця не має грошей на листопад і грудень. Уже відомо про чимало фактів затримки з виплатою зарплат бюджетникам у регіонах, водночас деякі місцеві чиновники наказують підлеглим мовчати про заборгованість, лякаючи звільненням.

Натомість уряд Азарова не просто ігнорує проблему, а ще й намагається зробити цапами-відбувайлами «місцеву владу від опозиції», яка не хоче  «правильно попросити» про допомогу. Представники парламентської опозиції тим часом повідомляють про приховування від них та експертного середовища і проекту держбюджету на наступний рік, який у Кабміні нібито хочуть продавити 4 грудня під час останнього засідання Верховної Ради в нинішньому складі. І, вочевидь, знову з огляду на цьогорічний досвід без обговорення та внесення поправок. Такий розвиток ситуації свідчитиме, що жодних висновків із проштовхування «котів у мішку», через яких потім країна опиняється в критичній ситуації, схожій на нинішню, так і не зроблено.

Наразі в уряді намагаються виправдовуватися, мовляв, узгоджують параметри державного кошторису на наступний рік із Міжнародним валютним фондом. Можливо, це потрібно, аби переконати останній у своїй здатності дотриматися необхідних для відновлення кредитування критеріїв. Однак очевидно, що урядовці Азарова мають досить можливостей знову дезінформувати представників МВФ, для яких проблемою є з’ясувати реалістичність заявлених доходів та видатків, а отже, і справжнього дефіциту. Так само, як це відбулося, коли судити із ситуації, що склалася, і з держбюджетом-2012. А з огляду на ймовірний економічний спад, наступного року проблем із виконанням бюджету-2013, особливо у тому варіанті, який знову протиснуть у парламенті за кілька годин, може виявитися значно більше. 
Матеріали за темою:

1
Мінятиму валюту, як і раніше— 8.3%
 
2
Зберігатиму всі заощадження в гривні— 3.94%
 
3
Мінятиму у друзів— 19.97%
 
4
Мінятиму у 'тіньових' валютників— 51.76%
 
5
Купуватиму дорогоцінні метали— 2.81%
 
6
Мене не цікавлять операції з валютою— 13.22%
 
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Протест 17 жовтня під Верховною Радою був анонсований давно. Близько місяця тому екс-голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі заявив, що спільно з соратниками прийде вимагати від депутатів три речі: антикорупційний суд, зняття недоторканності і новий виборчий закон.
  18 жовтня, Станіслав Козлюк
 • Зазвичай тертя між президентом і держсекретарем США — нормальне явище. Але не цього разу
  17 жовтня, The Economist
 • За яких обставин у Порошенка може з’явитися шанс переобратися на другий термін
  17 жовтня, Олесь Олексієнко
 • У червні у наш відділ прийшов охайно вдягнений чоловік влаштовуватися на роботу. Немолодий, приємний у спілкуванні. Освіта, досвід – все підходило. Він пройшов декілька співбесід із керівництвом, підписав заяву у почав чекати офіційного схвалення його посади, а точніше дозволу працювати у нас від «МГБ».
  17 жовтня, Вікторія Малишева
 • Хто може опинитися у новому австрійському уряді
  16 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Тиждень.ua спробував розібратись у деталях підозри Сергію Поготову, Анатолію Серединському та Ігорю Бабичу. Незалежно від того, чим завершиться справа двох нинішніх поліцейських та їхнього колишнього начальника, матеріали дозволяють відтворити хронологію подій, які призвели до так званої АТО в центрі Києва, більш відомої як силовий розгін Майдану 18-19 лютого.
  16 жовтня, Андрій Голуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено