Політика

  ▪   Володимир Гребеняк
  ▪   Одеса

Вибори в Одесі: скандали з кримінальним відтінком, симпатичні чорнила та відкрита агітація

Вибори в Одесі та області виявилися ледь не найскандальнішими в Україні. Як стверджують джерела, саме в Одесі зафіксовано найбільшу кількість порушень під час виборного процесу

Як зауважують у Комітеті виборців України, під час виборів 28 жовтня 2012 року в Україні загалом й в Одеській області зокрема вкотре не було дотримано гарантованого статтею 38 Конституції право громадян обирати органи влади та місцевого самоуправління. Оскільки на день голосування виборець, помилково не внесений до списку, фактично був позбавлений можливості брати участь у виборах.

Крім того, повсюдно зафіксовані проблеми, пов’язані з організацією самих виборів: брак чи надлишок бюлетенів, брак урн на дільницях, невідповідність розмірів приміщень нормам, визначеним законодавством, відключення електропостачання.

Були зафіксовані порушення й у роботі ДВК: внесення виборців до списків на основі їхніх заяв, видача бюлетенів без документів чи за неналежними документами. Наприклад, у селі Каменське Арцизького району на дільниці №510056 близько 10:00 десь шестеро осіб отримали бюлетені для голосування, не пред’являючи паспортів. Таке порушення було зафіксовано на відеокамеру.

Дивіться також: Екзит-поли, дані ЦВК(партійні списки та мажоритарка)

Однак голова комісії заперечував факт порушення, пояснюючи це тим, що в маленькому селі люди знають один одного, тому й можуть не пред’являти посвідчення особистості.

А у виборчому окрузі №133, що в Київському районі Одеси, за свідченнями спостерігачів, одеситам видавали бюлетені за свідоцтвом про укладення шлюбу чи навіть за пенсійним посвідченням.

Поряд із цим, на деяких дільницях був зафіксований надто високий відсоток виборців, котрі голосували вдома, а також заяви виборців про голосування вдома, написані одним почерком.

Також протягом дня голосування сталися кілька нападів на спостерігачів та кандидатів у народні депутати, а також чинилися перешкоди роботі спостерігачів та журналістів. Серйозна ситуація склалася у селі Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, в окрузі кандидата в народні обранці від партії Віталія Кличка «УДАР» Ольги Герасим’юк. Політик стверджувала, що неподалік виборчої дільниці дві жінки зі списками відмічали в них людей, котрі виходили з приміщення після голосування. Коли ж Ольга Герасим’юк вирішила з’ясувати, що жінки роблять, ті здійняли галас. Вмить прибігла заступник голови виборчої комісії та заявила, що викличе на місце Партію регіонів.

За словами Ольги Герасим’юк, за деякий час на місце конфлікту на авто марок Toyota і Lexus прибули «чотири бугаї», один із яких розбив фотокамеру помічниці кандидата в депутати. При цьому, ті чоловіки заявили помічниці Герасим’юк: «Ти під прицілом».

Кандидат в нардепи викликала на місце інциденту правоохоронців.

Також зауважувалося, що після вищеописаних подій, за словами Ольги Герасим’юк, потік виборців на цю дільницю зменшився.

Крім того, в Одеській області сталися порушення заборони на проведення агітації в день виборів. Фіксувалася як явна, так і прихована агітація кандидатів та політичних сил. Зокрема, банери з агітацією за кандидата в народні депутати Вадима Чорного провисіли в центрі Одеси весь день виборів на будівлі колишнього ресторану «Київ», на всім відомому «Привозі», а також на будинку штабу самого політика.

Загалом найрезонанснішими стали маніпуляції, спрямовані на корекцію результатів волевиявлення громадян: ручки з чорнилами, що зникають, фальшиві запрошення, каруселі.

Наприклад, у виборчому окрузі №133, що в Київському районі Одеси, стався, мабуть, найбільш кричущий інцидент у Одеській області – ручки з чорнилами, що зникають. В окрузі такі шпіонські фішки були виявлені на 49 дільницях із 86. Як складеться подальша доля бюлетенів з голосами, що зникли, наразі невідомо, однак, аналізуючи висловлювання голови КВУ в Одеській області Анатолія Бойка, можна стверджувати, що голосування на цих дільницях все ж визнають недійсним.

Не обійшлося, певна річ, і без курйозних ситуацій. Наприклад, у комісію округу №135 звернувся одесит, котрий через інтернет спостерігав за ходом голосування. У небайдужого громадянина в якийсь момент зникла картинка. Він зателефонував до дільниці та повідомив про це. Там почали розбиратися і з’ясували, що на відеокамері сидить величезна муха і затуляє собою зображення.

Для того щоби зігнати напосідливу комаху, членам команди довелося півгодини витратити. Лише після цього активний одесит зміг продовжити відеоспостереження через мережу.

Другий інцидент стався у Малиновському районі. На виборчій дільниці №215 літній чоловік з’їв свої бюлетені. Виборець, котрому більш ніж 50 років, підійшов до урни, поклав на неї пакет із символікою кандидата-мажоритарника цього округу та з’їв свої заповнені бюлетені. Міліція не оминула увагою провокацію та вигнала порушника з дільниці.

Крім того, в Одесі масово проголосували за кіногероя «Зіркових воєн» Дарта Вейдера, президента РФ Владіміра Путіна, президента США Барака Обаму, інтелектуала Анатолія Вассермана та божество Ктулху. Отже, зіпсувавши бюлетені, новим «кандидатам» одесити віддали приблизно 3–5% голосів.

Уже під час підбивання підсумків волевиявлення зафіксовані порушення процедури та послідовності підрахунку. Також були спроби усунути з цілком надуманих підстав спостерігачів від підрахунку голосів.