Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 листопада, 2012   ▪   Богдан Цюпин   ▪   Лондон   ▪   Версія для друку

Регіонали у Лондоні лякали «Свободою» і співчували Кличку

Результати останніх українських виборів обговорювали на круглому столі Британсько-українського товариства у Лондоні саме у день голосування на президентських виборах у США 6-го листопада.
Регіонали у Лондоні лякали «Свободою» і співчували Кличку

Український посол Володимир Хандогій викликав кілька усмішок у кімнаті для засідань парламентських комітетів у Вестмінстері, заявивши, що такий збіг символічний і, мовляв, американські та українські вибори дуже схожі, оскільки ніхто не може передбачити результату.

Щоправда, різниця виявилася вже наступного дня, коли американці виборчий процес успішно закінчили й мали загальновизнаного переможця, а в Україні і двома тижнями після голосування тривав скандальний у низці округів процес підрахунку.

Тему схожості українських виборів з американськими кілька десятків учасників обговорення у той вечір більше не розвивали.

Моя партія

Партію регіонів на лондонських дискусіях представляв Леонід Кожара, який у минулому складі Верховної Ради був заступником голови Комітету у закордонних справах.

Він виглядав майже цілковито задоволеним тим, як в Україні підбивали підсумки виборів, заявивши, що найбільші затримки з визначенням результатів відбувалися в округах, де боролися не за партійні, а за мажоритарні мандати.

Читайте також: «Регіонали» в Парижі звинувачують міжнародних спотерігачів у злочинах

На думку пана Кожари його партія проблем фактично не мала, а найбільші клопоти він бачив, насамперед, в опозиції.

Він навіть трохи пожалів лідера партії УДАР Віталія Кличка у зв’язку з тим, що в опозиції виявилося так багато потужних лідерів, яким, мовляв, доведеться боротися між собою на наступних президентських виборах.

А далі депутат-регіонал вирішив поділитися у Лондоні своєю стурбованістю.

“...Дві дуже радикальні партії з крайнього лівого і крайнього правого крила здобули велику частину українських голосів. Це означає, що буде новий присмак в українському парламенті. Усі дискусії будуть жорсткіші, ніж раніше. Можливо, буде навіть більше бійок у парламенті... але моя партія брати участі в них не буде, бо комуністи матимуть дуже потужних опонентів у вигляді партії Свобода”,- поділився думками пан Кожара, не згадавши, що з комуністами, які цього разу збільшили кількість своїх місць у Верховній Раді, упродовж кількох років були партнерами Партії регіонів у правлячій більшості.

Більше про комуністів Леонід Кажара не згадував, а натомість окремо зупинився на ВО «Свобода» і промовляв як щирий європеєць, котрий переймається долею західних цінностей ліберальної демократії.

Ми всі стурбовані заявами «Свободи», особливо стосовно національних меншин. «Свободі» бракує толерантності, і ми особливо стурбовані антисемітськими заявами», - твердив пан Кожара, який потім вважав за потрібне наголосити, - “Нацистська і фашистська ідеологія в Україні заборонена, «Свобода» є марґінальною. Я можу запевнити вас, що моя партія ніколи не дозволить «Свободі» перейти межу”.

Щоправда далі у дискусії Леонід Кожара фактично був змушений визнати, що деякі кроки саме його партії і зокрема проштовхування сумнозвісного закону про мови підштовхнуло багатьох українців до голосування за партію, котра обіцяє протидіяти антиукраїнським крокам влади.

Британський погляд на «Свободу»

Британський депутат-консерватор Джон Віттінґдейл, який розповів на круглому столі, що був в Україні не виборах лише коротко і відвідав “тільки 5 дільниць”, не подав ознак надто великої стурбованості партією «Свобода».

Пан Віттінґдейл переповів, що йому також дехто в Україні казав, що свободівці представляють фашистські чи, навіть, неонацистські погляди, але він вирішив робити висновки самостійно - на основі власного досвіду та розмов з людьми, яким має підстави довіряти.

«Чоловік, якого я знаю дуже добре, дуже освічений, який супроводжував мене під час частини візиту, дуже поінформований чоловік, сказав мені, що він голосував за Свободу. А він, наскільки я знаю, зовсім не фашист і не неонацист. Він - український патріот, без жодних сумнівів, і він дуже обурений зокрема і законами про мову, та хотів виявити свої національні почуття. Я підозрюю, що тут у Британії також є подібне. Йдеться про певне розчарування провідними політичними партіями, і розчаровані виборці шукають альтернативи», - сказав Джон Віттінґдейл.

Британський депутат висловив думку, що сам факт того, що українці мали можливість вибору з різноманітних партій і змогу виявляти свій протест з допомогою виборчих бюлетенів, є позитивною ознакою.

Він щоправда визнав, що може оцінювати ситуацію лише загалом. Інші його застереження були радше технічними. Джон Віттінґдейл розповідав, що деякі українські виборці скаржилися йому на веб-камери на виборчих дільницях, бо не вірили, що тими камерами не відстежують саме те, як вони голосували.

Британський парламентарій також був трохи збентежений виглядом прозорих скриньок для голосування, в яких можна було бачити окремі бюлетені з позначеними голосами.

Заблокована євроінтеграція

Хоча головною темою лондонського обговорення мала бути оцінка перспектив зближення України з Європою, саме на цю тему надто оптимістичних заяв не пролунало.

Хоча учасники на зразок базованої у Лондоні дослідниці українських неурядових організацій Орисі Луцевич і припускали, що факт подальшого ув’язнення Юлії Тимошенко, можливо і не мав вирішального впливу на результати виборів, вона все ж наголосила, що ця обставина і далі додає до ізоляції України у Європі.

Слова “вибіркове застосування судочинства” лунали у залі обговорень дуже часто і репліки аудиторії створювали враження, що доля Тимошенко залишається символом сутності чинної української влади.

Леонід Кожара посилався на приклад суду над колишнім румунським прем’єр-міністром Адріаном Настасе, звинуваченим у корупції. Він також спробував доводити, що офіційний Київ просто не має достатніх можливостей, щоб належним чином роз’яснити свою позицію у Європі.

У відповідь на це українському гостеві зауважили, що він саме виступав у будівлі британського парламенту і, що Україна має представництво у низці європейських організацій та установ.

Установ, які просили, вимагали, закликали українську владу вдатися до певних конкретних кроків. Досі значна частина тих закликів була проігнорована. Тезу, висловлену у Лондоні, про загрозу подальшої міжнародної ізоляції України ніхто на зустрічі заперечувати не наважувався.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • 14 серпня після тримісячного безвладдя в прифронтовому Торецьку нарешті з’явився керівник військово-цивільної адміністрації, яку було створено за наказом президента в травні 2017 року. Переселенець із Донецька, 30-річний Ярослав Руденко в перші дні при владі розповів, де шукатиме воду для міста, що потерпає від спраги, та чому залишає в команді кадри попереднього мера.
  18 серпня, Єлизавета Гончарова
 • Чому НАТО тривожать найбільші з часів холодної війни навчання Росії в Європі
  18 серпня, The Economist
 • В опублікованих Тижнем у першій половині 2017 року нарисах про Російську революцію та її наслідки для України головною постаттю був Владімір Лєнін. Доцільно присвятити йому окрему статтю
  18 серпня, Станіслав Кульчицький
 • Цього тижня Оболонський районний суд таки зрушив з мертвої точки у справі про державну зраду колишнього президента Віктора Януковича. Втім, розгін взяти не вдалося – після виступу першого свідка адвокат підсудного вирішив взяти відвід.
  17 серпня, Станіслав Козлюк
 • У передвиборчій кампанії країни серйозніші виклики залишаються без уваги
  17 серпня, The Economist
 • Нового омбудсмена не змогли призначити у встановлений термін. Чому так відбулося та чи варто чекати швидкого вирішення цього питання восени
  17 серпня, Андрій Голуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено