Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
14 червня, 2012   ▪   Юрій Макаров   ▪   Версія для друку

Європа, але ду-уже східна…

Непідробна й абсолютно загальна, незалежно від політичних уподобань, радість із приводу перемоги над шведами в першому матчі ніяк не перекреслює того факту, що надії, які покладалися на Євро-2012, не справдилися.
Матеріал друкованого видання
№ 24 (241)
від 14 червня, 2012
Європа, але ду-уже східна…

Хто винен? Як завжди, невістка. Непідробна й абсолютно загальна, незалежно від політичних уподобань, радість із приводу перемоги над шведами в першому матчі ніяк не перекреслює того факту, що надії, які покладалися на Євро-2012, не справдилися. Перераховуємо сподівання: а) покращення міжнародного іміджу України; b) залучення іноземних інвестицій; c) вдосконалення інфраструктури – як спортивної (стадіони, тренувальні бази), так і загальної (дороги, транспорт, готелі, громадське харчування); d) приваблення платоспроможних гостей – спершу фанів, а згодом туристів. Про перші три пункти поговоримо трохи згодом, а останнє завдання, схоже, вже зірвано: за неофіційними даними (а хто ж вам розкриє офіційні?), до країни прибуло близько 40 тис. уболівальників замість 800 тис., як очікувалося. Порожні цілі сектори на «Донбас Арені» під час зустрічі англійців із французами підтверджують цю підозру. В чому голова Донецької міськради уже встиг звинуватити журналістів, мовляв, це вони відлякали іноземців. Авжеж, невістка…

Читайте також: Футбол дає відчуття свободи навіть в тоталітарному суспільстві

Варто уточнити: зловтішатися з негараздів своєї країни, хай навіть через неприязнь до її тимчасової адміністрації, я вважаю негідним і ганебним. До того ж оцінка успішності/неуспішності того чи іншого заходу завжди суб’єктивна. Не виключаємо, що серед іноземних уболівальників буде чимало таких, яким загальна дружня атмосфера і дешеве пиво (щоправда, не скрізь – у багатьох київських пабах під час Євро воно коштує навіть дорожче, ніж у тій самій Швеції) компенсують побутові негаразди і які повернуться додому цілком задоволеними перебуванням на чемпіонаті. Ми ж згадуватимемо наші проколи й звичну необхідність червоніти перед іноземцями. За шведський кемпінг на Трухановому острові, який доводили до мінімально прийнятного стану під брехливі переможні рапорти; за захмарні апетити таксистів, які й до того не відзначалися вегетаріанськими схильностями; за ціни в готелях, які змусили обуритися навіть президента УЄФА; за асфальт, який чомусь почав лускати якраз напередодні дня «Д»; за нові «потьомкінські дєрєвні», ефектні, але нікому не потрібні (або, може, й потрібні колись у принципі, тільки не тепер); за міліціонерів, які на запитання англійською, де можна купити мапу Києва, відповідають: «Ноу проблем. Метро там»… Хто вірить, що величезний Донецький аеропорт імені Сєрґєя Прокоф’єва стане транзитним центром? Навіть під час такої масштабної події, як Євро, він зяє пусткою. Звідки візьмуться ті 5 млн пасажирів на рік, на яких він розрахований, якщо досі було вшестеро менше? А блискучий міжнародний термінал D у Борисполі? Якщо його будували до чемпіонату, то чому експлуатація почнеться аж у серпні? Ні, ви поясніть!

Читайте також Євро-2012: замість трону труна

Так, після 1 липня життя триватиме. Ми залишаємося зі своїми спогадами про сильні футбольні емоції, а також із дорогами, останні дірки яких латали під дощем, тож вони невдовзі неминуче вилізуть знову, і незручними потягами, які зіпсували весь інший розклад, тому тепер із Києва до Харкова можна дістатися на кілька годин швидше (якщо пощастить і Hyundai не зламається), натомість із Ніжина до Києва замість години, як колись, доводиться їхати чотири… Далі, що там по пунктах? Інвестиції? Та облиште, за клятої помаранчевої влади в економіку України щомісяця надходило з-за кордону близько мільярда доларів аж до самої кризи, нині – $5 млрд на рік, причому значна частина припадає на Кіпр та інші офшори (себто це те, що було вкрадено в Україні, а тепер повертається у відмитому й парфумованому вигляді). Зрештою, назвіть хоча б одну багатомільйонну інвестицію в наш актив за участю іноземної компанії за останній рік. І це під час підготовки до Євро...  

Ну а що стосується репутації країни, то схоже, що нинішні очільники держави до кінця не розуміють зміст цього поняття. Безумовно, Янукович не міг не помітити, що Меркель на саміті пройшла повз і не привіталася, але це реакція на рівні фізіології. Ну неприємно, але поки що не зачіпає шкурних інтересів. За великим рахунком, головна пастка для влади в тому, що їй, по суті, було б вигідно взагалі не привертати уваги до своєї країни. Геть зовсім, хай лишається чорною плямою. Щоби поточна практика політичної помсти й економічного мародерства не опинялася у фокусі чужої преси. Щоби грядущі передвиборчі маневри й маніпуляції залишалися внутрішніми проблемами. Не чіпайте нас, самі порозуміємося, самі все розхапаємо. А тут, бачите, шведські фани вимагають свободу Юлі, єврочиновники відмовляються приїхати на Євро навіть у приватному порядку, а ще й журналісти кляті каламутять воду: бач, собаки їх турбують, бач, політв’язні, поганий сервіс за захмарними цінами…

Чемпіонат розглядався не в останню чергу як цивілізаційний проект: наблизитися до Європи, підкреслити єдність із нею, стати її частиною, врости в неї. А за попередніми підсумками Україна внаслідок совкових підходів нинішніх можновладців до вирішення «сєрйозних вопросов» підтвердила свою безперечну (поки що) належність до зовсім іншого світу. Третього.

Читайте також Присмак ізоляції: сподівання Банкової на Євро-2012 не виправдовуються
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.