Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
5 жовтня, 2012   ▪   Спілкувалася: Алла Лазарева   ▪   Версія для друку

Андреас Ґросс: “Громадянин та демократ не може бути нейтральним”

Інтерв’ю швейцарського соціаліста, голови місії спостерігачів в Україні часопису “Український тиждень” стало причиною доволі гострих дебатів у кулуарах та в сесійній залі Палацу Європи. Частина депутатів та працівників апарату, прихильники максимальної обережності, висловилися за повну відмову майбутніх спостерігачів від спілкування з журналістами напередодні будь-яких виборів.
Андреас Ґросс: “Громадянин та демократ не може бути нейтральним”

Інші зацікавлені особи захищали позицію, згідно з якою громадянський обов”язок є вищим за посадові обмеження. Наша розмова з паном Ґроссом — про пропорції індивідуальної свободи в політиці.

Тиждень.ua: Під час вільних дебатів у сесійній залі британський депутат Майк Хенкок, посилаючись на Ваше інтервю Тижню, висловив Вам, як голові місії спостерігачів від Парламентської Асамблеї, закиди стосовно недостатньої нейтральності в ставленні до української ситуації. Що Ви на це відповісте?

-  Треба відрізняти ролі керівника місії, спостерігача та громадянина і демократа. Як голова групи, я мушу висловлювати позицію цілої делегації. Як спостерігач, я не маю права втручатися до внутрішніх дебатів між кандидатами. Але я надав інтерв’ю як депутат, демократ, фахівець з питань демократичних процесів у країнах Східної Європи та активний громадянин. Я підкреслив, що висловлююся виключно від себе та викладаю мою особисту позицію.

Позаяк громадянин та демократ не може бути нейтральним. Його відповідальність — говорити те, що він насправді думає, називати речі своїми іменами та ділитися власними аналітичними спостереженнями. Коли йдеться про зневагу до прав людини, а значить і до демократії, нейтральності не існує.

Я пропоную всім робити висновки відповідно до оригіналу моїх відповідей англійською, які можна побачити на моєму сайті  www.andigross.ch.До різних перекладів цього тексту закралися численні неточності, які від подвійного перекладу на українську та знову на англійську подекуди прислужилися до таких змін, що мені часом важко пізнати свої слова.

Читайте також: Повний текст інтерв'ю з Андреасом Ґроссом

Тиждень.ua: Один з членів української делегації розповів нам, що  через це інтервю існує проект замінити Вас на посаді голови місії спостерігачів від Ради Європи. Ви знаєте про це? Наскільки намір, з юридичної точки зору, може бути здійсненим?

-  Ні, до розмови з Вами я нічого подібного не чув. Проте я розпитався довкола себе та дізнався, що один з британських правих справді висловив таку думку. Я відразу ж звернувся до мого українського колеги по групі соціалістів, й Іван Попеску відповів мені, що українська делегація не буде висловлювати такої пропозиції. Мене призначало головою делегації спостерігачів бюро Асамблеї. Тож лише бюро могло б мене замінити на цій посаді.

Тиждень.ua: Під час цієї сесії, в рамках обговорення етичного стандарту члена ПАРЄ, довелося почути думку, що представник Асамблеї не має права публічно порівнювати стан демократії в різних країнах-членах Ради Європи. Ви поділяєте таку позицію?

-  Коли не знаєш нікого, крім себе, то й себе не знаєш. Ми усвідомлюємо свої особливості в порівнянні з іншими. Це один з необхідних рушіїв суспільного розвитку. Те саме можна сказати й про науковий аналіз. Найцікавіші відкриття трапляються, коли порівнюється все, і до аналізу долучаються різні елементи на всіх рівнях. Саме тому щоденні порівняння здійснюють як дослідники, так і громадяни.

Тиждень.ua: Повертаючись до теми критичних інтервю іноземних спостерігачів напередодні виборів: де, на Вашу думку, пролягає межа між обовязком неупередженості та правом на свободу слова та критичне мислення?

- Усі спостерігачі світу зобов’язані залишатися нейтральними щодо різних учасників виборчих змагань. Голова місії до того ж представляє колективну позицію. Але небайдужий громадянин з академічною освітою, якому ставляться питання аналітичного характеру, не може залишатися нейтральним: він зобов’язаний казати, що думає про соціальний, політичний контекст та поширені стандарти поведінки. Так я і зробив. І я є щасливим, що в Україні та поза її межами переважна більшість громадян різних політичних поглядів, зокрема й тї, хто знає цю країну набагато краще за мене, - зрозуміли мене правильно.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На запитання, чи змінилося щось у їхньому житті через оголошене перемир’я, мешканці маленького селища Піски, яке входить до складу горлівського Зайцевого, відповідають гіркою посмішкою. І перепитують: про яке саме з колись оголошених ідеться? Бо щодня вони відчувають різні відтінки цього дивного явища, якого насправді немає...
  21 вересня, Єлизавета Гончарова
 • Через несприйняття Трампом домовленостей Барака Обами з Тегераном світ може стати небезпечнішим
  21 вересня, The Economist
 • Жодна спроба навести лад в Україні сильною рукою не завершилася успіхом, однак у суспільстві й далі є запит на це
  21 вересня, Андрій Голуб
 • Тиждень обговорив із французьким дослідником інформаційних інтернет-війн перспективи відокремлення журналістики від пропаганди на правничому й політичному рівнях, механізми протидії дезінформації та можливості вбезпечення держав і громадян від інформаційної агресії.
  21 вересня, Алла Лазарева
 • Четверо «беркутівців» з одного підрозділу. Містком для об’єднання двох епізодів в одну справу, вочевидь, послужив Віталій Гончаренко – він єдиний, на кого є докази участі в обох подіях.
  21 вересня,
 • Про проблеми національної ідеї, олігархію, поразку націоналістів, футурологію та цивілізаційну ідею
  21 вересня, Сергій Дацюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено