Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 листопада, 2012   ▪   Олесь Олексієнко   ▪   Версія для друку

Ціна "стабільності": регіонали приховують бюджетну кризу

Відразу по завершенні виборів проявилася глибока бюджетна криза, ознаки якої простежувались, однак їх активно приховували
Матеріал друкованого видання
№ 47 (264)
від 22 листопада, 2012
Ціна "стабільності": регіонали приховують бюджетну кризу

Наполегливі спроби влади загнати проблему всередину лише поглибили її. Імітування стабільності впродовж 2012-го призвело до того, що в останні два місяці року ситуація з державними фінансами може виявитися взагалі катастрофічною. Як повідомила Державна казначейська служба, згідно з підсумками січня – жовтня 2012-го доходи бюджету становили 273,4 млрд грн за планового річного показника 373,96 млрд грн. Інакше кажучи, до скарбниці наразі надійшло на 100 млрд грн менше, ніж було заплановано. І вже зараз зрозуміло, що за два місяці такої суми не зібрати. Незалежні економісти оцінюють дефіцит бюджету-2012 щонайменше у 35 млрд грн.

Однак проблема насправді глибша. Навіть за умови повного виконання держбюджету передбачених коштів не вистачить, бо підтримки потребують місцеві скарбниці. Для них, імовірно, аби штучно применшити дефіцит держбюджету-2012 під час його ухвалення, заклали наперед занижені суми фінансування бюджетної сфери. Робили це в найгірших традиціях «одобрямсу», притаманного провладній більшості впродовж останніх двох із половиною років. А потім диспропорція лише поглибилася внаслідок передвиборних «покращень».

За інформацією голови Профспілки працівників освіти Сергія Романюка, для здійснення виплат бюджетникам за листопад – грудень не вистачає близько 10 млрд грн, із яких на зарплату освітянам – 2,5 млрд грн, медикам – 2 млрд. Решта – переважно оплата комунальних тарифів. «Цих коштів узагалі в бюджеті не передбачено», – наголосив він. Відтак педагоги та медпрацівники ризикують залишитися щонайменше без грудневої, а то й без листопадової зарплати. Медичні та навчальні заклади матимуть проблеми з оплатою комунальних послуг, а відтак в умовах повального відключення боржників від газопостачання деякі з них можуть залишитися без тепла.

Інформацію вже почали підтверджувати й чиновники в регіонах. Наприклад, начальник департаменту бюджету і фінансів Житомирської міськради Сергій Гаращук 20 листопада на засіданні міськвиконкому повідомив, що «на стадії формування бюджету спостерігалася нестача в обсязі двох із половиною місяців виплати зарплати працівникам охорони здоров’я та освіти… майже

50 млн: 39 млн – у сфері освіти за листопад і грудень; 10,6 млн – у сфері охорони здоров’я за грудень… У колег така сама ситуація, ми спілкуємося з іншими містами, районами – там теж бракує коштів на виплату зарплат за два місяці». «На 2012 рік програмою розвитку освіти Львівщини було передбачено 14,8 млн грн. На сьогодні профінансовано 12,5 млн – півтора мільйона ще затримується на казначейських рахунках», – зазначає начальник Головного управління освіти і науки Львівської ОДА Михайло Брегін. Про брак коштів, передбачених у Законі «Про Державний бюджет України» на 2012 рік, обласна організація профспілки працівників освіти і науки заявляла відразу після його прийняття. Із цього приводу місцеві профспілчани порахували нестачу освітніх коштів для кожного району й міста Львівщини й спрямували лист до Центрального комітету профспілок. Той, своєю чергою, звернувся до Кабміну, Адміністрації президента й профільного комітету Верховної Ради. За словами Марії Яцейко, голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки, профспілчани дістали відповідь: скарбниця не має грошей на листопад і грудень. Уже відомо про чимало фактів затримки з виплатою зарплат бюджетникам у регіонах, водночас деякі місцеві чиновники наказують підлеглим мовчати про заборгованість, лякаючи звільненням.

Натомість уряд Азарова не просто ігнорує проблему, а ще й намагається зробити цапами-відбувайлами «місцеву владу від опозиції», яка не хоче  «правильно попросити» про допомогу. Представники парламентської опозиції тим часом повідомляють про приховування від них та експертного середовища і проекту держбюджету на наступний рік, який у Кабміні нібито хочуть продавити 4 грудня під час останнього засідання Верховної Ради в нинішньому складі. І, вочевидь, знову з огляду на цьогорічний досвід без обговорення та внесення поправок. Такий розвиток ситуації свідчитиме, що жодних висновків із проштовхування «котів у мішку», через яких потім країна опиняється в критичній ситуації, схожій на нинішню, так і не зроблено.

Наразі в уряді намагаються виправдовуватися, мовляв, узгоджують параметри державного кошторису на наступний рік із Міжнародним валютним фондом. Можливо, це потрібно, аби переконати останній у своїй здатності дотриматися необхідних для відновлення кредитування критеріїв. Однак очевидно, що урядовці Азарова мають досить можливостей знову дезінформувати представників МВФ, для яких проблемою є з’ясувати реалістичність заявлених доходів та видатків, а отже, і справжнього дефіциту. Так само, як це відбулося, коли судити із ситуації, що склалася, і з держбюджетом-2012. А з огляду на ймовірний економічний спад, наступного року проблем із виконанням бюджету-2013, особливо у тому варіанті, який знову протиснуть у парламенті за кілька годин, може виявитися значно більше. 
Матеріали за темою:

1
Мінятиму валюту, як і раніше— 8.3%
 
2
Зберігатиму всі заощадження в гривні— 3.94%
 
3
Мінятиму у друзів— 19.97%
 
4
Мінятиму у 'тіньових' валютників— 51.76%
 
5
Купуватиму дорогоцінні метали— 2.81%
 
6
Мене не цікавлять операції з валютою— 13.22%
 
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Foreign Policy досліджує, за що закрили російське диппредставництво у Сан-Франциско.The Guardian звертає увагу на небезпеку від російських військових кораблів для інтернет-кабелів між США та Європою
  18 грудня, Юрій Лапаєв
 • Як Росія перетворюється з основного ринку збуту українських товарів на головного суперника в агросекторі
  18 грудня, Олександр Крамар
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  18 грудня, Олександр Костриба
 • Як відбувається інтеграція України у сфері культури після Угоди про асоціацію з ЄС, які програми підтримують європейці на рівні грантів і як змінюються підходи нашої держави в управлінні культурою. Ці питання стали предметом дискусії на міжнародній конференції “Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення”.
  18 грудня, Наталя Петринська
 • Із змінами літом 2014 року у моєму житті відбулася ще одна зміна, яку можна було б передбачити, але до якої теж треба було звикати. З мого життя зникла культурна складова, яка, як виявилося, була важливою частиною моєї довоєнної реальності. Хоча, чого дивуватися, – змін було безліч: зникла робота, поїхали з міста майже всі друзі, змінився режим мого життя, звички, щезли плани… Але зникнення культурної складової мого життя турбувало мене ще тривалий час, бо, як виявилося, звикнути до порожнечі у цій сфері життя було не так просто.
  18 грудня, Вікторія Малишева
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.