Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
7 липня, 2012   ▪   Олесь Олексієнко   ▪   Версія для друку

Врятувати «солдатів режиму»

Всі, хто зараз виконують злочинні вказівки влади, мають усвідомити свою відповідальність за них
Врятувати «солдатів режиму»

«На наметове містечкопротестувальників у Черкасахнапав «Беркут», який побив мітингувальників», «прокуратура Києва порушила чотири кримінальні справи», «протестувальникам під Українським домом погрожують 14 роками в’язниці за побитих беркутівців…» Ці й аналогічні новини поволі насичують українські ЗМІ.

Мета влади цілком зрозуміла – залякати потенційних учасників акцій протесту та застосувати проти них увесь арсенал репресивних засобів. Проте всім тим правоохоронцям, готовим виконувати розпорядження влади про придушення протестів у накоренку, розраховуючи на те, що вона тут надовго, варто було б замислитися.

Україна за своєю природою не може тривалий час залишатися авторитарною, а тим більше такою, в якій пануватиме режим із яскраво вираженою регіональною ідентичністю.

Час грає проти нинішньої влади. Вона втрачає підтримку своїх прихильників та мобілізує опонентів. Сподівання на те, що за браком кращої альтернативи нічого не станеться, невиправдані, оскільки зрештою вибір буде зроблено за принципом «лише б не ці!» Терплячість українців має свою межу, коли спрацює ефект склянки води, що, як відомо, вміщає сотні крапель перш ніж вихлюпнеться від останньої.

Навряд чи влада може почуватися впевнено, коли в столиці має 10–15% реальної підтримки. Адже, що також загальновідомо, революції – привілей столиці, а регіонам в разі чого завжди доводиться вдовольнятися протестом із усіма наслідками, які із цього для них випливають. Що і довели події 2004–2005 років.

Тим часом Україна, як і решта світу, наближається до серйозних економічних проблем. Причому вони завдяки політиці стискання пружини, котру влада провадила протягом останніх двох із половиною років, у наших умовах призведуть до більш руйнівних наслідків, включно із соціальними. Буде значно важче, ніж 2009-го, проте, на відміну від влади тогочасної, ця ще й перебуває у міжнародній ізоляції, за якої розраховувати на підтримку ззовні не може.

Ми спостерігаємо щонайменше екватор цієї влади. Річ лише в тім, чи з наближенням до протилежного полюса вона обере еволюційний чи революційний шлях відходу в історію. Це її справа та її вибір. Світовий досвід, включно із минулим нашого регіону, знає різні способи, як це можна зробити. Останні антиподи – події в Румунії та Угорщині, що сталися наприкінці 1980-х. Але ті, кого режим нині цинічно використовує для утримання влади за будь-яку ціну, – завтра будуть нею покинуті.

Тому правоохоронці та чиновники, які сьогодні погрожують і застосовують силу й тиск проти громадян, мають пам’ятати про наслідки. Адже посилання на те, що, мовляв, вони всього-на-всього солдати і мають виконувати наказ, а відповідальність лежить на тих, хто цей наказ віддає, не виправдає їх.

Виконання злочинного наказу є злочином, тому кожен правоохоронець, держслужбовець чи військовослужбовець мають право такого наказу не виконувати. У кожного є вибір. Щонайменше у відповідь на злочинний наказ покласти рапорт/заяву про відставку/звільнення.

Якщо ж хтось заради збереження посади/підвищення обирає злочин проти народу, який, як відомо, є єдиним джерелом влади в країні, то він має усвідомлювати, що на шальках терезів його особиста доля. Чи хочуть вони повторювати долю Пукача?

Навіть якщо вони діють відповідно до букви закону, то мають пам’ятати його дух. Коли закон надто віддаляється від поняття «справедливість», а влада, вдаючись до маніпуляцій із судом і парламентом, блокує будь-які спроби вирішити ситуацію еволюційно, то проблема завжди (не було іншого в жодній країні Європи, включно навіть у такій специфічній, як Росія) вирішується революційно.

У свою чергу, лідерам опозиційних сил уже час попередити тих, хто зараз працює на державу, що відповідальність за порушення прав громадян лежить на них навіть тоді, коли вони лише рядові виконавці наказів. Це необхідно зробити вже зараз. Принаймні для того, щоб запобігти кровопролиттю в майбутньому.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • гідно з зібраними даними Українського інституту національної пам’яті, станом на 1 березня 2017 року в Україні створено 450 секторів військових поховань. На них поховано 1295 загиблих воїнів. 25 секторів мають 10 і більше поховань. Сектори із найбільшою кількістю похованих військових – учасників АТО розташовані у Дніпрі, Запоріжжі й Києві – 180, 120 та 56 похованих відповідно.
  24 квітня,
 • Попри невтішні прогнози, популізм у Європі поки не перемагає. Однак і не зникає. Такі висновки робить більшість світових видань після перемоги у першому турі президентських виборів у Франції центристського політика Еммануеля Макрона.
  24 квітня, Ольга Ворожбит
 • Як працюють зарубіжні аналоги українського Міністерства інформаційної політики
  24 квітня, Юрій Лапаєв
 • Інцидент зі співробітниками ОБСЄ називають провокацією для зриву роботи з Україною
  24 квітня, Юрій Лапаєв
 • Як українська поп-музика робила перші кроки на самому початку 1990-х
  23 квітня, Сергій Харинович
 • Економічне зростання європейських виборців більше не цікавить
  23 квітня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено