Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
1 листопада, 2012   ▪   Версія для друку

Дейм Одрі Ґловер Про відсутність рівного ігрового поля на українських виборах

Місія спостерігачів від Офісу ОБСЄ з демократичних інституцій і прав людини була однією із ключових на цьогорічних виборах до Верховної Ради поряд із делегаціями представників парламентських асамблей ОБСЄ, Ради Європи, НАТО та членів Європейського парламенту.
Матеріал друкованого видання
№ 44 (261)
від 1 листопада, 2012
Дейм Одрі Ґловер Про відсутність рівного ігрового поля на українських виборах

Глибокий аналіз електорального процесу та чітка методологія помітно вирізняють її роботу з-поміж інших. Про те, що вдалося помітити спостерігачам цієї місії на українських парламентських перегонах, Тиждень спілкувався з її очільницею Дейм Одрі Ґловер.

У. Т.: Ваша місія відстежує електоральний процес в Україні від початку вересня. Як змінилася ситуація, порівняно з 2007 роком, коли ви були тут під час минулої парламентської кампанії?

– Представники Офісу ОБСЄ з демократичних інституцій і прав людини перебувають в Україні від 10 вересня. До основ­ної команди входять 20 осіб, зокрема аналітики з питань виборчого процесу, політологи, юристи, медіа-експерти й команда помічників. Невдовзі після приїзду до України до нас приєдналися 90 довгострокових спостерігачів, яких було розподілено по її території, а на день виборів – іще 600 короткострокових.

За попередніми висновками місії, ці вибори характеризувалися відсутністю рівних умов для проведення кампаній різних політсил та кандидатів, здебільшого внаслідок використання адмінресурсу, непрозорості електорального процесу та джерел фінансування партій, а також нерівномірного висвітлення у ЗМІ. Відсутність адекватної відповіді влади на різні порушення в ході виборів призвела до створення навколо них атмосфери безкарності. Деякі аспекти передвиборного періоду засвідчили крок назад, порівняно з попередніми парламентськими перегонами. День голосування пройшов загалом спокійно й мирно. І воно саме, як і підрахунок були оцінені позитивно, тоді як обробка даних – негативно, вона є непрозорою. Ми продовжуємо моніторинг процесу.

У. Т.: Які основні технології маніпуляцій було застосовано під час цієї кампанії?

– Нова змішана виборча система, коли половину парламентаріїв обирають за пропорційною моделлю, а другу – за одномандатними округами, змінила динаміку виборів. На конкуренцію під час кампанії негативно вплинули випадки застосування фізичного насилля, залякування, підкупу виборців і перешкоджання донесенню інформації кандидатів до громадян. Довгострокові спостерігачі помітили або зафіксували численні порушення. Найбільше занепокоєння викликають факти застосування адміністративного ресурсу, через які розмивається межа між державою і партією влади, всупереч зобов’язанням України перед ОБСЄ.

У. Т.: На якій стадії виборчого процесу ваша місія виявила факти фальсифікації? Якими вони були?

– Спостереження місії ОБСЄ за виборами – це тривалий процес. Вона приділяє увагу всьому електоральному циклові. Наші довгострокові спостерігачі стежать, перевіряють і з’ясовують різні моменти впродовж усього процесу. Помітивши щось, ми відображаємо його в проміжному звіті, який уже випускали двічі за час роботи місії. Крім того, наступного дня після виборів опублікували попередні висновки. Остаточний звіт оприлюднимо місяців через два. За той період опишемо свої спостереження щодо всього виборчого циклу й дамо рекомендації із приводу вдосконалення електоральних законодавства і практик.

У. Т.: Відразу після голосування українські можновладці намагалися вкотре переконати суспільство та міжнародні кола, що вибори пройшли чесно й відкрито. Наскільки відрізняються оцінки вашої місії?

– У нас власна методика спостереження. Наша функція полягає в тому, щоб спостерігати й оцінювати весь виборчий процес згідно з вимогами ОБСЄ, іншими міжнародними стандартами та національним законодавством. Але ми тут не для того, щоб легітимізувати вибори або оголошувати їх дійсними чи недійсними. Офіс ОБСЄ з демократичних інституцій і прав людини готовий надати допомогу органам влади, якщо вони цього попросять. Це частина його методології.

У. Т.: Яку роль відіграли ЗМІ у висвітленні виборчої кампанії в Україні? 

– Ми провели моніторинг семи основних телеканалів, а також друкованої преси. Висвітлення кампанії в новинах і політичних передачах на найпопулярніших телеканалах, серед яких відбувався моніторинг, було обмеженим. Це могло негативно вплинути на доступ виборців до різних політичних поглядів. Той факт, що кількість проплаченої політреклами перевищувала обсяг непроплаченої уп’ятеро, засвідчив: для донесення своєї інформації до виборців партіям необхідні були значні фінансові ресурси. Державне телебачення явно демонструвало заангажованість на користь партії влади.

У. Т.: Наскільки, на вашу думку, ефективна мажоритарна система в наших умовах? У більшості європейських країн є- практика проведення змішаних виборів у два тури, а в Україні голосування відбувається в один день. Майже 50% виборців не здогадувалися, що від них очікують волевиявлення ще й в одномандатних округах.

– Це суверенне право країни – визначатися зі своєю виборчою системою. У заяві ми прокоментували,   нова змішана модель змінила динаміку перегонів. Новий закон про парламентські вибори прийняли без необхідного широкого обговорення, ввівши до нього чимало недоліків, помічених раніше. Цей документ містить важливі положення, які вдосконалюють систему виборів, але є і недоліки.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
 • Моє свідоме життя почалося на проспекті Миру, у панельній дев’ятиповерхівці під номером 54, де з балкона на шостому поверсі було видно чи не всеньке місто, бо тоді ще свічки новобудов не затуляли ані острівця на Південному Бузі, ані дальніх околиць Ракового, де жила моя бабуся та які можна було розгледіти в дитячий бінокль.
  28 березня, Юрій Даценко
 • Франція досить боязко ставиться до надання безвізового режиму для України через проблеми власної внутрішньої політики.
  27 березня, Алла Лазарева
 • Перший заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко розповів Тижню про нещодавні переговори, що відбулися в Парижі в рамках “нормандського формату”, на які несподівано не приїхали представники РФ.
  27 березня, Алла Лазарева
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено