Політика

  ▪   Данило Мокрик
  ▪   Львів

Вибори у Львові: усі погрози залишилися на словах

Очікувалося, що виборчий процес у Львові буде напруженим. Здавалося, що по-іншому і бути не може, адже на трьох із загалом чотирьох міських виборчих округів до останнього передвиборчого соцопитування було неясно, хто ж є фаворитом мажоритарної частини перегонів.

Найбільш запекла боротьба мала відбуватися на окрузі №115, де за проходження до парламенту боролися кандидат від Об’єднаної опозиції Михайло Хміль і кандидат від партії УДАР (більш відомий у Львові, як кандидат від телеканалу ZIK) Дмитро Добродомов. По-своєму символічно, що саме на цьому окрузі виборчий день розпочався з смерті людини на дільниці.

На цьому ж окрузі зранку можна було спостерігати картину, гідну пера політтехнолога-любителя: на низці вулиць Личаківського району міста на всіх будинках понаклеювали оголошення наступного змісту: «Шановні мешканці! Повідомляємо вас, що 27-28.10.2012 буде відбуватися перевірка обладнання газо- та теплопостачання. Просимо вас в період з 9:00 до 19:00 знаходитися вдома, для звірки лічильників».

Вже близько 12:30 всі оголошення з вулиць зникли так само раптово, як і з’явилися. Політологам у відповідь на прохання цю ситуацію прокоментувати залишилося лише спантеличено розводити руками. Однак багато хто звернув увагу на те, що ці оголошення трохи нагадували минулотижневу провокацію проти ВО «Батьківщина»: тоді  в подібних оголошеннях повідомлялося, що опозиціонери роздаватимуть по 500 грн пенсіонерам та спостерігачам.

Знову ж таки, саме в цьому окрузі з запізненням відкрилося аж 8 дільниць – через те, що члени ДВК неправильно поставили штамп «Вибув» біля партії «Собор», їм довелося чекати нових бюлетенів. Через це голосування там почалося лише о 9:30 – після того, як їм довезли 10,5 тис. нових виборчих документів.

На інших округах теж не обійшлося без інцидентів. Скажімо, у першій половині дня на одній з дільниць округу №116 чоловік, якого при спробі винести бюлетені затримав працівник міліції, почав погрожувати самоспаленням. Ситуація, в цілому, не до кінця зрозуміла, якщо врахувати, що по цьому округу безальтернативним фаворитом з самого початку була «свободівка» Ірина Фаріон, і займатися дріб’язковим фальшуванням там нікому не було особливої потреби.

Дивіться також: Результати п'яти екзит-полів

Сама Ірина Фаріон, до слова, нагадала про себе близько 12:00: за її словами, спостерігачі від Партії регіонів заходили в кабінки разом із пенсіонерами, аби допомогти їм проголосувати. «Очевидно, вони допомагають поставити їм пташечку, навіть не важко здогадатися біля кого», - припустила кандидат від «Свободи».

Загалом же саме Партія регіонів у Львові стала в ображену опозиційну стійку. Прес-служба регіоналів періодично подавала повідомлення про те, що ВО «Свобода» «накручує» явку виборців і збирається після 19:00 відключати світло на дільницях (чого, між іншим, так і не сталося), що спостерігачі від опозиційних сил виганяють з дільниць представників нікому не відомого видання «Львівський регіон» (при тому, що, згідно з повідомленням виконавчого директора Львівського осередку Комітету виборців України Оксани Дащаківської, у 116-му окрузі на засіданні ОВК було зареєстровано 5 представників від "Львівського регіону" заміть дозволених законом двох), тощо.

На початку дня зі штабу «регіоналів» взагалі надійшла доволі приголомшлива скарга на те, що виборці на дільниці в тому ж-таки окрузі №116 не мають можливості «зорієнтувати та зробити той вибір, який вони хотіли зробити» - мовляв, вибори не організовані належним чином. Магія виборчого процесу немов змусила регіоналів забути, що обов’язок організації виборчого процесу покладений перш за все на владу, з якою власне Партію регіонів пов’язує доволі-таки тісний зв’язок.

Втім, автор цих рядків може підтвердити, що після того, як виборці отримували бюлетені, їм не дозволяли їх вивчати десь у куточку: члени ДВК підходили до людей і наказували йти одразу в кабінку для голосування. Однак, як пояснила Оксана Дащаківська, це відповідає інструкціям, які отримали члени комісій. «В них є інструкція, що при отриманні бюлетеня можна йти тільки в кабінку. Це – нормативно-правовий акт, це законно», - зазначила вона.

А от про те, що в гуртожитку «Львівської Політехніки» старшокурсникам пропонували по 200 грн за голос на користь Партії регіонів, чи про те, що на одній із виборчих дільниць ОВ №115 громадянська мережа виявила аж двох спостерігачів від провладної партії, прес-служба цієї політсили сором’язливо промовчала (втім, заради справедливості варто зазначити, що на іншій дільниці виявилося двоє представників від «Батьківщини»).

Загалом порушень виборчого процесу у Львові було чимало. На одній з дільниць члени ДВК відмовилися забезпечити хворому можливість проголосувати на дому, пославшись на те, що йти до нього – надто далеко (це – при тому, що виборчі комісії уклали угоду з одним із львівських операторів таксі для таких випадків). Чимало львів’ян не знаходило себе у списках виборців, а одна жінка-інвалід виявила, що, за даними списків, вона взагалі уже мертва. Одна з дільниць надіслала запрошення на вибори громадянці Росії. Комусь в окрузі №116 вже під кінець відведеного для голосування періоду все ж-таки вдалося поцупити з виборчої дільниці 5 бюлетенів, цього разу – не вдаючись до погроз самоспаленням.

Однак в цілому чиїсь побоювання, а чиїсь – сподівання на те, що вибори в столиці Галичини перетворяться мало не на війну, не виправдалися. Ненав’язливе «маски-шоу» загонів «Беркуту» на кожній з чотирьох міських ОВК виглядало відверто зайвим, створюючи лише видимість напруження. Тим більше, що до кінця так і залишилося незрозумілим, для чого «беркутівці» взагалі там перебували. Пояснення різнилися і загалом радше викликали додаткові запитання, ніж давали відповідні: самі правоохоронці начебто пояснювали, що в разі замінування будуть проводити евакуацію, в той час як начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Федір Алєйніков сказав, що передбачаються заворушення у зв’язку з спробою фальсифікувати вибори.

Однак ані замінувань, ані заворушень не відбулося не тільки під час голосування, але й після закриття дільниць. Навіть у найбільш напружених округах ані кандидати-мажоритарники, ані члени їхніх команд не поспішали хоч щось повідомляти про результати. Екзит-поли, які проводилися у львівських округах, станом на 18:00 29 жовтня так і залишилися таємницею за сімома печатями. І ніхто не скандалив, ніхто не приводив до дільниць своїх прихильників.