Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Євро-2012 змушує владу зволікати зі справами Тимошенко

На початку наступного тижня Юлія Тимошенко знову опиниться в центрі уваги вітчизняної Феміди, але якихось сенсацій від останньої чекати не варто. На різкі кроки під час футбольної першості влада не зважиться

Теоретично, на початку наступного тижня Юлія Тимошенко має з’явитися на публіці вперше з 11 жовтня минулого року, коли Родіон Кірєєв зачитав їй обвинувальний вирок у Печерському суді. Побачити екс-прем’єра виявили бажання судді одразу дво судів: Київського районного суду міста Харкова (розгляд справи ЄЕСУ), де засідання призначене на 25 червня, і Вищого спецсуду з розгляду цивільних і кримінальних справ (розгляд касації по «газовій справі»), де засідання пройде 26 червня.

В залі харківського суду вже начебто монтують якийсь «ортопедичний топчан» - на виконання рекомендації прокуратури щодо «забезпечення особливо комфортних умов перебування Тимошенко». Бютівська прес-служба раніше взагалі повідомляла, що для Тимошенко на якійсь «таємній фабриці» будують скляну клітку – але таку заяву можна пояснити бажанням хоч якось відволікти увагу від провалу бютівців під час голосування за мовний законопроект, адже з’явилося це повідомлення через кілька годин після цього.

Однак у присутність екс-прем’єра у харківському суді віриться важко. Її захист вже дав зрозуміти, що помітних покращень стану здоров’я ЮВТ поки немає, за словами Сергія Власенка, вона й надалі не може самостійно ходити.

Щодо завтрашнього суду прогноз однозначний:  Держана пенітенціарна службаповідомила  що не доставлятиме екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко до суду.

 Найпевніше, понеділкове засідання пройде за тим же сценарієм, що й попередні: після зачитування сторонам процесу їхніх справ суддя Костянтин Садовський констатує відсутність Тимошенко на засіданні і оголосить перерву.  

А ось вівторкове засідання в Києві в будь-якому разі має бути цікавішим, хоча ймовірність присутності на ньому Тимошенко ще менша, і про майстрування якихось «ортопедичних тапчанів» для неї досі не йшлося. Тим більше і встановити його у Вищому спецсуді буде ніде – кімната, в якій проходило попереднє засідання, була настільки крихітною, що захиснику ЮВТ Миколі Титаренку навіть не знайшлося місця на адвокатській лаві  .

Читайте також: З чого почалася касація у газовій справі Тимошенко

Але за відсутності Тимошенко, на суді точно будуть присутні представники моніторингової спецмісії Європарламенту: екс-президент Європарламенту Пат Кокс і екс-президент Польщі Олександр Квасневський. Намагаючись хоч якось продемонструвати намір виконувати останні резолюції Європарламенту, в частині забезпечення прозорості процесів над опозиціонерами, українська влада пообіцяла всіляке сприяння європейським експертам у «вивченні матеріалів та спостереженні за ходом касаційного процесу» Прикметно, що такі обіцянки з Банкової та Грушевського надійшли лише зараз, під час касації, коли самого «судового процесу» як такого, фактично, немає, і розгляд скарги займає один, максимум два дні. Інколи ж у вітчизняній судовій практиці на цій стадії рішення взагалі ухвалюється за годину.

Читайте також: Резолюція ПАРЄ щодо України(повний текст)

Справа в тому, що касаційний суд не вивчає доказів по справі, а винятково зосереджується на можливих фактах порушення прав сторін в ході процесів на попередніх стадіях. А таких порушень, очевидних навіть не юристам, ще під час слухань в Печерському суді кореспондент Тижня бачив чимало: безпідставна відмова у допиті свідків захисту, численні помилки в матеріалах справи (наприклад, експертиза, датована 31 квітня), позбавлення екс-прем’єра права на захист тощо.

Вочевидь, на те, що суд візьме до уваги ці факти, якраз і сподівається адвокат  Тимошенко Олександр Плахотнюк, котрий висловив сподівання на позитивний для його підопічної вердикт суду – врозріз із загальною лінією захисту, яка не втомлюється стверджувати, що «в Україні справедливості годі й шукати». На чому базується оптимізм Плахотнюка, сказати важко. Якщо вирок по «газовій справі» скасують, Тимошенко одразу мають випустити на волю, а в тому, що цього не станеться до виборів, принаймі в Україні ніхто не сумнівається.

Читайте також: Як опозиція використовує Євро-2012

Такий варіант можливий лише в одному випадку – якщо в понеділок харківський суд обере щодо Тимошенко міру запобіжного заходу у вигляді арешту, тоді вона в будь-якому разі залишиться за ґратами. Однак такий розвиток подій взагалі фантастичний. По-перше, Тимошенко вже заарештовували по цій же справі (знаменитий «суд в камері» у минулому році), але потім арешт не продовжили. По-друге, реакцію на таке рішення прихильників  Тимошенко під харківським судом неважко спрогнозувати. І під час ЄВРО-2012, яке, попри сподівання, проходить значно краще, ніж могло би бути, владі з іміджевої точки зору вкрай невигідна картинка масштабного бойовища між тимошенківцями та «космонавтами».

До речі, саме Євро-2012 і підвищена увага до України, за словами джерел Тижня, стали ледь не головною причиною перенесення розгляду мовного законопроекту Ківалова-Колесніченка на пізніший час – вуличні побоїща до 1 липня, коли зіграють останній матч, владі зовсім непотрібні. Тому футбольна першість продовжить невизначеність у справах Тимошенко ще мінімум на тиждень з лишком.