Політика

  ▪   Тимофій Макаров
  ▪   Запоріжжя

Вибори у Запоріжжі: «каруселі», фальшиві екзит-поли та ніші ознаки перемоги ПР

Кампанія в Запоріжжі позначилася численними баталіями між мажоритарниками та політичними партіями – діло доходило до провокацій, порушення кримінальних справ та перешкоджання агітації. Втім, дива не сталося – Запоріжжя відголосувалося традиційно, адміністративно та «регіонально».

Інтрига зберігалася лише в одному окрузі, проте навіть там опозиційно налаштовані кандидати потерпіли поразку. І, хоча містом крутилися «каруселі», а населення контролювали за допомогою «липових» екзит-полів, міжнародні спостерігачі та громадські організації констатували – порушення в місті мали незначний характер, та не вплинули на результат виборів.

До виборів в Запоріжжі Партія регіонів почала готуватися заздалегідь – узгодили кандидатів-мажоритарників, завчасно розпочали передвиборчу агітацію. Теза про «стабільність та добробут» почала звучати з білбордів та лайт-боксів ще з травня. Особливих проблем не боялися – найбільші підприємства міста («Запоріжсталь», «Мотор-Січ», «АвтоЗАЗ») належать народним депутатам від ПР, інші прямо чи опосередковано знаходяться під їх контролем. Запоріжці вже давно звикли голосувати «за вказівкою» керівництва заводів – бо інакше можуть бути «міфічні» санкції, від штрафів до звільнення.

При цьому за словами деяких місцевих аналітиків, Об’єднана опозиція не могла скласти Партії регіонів гідної конкуренції – за чутками, вона залежить від партії влади. Як приклад наводять мера міста Олександра Сіна, який зайняв цю посаду від БЮТ, почав активно співпрацювати з «регіоналами», а потім і сам змінив кольори та партійну належність. Всеукраїнське об’єднання «Свобода» ніколи не було в Запоріжжі дуже впливовим – на останніх місцевих виборах партія набрала трохи більше одного відсотка голосів. Тож всі погляди звернулися до УДАРу.

УДАРівці висунули мажоритарників майже по всіх округах. Голова обласного осередку УДАРу, фермер Вадим Кривохатько теж пішов по одному з округів. Звісно, від влади відразу виникла протидія. На Вадима Кривохатька завели сім карних справ, і до самих виборів він замість агітації змушений був переховуватися та судитися. Проти інших кандидатів – Василя Варецького та Богдана Василенко була розгорнута кампанія «чорного піару». Як результат – жоден з УДАРівців Запоріжжя по мажоритарних округах не проходить до Верховной Ради.

Цікаво, що під час виборів партійці Кличка були найменш активними з усіх опозиційних сил. Їх прес-служба мляво реагувала на звернення, по своїх округах працювали лише команди кандидатів-мажоритарників. А от Об’єднана опозиція та ВО «Свобода» - навпаки, активно моніторили виборчий процес та перешкоджали фальшуванням.

Зовсім несподіваним стала активність ВО «Свобода» під час виборів. З самого ранку дня виборів мобільні групи цієї партії їздили містом, співпрацювали з пресою та громадськими організаціями. І результат теж став несподіванкою. За попереднім підрахунком, «Свобода» набирає в Запоріжжі більше 5% голосів – що в чотири рази краще, ніж на останніх виборах.

Дивіться також: Екзит-плоли, дані ЦВК(партійні списки та мажоритарка)

 Досить сенсаційним стала участь у виборах як мажоритарника по округу №77 «свободівця» Тимура Книша. Він набрав 12,6% і посів четверте місце. Проте його партійці вважають результат дуже високим – округ №77 вважається традиційною вотчиною регіонала Вячеслава Богуслаєва, відомого своїми проросійськими поглядами.

Не менше подиву викликав високий результат КПУ – ця партія, за попередніми підрахунками, набирає в Запоріжжі близько 15% голосів. При цьому, голова запорізького осередку Олексій Бабурін лишився без мандату – він програв на своєму окрузі «регіоналу» Ярославу Сухому та самовисуванцю Петру Сабашуку. Втім, комуністи хоч і констатують численні порушення під час виборів, в цілому результатом задоволені – вперше за багато років їх рейтинг не падає, а показує тенденцію до росту.

Запорізький експерт Володимир Глазунов не бачить нічого сенсаційного в зростанні рейтингу КПУ та ВО «Свобода». «Люди розчарувалися в традиційних політ силах, та шукають нові можливості. І звертаються до радикальних політичних сил», - коментує ситуацію політолог.

Найпершими порушеннями зранку 28 жовтня спостерігачі почали фіксувати славнозвісні «каруселі» - людей підвозили до дільниць на автобусах, виникали непорозуміння з неспівпадінням імен в паспортах та в списках. Спостерігачі від «Свободи» та «Батьківщини» виявили також програму Партії регіонів «Підвіз» - водії маршруток відкрито демонстрували посвідчення з відповідними написами. Найбільша концентрація таких порушень випала на округ № 74, по якому балотувався кандидат від ПР Ярослав Сухий.

За коментарями спостерігачів та членів опозиційних штабів, агітацію Сухий до виборів вів мало, та взагалі з’являвся на окрузі лише щоб відкрити дитячий майданчик чи дорогу. Проте саме тут знаходиться автомобільний завод «АвтоЗАЗ», який належить іншому регіоналу Таріелу Васадзе – а отже, міг бути задіяний адмінресурс.

Втім, громадська мережа «Опора» вже заявила, що не виявила в Запоріжжі жодної «каруселі». Навіть штаби «Свободи» та «Батьківщини» підтверджують – явище мало в цілому незначний характер.

Едуард Гугнін, голова Запорізького обласного виборчого штабу Об’єднаної опозиції  ВО "Батьківщина": «Програму «Підвіз» не можна класифікувати як порушення. Кожен може підвезти друзів на дільницю. Головне, щоб не було агітації. А випадків підкупу чи агітації ми не зафіксували».

Проте справжньою «фішкою» виборів стали так званий «липовий» екзит-пол. Його проводила фірма ООО «Інформаційно-консультаційна група «Солвінг» на окрузі №75. Як стало відомо від кандидата-мажоритарщика Богдана Василенко, що балотується на цьому окрузі, фірма належить соціологу Світлані Походенко. На виборах 2010 року вона була керівником штабу кандидата від ПР Володимира Кальцева. Брат Володимира, Сергій якраз і є висуванцем Партії регіонів на цьому окрузі. «Не важко здогадатися, в чиїх інтересах працюють ці «соціологи», - зазнчаив Богдан Василенко.

Молоді люди, (як вони самі зізнаються - студенти)  стояли майже під кожною дільницею 75-го округу. Як повідомили нам спостерігачі, люди виходять з дільниць, підходять до «соціологів», дають їм спеціального квитка з запрошенням прийняти участь в екзит-полі (пізніше з’ясувалося, квитки вони брали на одному зі столів виборчої комісії). Все б нічого, проте в анкетах, які заповнюють люди, стоїть графа «ПІБ» (що є порушенням закону «Про вибори» - Ред.). На питання спостерігачів студенти починали знімати свої пункти, відверталися від камер та казали що «нічого не знають, просто виконують свою роботу». А розгублені люди починали питати: «То нам не заплатять? Дайте нам наші 5 гривень!»

Богдан Василенко, кандидат від партії УДАР по округу №75: «Це справжня бухгалтерія! Я такого навіть в 2004-му не бачив! Механізм контролю за тими, кого примусили чи фінансово замотивували голосувати за провладного кандидата. Можливо, за тими анкетами люди потім будуть отримувати гроші за свої голоси».

Ще один скандал виник довкола мажоритарника Петра Сабашука – напередодні виборів невідомі заклеїли листівками з начебто його агітацієї сотні машин на окрузі. На своїй сторінці в FacebookПетро Сабашук заперечив свою причетність до цього та закликав не вірити «чорним піарщикам».

Не обійшлося й без курйозів. Виборча комісія однієї з дільниць склала протокол на кандидата від «Батьківщини» Армена Варданяна, який заніс на дільницю декілька пакетів з їжею для членів комісії. На іншій дільниці округу №75 кандидат-самовисуванець Олександр Дяченко не зміг проголосувати, бо при реєстрації напроти його прізвища вже стояв підпис. Проте всіх перевершив чоловік, який разом з бюлетенями вкинув до урни список мешканців декількох вулиць. В результаті урна була закрита для голосування, а люди, чиї імена були в списку, так і не змогли проголосувати.

Ситуація з викресленням партії «Свобода» з бюлетенів виникла і в Запоріжжі. Проте, за словами Віктора Бороненкова, ці факти були нечисленними, та швидко виправлялися.

За словами керівника запорізького осередку Комітету виборців України Романа Пятигорця, однією з особливостей цих виборів було введення кандидатів з однаковими чи схожими прізвищами, для «відтоку» голосів. Так, наприклад на окрузі №74 окрім провладного кандидата Ярослава Сухого був зареєстрований самовисуванець Сухай – він «відібрав» аж 3% голосів.

На більшості мажоритарних округів «регіонали» перемогли з великим відривом і майже відразу. Абсолютний рекорд встановив син Генерального прокурора України Артем Пшонка – він набрав 65,4% голосів на окрузі №81. Інтрига зберігалася лише на двох округах. Проте вже на ранок 29 жовтня стало зрозуміло, що в окрузі №82 перемагає провладний кандидат Олександр Дудка, на 12% випередивши УДАРівця Вадима Кривохатько. А от ситуація на 74-му окрузі прояснилася тільки нещодавно. На ньому змагалися відразу два нардепи (Сухий та Бабурін) та самовисуванець, бізнесмен Петро Сабашук, який займається будівництвом та меценатством в одному з районів округу. В результаті перемогу таки вирвав Ярослав Сухий – він обійшов Сабашука трохи більше ніж на 1%.  В соціальній мережі Facebookпредставники Сабашука вже визнали свою поразку.

Представники опозиції зазначають, що найбільші махінації відбувалися не при голосуванні, а при підрахунку голосів.

Едуард Гугнін, голова Запорізького обласного виборчого штабу Об’єднаної опозиції  ВО "Батьківщина": «Члени територіальних виборчих дільниць затягують час. Очевидно, що вони чекають на команду, узгоджують результат. Цей процес в Запоріжжі на сьогодні є абсолютно непрозорим».

На думку керівника запорізького осередку Комітету виборців України Романа Пятигорця, такий невеликий відсоток порушень при голосуванні пояснюється просто. «Технології чорного піару вже відживають своє. На сьогоднішній день це атавізм», - каже він.

Свій вердикт винесли і міжнародні спостерігачі. На цих виборах в Запоріжжі працювали представники Литви, Канади, США, Ізраїлю, місії ОБСЄ. Їх офіційний висновок буде згодом, проте в приватних бесідах міжнародні представники вже визнали, що вибори в Запоріжжі пройшли чесно та прозоро.

Еміль Александер Бандрівський, офіційний представник Committee for Open Democracy (USA, NewYork):«Я не можу казати за ситуацію в усьому Запоріжжі. Але на тих дільницях, які я бачив, порушень був мінімум. Вони ніяк не можуть вплинути на результат в цілому. Я задоволений виборами».

Втім, закордонних представників розкритикували в «Батьківщині». «Я бачу дуже велику різницю між цим роком, та, наприклад, 2004. Цього року тут дуже багато непрофесіоналів, вони не орієнтуються в нашому законодавстві та перепитують: «А на що я маю звертати увагу?». Звісно, довіри до їх висновків менше – вони не можуть адекватно оцінити те, що в нас відбувається, не знають тонкощів», - каже Едуард Гугнін. Виборами задоволені і в «Опорі». «Ми не зафіксували в Запоріжжі масових порушень, які б могли вплинути на результати голосування» - розповів нам Дмитро Арабаджіев.

«Регіонали» вже святкують перемогу на виборах. Заступник начальника управління внутрішньої політики Запорізької державної обладміністрації Олександр Зубченко в ніч з 28 на 29 жовтня заявив в ефірі місцевого муніципального телеканалу МТМ, регіонали впевнено перемогли в Запоріжжі на цих виборах. Пізніше дані з ЦВК підтвердили його слова. А от явка виборців в Запоріжжі стала найнижчою за всю історію незалежності України – біля 53%.

Парадокс, проте всі п’ять основних партій задоволені результатами виборів. Регіонали – тому що перемогли та забрали майже всі мажоритарні округи. Всі інші – тому що набрали відсоток, на який не розраховували в цьому регіоні. Тож скоріше за все дуже спекотних післявиборчих баталій в Запоріжжі не буде – немає кому воювати.

За чутками, що вже давно ходять містом, запорізькому бізнесмену з не дуже зрозумілим бізнесом Євгену Анісімову, якого також деякі журналісти називають кримінальним «наглядачем» за регіоном та основним фінансовим донором місцевої Партії регіонів та її сателітів, перед виборами в Києві був поставлений план. Перемога регіоналів в дев’яти з дев’яти мажоритарних округах та не менше 40% загальнопартійного результату по області. Інакше, мовляв, його «знімуть». Якщо це правда, то у київського керівництва до нього можуть виникнути питання – і загальний відсоток нижчий, і по округу №80 пройшов самовисуванець.  Хоча, треба визнати – «план» вдалося виповнити майже повністю.