Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 серпня, 2012   ▪   Версія для друку

Вищий Спецсуд залишає Тимошенко примарну надію на свободу

Розгляд касаційної скарги Юлії Тимошенко по «газовій справі» нарешті зрушив з мертвої точки. Але шансів скоро вийти на волю екс-прем’єру це навряд чи додає
Вищий Спецсуд залишає Тимошенко примарну надію на свободу

«На директивах немає підпису Тимошенко, а лише факсіміле», «жоден прем’єр-міністр не брав печатку Кабміну», «від діючого газового контракту апріорі не може бути збитків», «Тимошенко видала власне рішення за рішення всього Кабміну», «прем’єр-міністр намагалася сформувати собі позитивний імідж», «я буду вимушений видалити з зали засідань осіб, які порушують порядок» - усі ці фрази неодноразово лунали рік тому в залі Печерського райсуду Києва, де проходила перша стадія слухання «газової справи» Тимошенко. Зараз ці фрази лунали вже в залі Вищого спецсуду, деця справа розглядалася на останньому в Україні, касаційному етапі.

Відчуття дежавю підкреслювало й те, що в залі перебували загалом ті ж самі особи, що й рік тому: адвокати, журналісти, штабні працівники. Відмінність була єдина – відсутність самої Тимошенко.

Саме ця обставина на усіх попередніх засіданнях касаційної інстанції ставала підставою для перенесення слухань. Прокурори постійно виявляли неабияку турботу про додержання прав екс-прем’єра, наполягаючи на розгляді справи лише за її присутності – хоча, згідно із законодавством, це не є обовязковим, і сама Тимошенко прислала в суд вже кілька листів, де просила слухати справу без неї. Більше того, нескладно було й спрогнозувати, на яку дату буде перенесено засідання, адже раніше слухання в касації та в Київському райсуді Харкова по «справі ЄЕСУ» не надто розходилися у часі. Оскільки наступне слухання у Харкові відбудеться 11 вересня, у Вищому спецсуді справа мала б розглядатись десь на початку осені.

Читайте також: Як "гартувався" список Тимошенко

Однак головуючий суддя Станіслав Міщенко здивувіав усіх, коли після обов’язкових організаційних процедур на початку кожного засідання запропонував його учасникам перейти до розгляду справи по суті, зрушивши її з мертвої точки, в якій вона знаходилася з травня.

Навряд чи на суддю так вплинув преформанс, організований бютівськими нардепами на самому початку засідання. Вони розгорнули величезну репродукцію картини художника епохи Раннього Відродження Герарда Давіда «Здирання шкури з продажного судді», продемонстрували її головуючому, а потім намагалися причепити на стіну, як часто «прикрашають» сесійну залу Верховної Ради. Асоціації з парламентом виникли і у судді Міщенка. «Шановні, тут вам не Верховна Рада», - обурився він.

Читайте також: Лист Юлії Тимошенко з качанівської колонії(квітень 2012)

Головуючий продемонстрував справжній майстер-клас для свого молодшого колеги з Печерського суду Родіона Кірєєва, який кожного разу влаштовував істерики після подібних заворушень у глядацькій залі.

«Ви маєте дві хвилини. Я буду вимушений видалити з залу засідань осіб, які порушують порядок. Дві хвилини пройшли», - спокійно проговорив він. Опозиціонери вгамувались – але не через погрози судді, а тому, що їм непотрібно було зривати засідання. Касаційна інстанція – остання перепона Юлії Тимошенко на шляху до Європейського суду з прав людини, вердикт якого, майже безсумнівно, буде на користь екс-прем’єра.

Останні перешкоди було усунуто, і засідання пішло у середньому темпі. Один за одним виступали захисники екс-прем’єра, оголошуючи давно відомі кожному, хто слідкує

 за «газовою справою», аргументи на користь Тимошенко. Олександр Плахотнюк розповідав про відсутність складу злочину у діяї екс-прем’єра, Юрій Сухов – про суб’єктивність держобвинувачення, Микоал Сірий – про відсутність замагальності у процесі та вимушені дії Тимошенко в умовах газової кризи початку 2009 року. Проміж них взяв слово і головуючий суддя Міщенко, котрий зачитав зроблений на вимогу Київського райсуду Харкова висновок судмедекспертизи, за яким Тимошенко «може сприймати та аналізувати інформацію, а також брати участь у заходах за межами лікувального закладу».

Читайте також: За рік Тимошенко втратила вплив на  "Батьківщину"

Певне пожвавлення цілком очікувано вніс Сергій Власенко, який проілюстрував відсутність збитків від газового контракту 2009 року за допомогою пляшки води. «Якщо я продам цю пляшку пану Плахотнюку за мільйон гривень, -  Власенко взяв в руки напівпорожню пляшку мінералки, - це не означатиме, що у нього будуть збитки», - Власенко поставив пляшку ближче до адвоката Плахотнюка.

Прокурори волооко за цим спостерігали, на обличчі людей в мантіях не здригнувся жоден м’яз.

Після Власенка слово взяв представник цивільного позивача у справі, НАК «Нафтогазу України», Вадим Куницький, який, затинаючись, взявся пояснювати, яких збитків Тимошенко завдала державі через газові контракти 2009 року. Людина, на яку держава поклала обов’язок вибити з екс-прем’єра півтора мільярди гривень до державної казни, було схожою на хорошиста, який зачитує абсолютно нецікавий ані вчителям (людям в мантіях), ані однокласникам (решті присутніх) реферат.

Зрештою, справа дійшла і до виступів прокурорів, які багато в чому мали бути сигнальними. Зранку, не подавши клопотання про перенесення засідання у зв’язку з відсутністю Тимошенко, вони дали «зелену вулицю» суддям щодо переходу до розгляду касації по суті (що, до речі, не опинилося поза увагою захисту). Зараз від них залежало, як розвиватиметься справа далі: відступивши від своїх звинувачень, або принаймі, вимагаючи перекваліфікувати обвинувачення Тимошенко на менш тяжку статтю (як у справі Юрія Луценка), вони б продемонстрували, що Банкова, чи то під зовнішним тиском, чи з власних міркувань, вирішила «включити задню».

На жаль, ситуація залишилася незрозумілою. Прокурор Сергій Пересунько зосередився на другорядних касаціях по справі, поданих адвокатами екс-премєра. Родіон Кірєєв у свій час знайшов спосіб помститися захисникам Тимошенко за всі знущання та впини на свою адресу, направивши відповідні звернення до адвокатських кваліфікаційно-дисциплінарних комісій – тепер адвокатти намагалися їх оскаржити.

По головній касації, яка стосувалася вироку Тимошенко, Пересунько мовив лише пару слів, вимагаючи залишити в силі вердикт Печерського суду. Кінець промови прокурора збігся з завершенням робочого дня Вищого спецсуду, і суддя Міщенко оголосив перерву до вівторка.

Залишилось незрозумілим, чи на вівторковому засіданні держобвинувачення висловлюватиме далі свою позицію щодо вини Тимошенко. По завершенню засідання Сергій Влаксенко запевняв журналістів, що буде. Це було б логічно – якщо прокурор Пересунько приділив стільки часу опису того, як Власенко та інші адвокати зневажали суддю Кірєєва, він мав би детально пояснити, чому Тимошенко має сидіти у вязниці до 2018 року.

Читайте також: Ребекка Хармс про справу Тимошенко і санкції щодо України

Шанси екс-прем’єрки вийти на волю до цього часу, як і раніше, виглядають примарними. Звісно, право на життя має конспірологічна версія, за якою Віктор Янукович вирішив випустити на волю свою головну опонетнку, знаючи, що вона вже точно не братиме участі у виборах (термін подачі відповіджних заяв до ЦВК вже збіг), і в такий спосіб красиво «прогнутись» перед Заходом. Але на Банковій не можуть не розуміти, що Тимошенко, опинившись на волі,навіть без посвідчення кандидата в депутати, встигне організувати чинному президенту «вирвані роки» ще до виборів.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
 • Як український бізнес завойовує ринок ЄС
  13 грудня, Максим Віхров
 • У момент російської анексії Криму на півострові проживало понад 4 тисячі українських дітей-сиріт. Виїхати вдалося одиницям, решті ж Росія автоматично нав’язала своє громадянство. Україна не отримує жодної інформації про цих дітей і не має механізмів для повернення їх з окупації.
  13 грудня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.