Політика

  ▪   Мілан Лєліч

Юрій Одарченко: Організувати кричалку типу «Спасибо жителям Донбасса!», фактично неможливо

Нардеп від «Батьківщини» і керівник наметового містечка на Хрещатику розповів Тижню, як опозиція буде агітувати іноземців під час Євро

З початком ЄВРО-2012 в наметовому містечку прихильників Юлії Тимошенко на Хрещатику завирувало життя: активісти вивісили англомовні банери, вдягнулися в футболки з написом «FreeYulia» і в міру знання іноземних мов намагаються агітувати численних фанатів з інших країн. Чи є така агітація ефективною, як житиме містечко після завершення першості та чому опозиція постійно порушує свої обіцянки щодо проведення масових акційТиждень розпитував у керівника містечка та голови київської міської «Батьківщини» Юрія Одарченка.

У.Т.: Юрію Віталійовичу, яку активність проявлятиме наметове містечко під Печерським судом під час Євро?

- Своєю роботою  ми хочемо підтвердити наявність в Україні політичних тортур і знищення опозиції. Ті, хто приходить в наше наметове містечко, стурбовані, що під кордонами з Євросоюзом виникає авторитарна держава. Тож ми і іноземним гостям, і українським громадянам пояснюємо, що знищення опозиції – це не просто розборки між елітами, це призведе до того, що знищити можна буде кожного українця.

Ми підготували агітаторів, які вільно володіють англійською мовою і можуть пояснити гостям столиці, що відбувається в Україні. Вони працюють і в таборі, і у фан-зоні, і в кемпінгу шведських вболівальників на Трухановому острові, і в інших місцях по Києву. Нами підготовано й відповідні листівки англійською та українською.

У.Т.: Плануються якісь акції безпосередньо на стадіонах?

- Організувати таку кричалку, як, у свій час, «Спасибо жителям Донбасса!», фактично неможливо. Для цього відвідувачі стадіонів повинні бути належним чином організовані. І пояснити їм, що політичні питання для них же є найважливішими, вкрай складно. Однак ми будемо розгортати на стадіонах банери «Юлі – волю!» тощо.

У.Т.: А ви впевнені, що охорона стадіонів дозволить вашим активістам пронести їх з собою?

- Я, як і інші народні депутати, будуть разом з людьми, щоб захищати їх та вирішувати будь-які питання з міліцією.

У.Т.: Скільки ваших активістів, орієнтовно, можуть відвідати матчі у Києві?

- Складно сказати.

У.Т.: Є якесь рішення фракції щодо присутності нардепів від опозиції на матчах, які проходитимуть в Україні?

- Народні депутати від «Батьківщини» не будуть присутні в будь-яких офіційних ложах на стадіонах. Якщо вони бажатимуть підтримати збірну на стадіоні, вони приходитимуть в загальні сектори, винятково як приватні особи.

У.Т.: Скільки людей зараз постійно перебуває у наметовому містечку, чи є вони всі активістами «Батьківщини»?

- Близько року вже існує наметове містечко, і в ньому найчастіше бувають люди, які знаходяться з Тимошенко впродовж усієї цієї історії судових процесів. Це кияни та люди з інших міст, хоча перших – переважна більшість.

Найактивнішими є жінки віком за сорок, які найбільш рішучі та організовані. На мою думку, це пов’язано з тим, що після сорока з жінок спадає вантаж виховання дітей, і вони починають відчувати відповідальність за те, що відбувається в країні. Можливо, молоді важко системно брати участь в акції, яка триває понад триста днів, хоча вона теж є у містечку.

У.Т.: Люди, які зараз постійно перебувають у наметовому містечку, були активістами «Батьківщини» ще до початку судових процесів проти Тимошенко?

- Деякі з них є членами партії, деякі не є, вони ходять просто за покликом душі. Загалом, «ядро» складають близько 500-700 людей, які чергуються в містечку. Я впевнений, що в жодного іншого  українського політика немає таких прибічників, які готові жертвувати собою, при тому не на словах, а на ділі.

У.Т.: Ці люди, якщо вони є партійними активістами, отримують якусь зарплатню?

- Перший час, коли було багато людей з інших міст, ми їм привозили їжу. Коли зараз майже всі активісти – кияни, ми витрачаємося лише на чай-каву тощо. Питання про якусь оплату не стоїть, люди приходять на громадських засадах.

У.Т.: Але ви могли б назвати приблизний місячний бюджет, який витрачається на утримання містечка?

- Йдуть витрати на бензин для генератора, треба відновлювати захисні плівки, що страждають від дощу тощо. Однак точну цифру я назвати не можу. В будь-якому разі, це невеликі гроші.

У.Т.: Окремі ваші колеги в режимі «офф-рекорд» зізнавалися, що наметове містечко перетворилося для опозиції на «валізу без ручки»: і тримати його важко, і ліквідувати жаль.

- Це винятково їхня приватна позиція. Насправді містечко ефективне з точки зору агітації. Ми одного разу спробували помістити в Києві білборди та лайтбокси з фотографією Юлії Тимошенко та написом «Невинна». Вони проіснували три-чотири години, і влада їх зняла. Тому наочно зафіксувати роботу опозиції іншим чином, аніж у містечку, зараз неможливо. Тим більше, за день крізь містечко проходять тисячі людей, які таким чином отримують відповідну інформацію.

У.Т.: А ви впевнені, що таке інформування людей є ефективним?

- Так, я вважаю, що це дуже ефективно. Візьмемо до прикладу кампанію Наталії Королевської, яка напевне має коштувати мільйони – наша кампанія, в порівнянні з нею, є дуже ефективною.

Якби партія погодилась з тим, що відбулося під час судового процесу над Тимошенко, якби мав місце тихий відступ, це було б зрадою лідера.

У.Т.: Тобто саморозпуск наметового містечка – це зрада Юлії Тимошенко?

- Я б так не ставив питання. Радше це було би зрадою самих себе. Відсутність наполегливості й мужності з нашого боку було б нетотожним наполегливості  мужності, які зараз демонструє Тимошенко.

У.Т.: У вас не склалося враження, що останні місяці містечко живе винятково своїм власним життя, ставши такою собі «річчю-в-собі»?

- Я розумію, про що ви говорите. Але в суспільстві дедалі збільшується  градус напруги, і ми будемо намагатися, щоб містечко не ставало «річчю-в-собі». Тим більше, наближаються парламентські вибори.

У.Т.: А як ви будете використовувати містечко під час виборів?

- Ми навчаємо і будемо навчати в містечку наших членів дільничних комісій, ми маємо відповідні умови. Ці люди надихаються тим духом, який є у містечку. Воно стане і центром нашої агітаційної роботи на виборах.

У.Т.: Представники опозиції часто стверджують, що фальсифікації з боку влади на виборах призведуть до нового Майдану. Наметове містечко може стати базою розгортання вуличної активності?

- Це не можна виключати. Ми бачимо, що перемога влади на виборах можлива лише за умов залучення Девіда Коперфільда. І грубі фальсифікації виведуть людей на вулиці.

Однак я не хотів би провокувати владу на ліквідацію наметового містечка одразу після Євро…

У.Т.: До речі, чому влада досі не знищила наметове містечко, яке є її, вочевидь, не влаштовує?

- Зараз наметове містечко відомо в усьому світі. І його знесення для Януковича стало б черговою демонстрацією його недемократичності.

У.Т.: А чому містечко не прибрали одразу після його появи, поки воно не стало загально відомим?

- Як вони не дали нам поставити намети у вівторок, коли розглядалося мовне питання, так вони могли і затоптати намети на Хрещатику. Тому, мабуть, просто так склалася доля…

А зараз очевидно, що владу якнайбільше турбує поява наметів, бо вони зрозуміло, що таке наметове містечко.

І не факт, що після Євро не станеться знесення містечка, адже воно вкрай непотрібне владі, цього не можна виключати.

У.Т.: Якщо силових дій з боку влади все ж таки не буде, допоки існуватиме містечко?

- Поки Юля не вийде із в’язниці. Поки Тимошенко не на волі, містечко існуватиме.

У.Т.: Нещодавно на сайті Тижня з’явилася стаття про те, як опозиція не виконує свої обіцянки щодо проведення масових акцій. Минулого вівторка ви заявили, що буде організовано «всеукраїнську безстрокову протестну акцію» – а вилилась вона хіба що в пікетування парламенту кількома десятками людей.

- Це претензії не стільки і не тільки до нас. Мовне питання стосується не лише членів опозиційних партій. Ми розгортаємо акції, але не отримує достатньо відчутної реакції від суспільства, яке ще не визріло до підтримки таких дій. Якщо проаналізувати останню акцію по мові, переважна більшість її учасників були членами «Батьківщини» та «Фронту змін», а звичайних громадян, які прийшли на акцію, було вкрай мало. На жаль, в Україні надто бідні люди, і вони зосереджені переважно на вирішенні своїх побутових проблем, тому мало хто має сили вийти на вулицю задля вирішення проблем більш високого рівня.

У.Т.: Все ж таки, які акції по мовному питанню планує опозиція?

- Ми будемо запрошувати людей на акції, якби вийшло тисяч тридцять, це було б дуже серйозним впливом на парламент. І ми роздамо півмільйона запрошень, щоб мовне питання остаточно проникло у свідомість киян. Але це дуже по-українськи: люди самі не приходять на акції, але обурюються з приводу того, чому так мало людей на них вийшло.

У.Т.: Минулого вівторка Арсеній Яценюк запевняв, що у зв’язку з неможливістю встановити намети біля Ради, опозиція «шукатиме інші місця в Києві». Ця робота проводиться?

- Я думаю, з наступного тижня ми почнемо встановлювати намети від об’єднаної опозиції.

У.Т.: Влітку, окрім Євро, буде проходити ще один масштабний спортивний захід – Олімпіада у Лондоні. Опозиція якимось чином буде використовувати її для агітаційної діяльності?

Зараз вже майже всі країни світу, на рівні перших осіб, заявили про своє ставлення до української влади, про відсутність в Україні справедливого судочинства, про політичні розправи над опозицією тощо. Тобто українцям були подані чіткі сигнали. Тому справа за нашими громадянами, які мають показати, що вони хочуть іншого життя.. Тож і агітацію треба концентрувати не на іноземцях, а на українцях.