Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Олександр Тимошенко: Чехія - єдине місце, звідки я маю можливість допомагати дружині з максимальним ефектом

Чоловік Юлії Тимошенко розповів Тиждень.ua про свою оцінку виборчих списків об’єднаної опозиції і чому його ім’я в них відсутнє, своє життя в Чехії, контакти з дружиною і свої дії щодо захисту її інтересів за кордоном

На початку цього року чоловік Юлії Тимошенко отримав політичний притулок у Чехії, куди виїхав через побоювання можливого арешту у зв’язку зі «справою ЄЕСУ». Це стало черговою поразкою української демократії, поряд з визнанням політичним біженцем екс-міністра Богдана Данилишина, відмови Австрії та Італії видавати Україні екс-голову Держкомрезерву Михайла Поживанова та колишнього губернатора Харківщини Арсена Авакова. Відмовившись балотуватися до парламенту, Олександр Тимошенко, фактично, закрив собі шлях повернення в Україні на довгий час. Він пообіцяв займатися захистом Юлії Тимошенко у Європі. Тиждень.ua зміг електронною поштою зв’язатися з паном Тимошенком

ТИЖДЕНЬ.UA: Пане Тимошенко. як ви оціните виборчі списки об’єднаної опозиції? Як ви ставитеся до того, що багато осіб з найближчого оточення Юлії Тимошенко позбавлені шансів потрапити до наступного парламенту; фігурантам по справі ЄЕСУ Антоніні Болюрі та Євгену Шаго відсутність депутатського імунітету може загрожувати тюремним ув’язненням?

- Перш за все відзначу, що опозиція набирається досвіду боротьби з окупаційним режимом Януковича, проходить нелегкий шлях свого становлення. Ми вже багато чим допомагаємо опозиції. Це наші постійні громадські акції, виступи та публікації в пресі, що розкривають на Заході правду про злочинні дії теперішньої влади, робота з урядами та парламентарями багатьох країн. У західних державах добре знають, що собою являє нинішня українська влада і хто такий Янукович. На мій погляд, вони вже втомилися від нього.

Мене не цікавлять виборчі списки. Головне питання – перемога на виборах, повернення влади, яку узурпував Янукович, народу. Я ще раз, з усією відповідальністю стверджую, владу в народу – вкрали!

Ось хроніка злочину:

Виборці - громадяни України не голосували за своїх представників у владі з новими повноваженнями, у новій формі правління та з новими строками функціонування, у зв’язку з чим нинішні органи влади переважною більшістю населення та опозицією розглядаються як нелегітимні.

При цьому, Віктор Янукович, фактично, привласнивповноваження, перебудувавши систему органів влади на 100% контроль за функціонуванням всіх гілок влади, хоча такі дії ще в 2005 році визнавались Конституційним судом України як неконституційні: «Конституція України забороняє узурпацію належного виключно народові права визначати і змінювати конституційний лад в Україні державою, її органами або посадовими особами. Тому будь-які дії держави, її органів або посадових осіб, що призводять до узурпації права визначати і змінювати конституційний лад в Україні, яке належить виключно народові, є неконституційними і незаконними. Результати народного волевиявлення у визначених Конституцією та законами України формах безпосередньої демократії є обов'язковими». Слід окремо зазначити, що згадуючи у цьому рішенні проведену у 2004 році політреформу, Конституційний суд України жодним пунктом не відзначив її неконституційнисть.

З урахуванням викладеного, єдиним інструментом легалізації органів влади в Україні та їх повноважень є одночасне дострокове проведення парламентських та президентських виборів України, на яких виборці - громадяни України зможуть призначити своїх представників в органи влади з компетенцією та на терміни, записані в чинному законодавстві для його подальшого приведення у відповідність зі стандартами дотримання прав і основоположних свобод людини і недопущення випадків узурпації влади.

Тобто – в Україні немає легітимної влади і єдиний шлях – її повна зміна. Все інше – це дрібниці.

ТИЖДЕНЬ.UA: Чи усвідомлюєте ви поступову втрату Юлією Тимошенко впливу на партію «Батьківщина», що наочно підтвердилося після оприлюднення списків опозиції? 

 - Партія «Батьківщина» не є сімейним проектом Тимошенків. Це не Партія регіонів, де в парламенті «всі родичі гарбузові». Юлія Тимошенко створювала партію разом зі своїми однодумцями і соратниками. Вона була, є і буде її лідером. На противагу цьому – Янукович свою партію не створював. Він її фактично експропріював, як і Межигір’я, всю банківську систему, як і всю владу в Україні. Списки опозиції – це є списки опозиції. Юлія Тимошенко – особистий ворог Януковича. І доки вона в тюрмі – Янукович на троні.   

 ТИЖДЕНЬ.UA: Емігрувавши, ви обіцяли всіляко захищати Юлію Тимошенко у Європі. В чому виражається ваша діяльність у цьому напрямку? Чи їздите ви до Брюсселю та Страсбургу, чи зустрічаєтеся з європейськими політиками?

- Рішення про від'їзд із країни завжди приймається нелегко. Що стосується мого випадку, то це був єдино правильний вихід для того, щоб уникнути додаткового тиску на мою дружину по тих справах, які їй інкримінує сьогоднішня влада. Це було спільне рішення, і його підтримала Юлія Володимирівна. Мене, скажу відверто, пригнічує той факт, що я в iншiй країні на волі, а дружина змушена переносити всі тяготи ув’язнення. Це дуже важко. А що було б краще? Щоб і я сидів за ґратами і тоді взагалі нічим не зміг би допомогти ні їй, ні дочці? Для влади це було б приємніше та зручніше. Ми люди загартовані та сильні духом. Доля не раз випробовувала нас, і ми трималися. Думаю, витримаємо і на цей раз і вийдемо ще більш стійкими і сильними. Але маховик запущений. Вороги відомі. Прийде час - ми все поставимо на свої правильні місця.

З європейськими політиками зустрічаємося досить часто. Ми доводимо до їх відома правду про те, що твориться в Україні.

ТИЖДЕНЬ.UA: Згідно з рішеннями українських судів, Юлія Тимошенко повинна була компенсувати збитки державі в сумі понад 1,5 млрд. грн. Чи намагається держава отримати ці кошти? Чи накладено арешт на рахунки та майно Юлії Тимошенко? Яким обсягом власності в Україні володіє ваша дружина?

- В Україні немає більше судів. Юлія Тимошенко не визнала і не визнає себе винною. Вона нічого ні в кого не крала. В тому числі і газ. Його два рази вкрав режим Януковича, а потім ще й гроші за нього одержав. Ця влада й так, робить що хоче.

Читайте також: Рік за ґратами: Тимошенко позбавляють перспектив

Всі збитки нехай компенсує Янукович разом зі своєю хунтою – Льовочкіним, Кузьміним, Хорошковським та ін.

Нехай повертає Межигір’я, вкрадені надра, банки, майже 60 млрд доларів США, виведених за кордон за 2 роки. Паханат Януковича – це сім’я, яка за 2 роки ввійшла до числа найбагатших сімей Європи. Там дійсно буде що забирати. Але як бачимо – їм всього мало. Юлія Тимошенко все своє життя працювала чесно. Навіть судилище імені Януковича не змогло довести, що вона щось колись брала для себе.

 ТИЖДЕНЬ.UA: Як ви ставитеся до ідеї лікування Юлії Тимошенко за кордоном? Чому зараз про це майже перестали говорити?

- До ідеї ставлюся позитивно. Проте в даний час – вона, на мою думку, не є реальністю. Януковичу вкрай не хочеться відпустити Юлію Тимошенко. Страх переповнює його. Та він боїться, що це для нього буде крахом.

ТИЖДЕНЬ.UA: Як ви облаштували своє життя в Чехії? За рахунок яких коштів ви живете?

- Мій від'їзд був єдино правильним рішенням. І час підтвердив це, що б там не говорили представники влади. Якби я не поїхав, то міг бути арештований в будь-який момент ще в 2011 році. Женя довела, що вона не тільки наша улюблена дочка, але і справжній боєць із залізним характером, твердими принципами, добрим і сильним серцем! Так, їй дійсно дуже важко, важко усвідомлювати, що  рідна мати незаконно перебуває за ґратами, що над нею постійно знущаються, експериментують з відеоконтролем, підглядають за кожним рухом, і хтось відчуває навіть від цього задоволення. Але вона все витримає. А що стосується допомоги, то Чехія - єдине місце, звідки я маю можливість робити це з максимальним ефектом.

Мені вже доводилося жити в Чехії в 1999 - 2000 рр.. Тож для мене близька ця країна. В даний час живу в Празі. Режим переслідує не тільки нашу сім'ю, але і всіх родичів, намагаючись отримати від них які-небудь відомості про мою дружину. Дії цього злочинного угруповання часто не піддаються здоровому глузду.

В Україні встановлюється диктатура, і це вже зрозуміли скрізь у світі.

Природно, що я в даний час в Чехії почав життя спочатку, але я добре знаю, з чого і як починати. У мене великий досвід підприємницької діяльності, і тут мені зрозумілі умови ведення свого бізнесу. Це буде кілька напрямків - від торговельних операцій до свого виробництва. Може бути, тут, у Чехії, вдасться втілити ті бажання, які не зміг реалізувати в Україні з багатьох причин. У всякому разі, з Чехії не їдуть успішні бізнесмени, на відміну від України, через те, що їх бізнес міг сподобатися бандитам з конкуруючого злочинного політичного угрупування.

ТИЖДЕНЬ.UA: У який спосіб та як часто ви спілкуєтеся з вашою дружиною та донькою? Коли востаннє ви контактували з Юлією Володимирівною: телефоном чи в епістолярній формі? Про що ви з нею говорили?

- Зв'язок ми підтримуємо через дочку Женю і адвокатів. Але те, що Юлія Володимирівна в тюрмі, не означає, що вона знаходиться в ізоляції, як би не мріяла про це владна банда. Вона з-за ґрат керує всіма необхідними партійними процесами і спілкується з людьми. Тримається, як завжди, добре і ні на що не скаржиться. Навіть якщо їй дуже погано і боляче.

У нас немає сумніву, що Європейський суд з прав людини об'єктивно розгляне всі питання і, безумовно, винесе справедливе рішення щодо Юлії Тимошенко.

В це вірить і Юля. Вона вірить в мудрість і далекоглядність українського народу. Недарма, нещодавно вона заявила, що Європейський суд з прав людини об’єктивно та всебічно розгляне її скаргу та винесе справедливе рішення.

Важливо, що є Європейський суд з прав людини, який розпочав розгляд скарги. Ми віримо, що ця установа прояснить всі питання.

Юлія Тимошенко не порушувала закон. Різні люди можуть думати про неї і писати всякі речі, критикувати або підтримувати, любити або навіть ненавидіти, але поки її серце б'ється, вона буде служити країні, як може – на волі або за ґратами, в політиці або поза політикою. Але я єдине можу сказати: немає такої загрози, яка змусила б її здатися. Це підтверджує вона сама. За її словами, європейські країни повинні оцінити всі ризики встановлення диктатури в Україні. Якщо українці і демократичні країни не будуть діяти, на східному кордоні Європейського Союзу і НАТО буде створено конгломерат диктатур і авторитарних режимів, які змінять не лише геополітичну карту Європи і Євразії, але й світу.

Європейські політики мають припинити переконувати Януковича стати демократом. Вони повинні зрозуміти, що це не змінить диктатора.