Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
29 травня, 2012   ▪   Мілан Лєліч   ▪   Версія для друку

Опозиція відкриває програму, але не хоче говорити про списки

Об'єднана опозиція продовжує доводити, що має що запропонувати виборцю, окрім «боротьби за свободу Юлі». Настільки, що перестає згадувати її прізвище. А про реальну відкритість списків говорити вона не готова
Опозиція відкриває програму, але не хоче говорити про списки

Перша спроба об’єднаної опозиції вирватись за обмежений подіями в Лукянівському СІЗО та Качанівській колонії дискурс датувалася 12 травня, коли на Михайлівській площі було презентовано її передвиборчу програму. Але тоді прізвище Тимошенко все одно звучало надто часто, у виступі Олександра Турчинова – взагалі ледь не в кожному реченні. Крім того, саму програму одразу ж розкритикували за надмірну абстрактність та захмарність обіцянок в стилі «дамо вам все і зразу».

Після двотижневої перерви, пов’язаної, зокрема з туром Арсенія Яценюка регіонами України, опозиція зібралася знову і вирішила в міру можливостей виправити вказані недоліки.

Для цього було обрано формат круглого столу із запрошенням кількох десятків українських експертів переважно політико-економічного профілю. Саму опозицію, крім Яценюка й Турчинова, представляли лідери «За Україну!» та Народного Руху В’ячеслав Кириленко та Борис Тарасюк, а також нардеп-бютівець Андрій Сенченко, який останнім часом суттєво  зміцнив позиції у внутрішньобютівській ієрархії.

А ось Турчинов з повноправного партнера Яценюка, схоже, дедалі більш перетворюється на «другий номер» лідера «Фронту змін». Так, на круглому столі він майже не робив заяв від свого імені, обмежившись вступним словом та модерацією дискусії. Натомість Яценюк вчергове підтвердив свої прем’єрські амбіції.

Він одразу заявив, що обговорювана опозиційна програма в майбутньому стане  програмою дій майбутнього уряду (кого Яценюк бачить його очільником, здогадатись не важко), але поки що не варто чекати в ній появи конкретних інструментів виконання численних обіцянок (їх, за словами Яценюка, випише вже майбутній уряд).

А наобіцяла опозиція дуже багато – з повним текстом програми можна ознайомитись на її партійних сайтах. Спікери по черзі перерахували головні з них. Тут і зростання пенсій і прожиткового мінімуму, і проведення нової пенсійної реформи, і зниження тарифів, і дешеві кредити та іпотека, і захист національного культурного продукту, і обрання суддів народом, і подолання корупції, і створення нової конституційної асамблеї, і можливість відкликання депутатів виборцями, і успішна євроінтеграція і багато іншого.

Водночас виступи більшості спікерів дещо дивували своєю предметністю – звичної мітингової риторики було дуже мало. Прізвище Тимошенко взагалі було згадано лише пару разів – і лише в контексті поточних проблем у стосунках з Європою.

Численні експерти жваво відгукнулись на прохання опозиціонерів «не робити «одобрямс» і одразу вказали на ледь не найголовніший недолік програми – вона не підкреслює альтернативність опозиції нинішній владі. «Записати в програмі можна найправильніші речі, але це лише слова на папері», - таким був головний месидж запрошених. Також було відзначено надмірну сухість програми. «У програмі є багато правильних речей. Але вона не надихає виборців за вас голосувати, у ній відсутня надія», - відмітив політолог Вадим Карасьов.

Яценюк уважно все слухав і конспектував, як потім зізнався, списав загалом п’ять аркушів. Подеколи він включався в активні дискусії з експертами – як під час обговорення питання про форму правління в Україні. Яценюка дуже цікавило, потрібна Україні чисто президентська модель правління, чи чисто парламентська (проміжні варіанти він відкинув) – експерти гуртом доводили йому, що це питання не є першочерговим, до того ж компромісні варіанти політичних систем теж варто було б розглянути.

Здавалось, несподівано для Яценюка прозвучала ідея про оприлюднення опозицією звіту за той період, який вона перебувала при владі, тим більше, що її лідери в політиці не перший рік, а дехто і не перший десяток років. Вже після завершення круглого столу, під час спілкування з журналістами, він пообіцяв, що такий звіт неодмінно буде оприлюднено: «нам є що показати людям».

Також в найближчих планах опозиції – більше десяти тематичних круглих столів у різних регіонах України. Процес обговорення програми планується завершити до передвиборчого з’їзду, запланованого на 30 липня.   

Безумовно, намагання опозиції готувати свою програму у співпраці з суспільством варто вітати. Водночас, попередні експерименти аналогічного плану, наприклад бютівські «Ідеальна країна» та «Україна третього тисячоліття», фактично, зазнавали краху.

Однак більше скепсису викликає інший момент – чи готова опозиція погодити не лише програму своїх дій (і лише у випадку перемоги), а тих кандидатів, яких вона поведе в парламент. Як відмітив під час круглого столу політолог Володимир Фесенко, «суспільство повинно довірять не лише програмі дій, а й тим, хто цю програму буде покликаний виконувати». А щодо готовності опозиції поступатися в цьому питанні є певні сумніви.

Відповідаючи на питання журналістів щодо конкретних механізмів забезпечення відкритості списків, Турчинов розпливчасто пообіцяв їх оприлюднити ще до з’їзду та «почути думку експертного середовища, поради і рекомендації». Зрозуміло, що просте оприлюднення списку заздалегідь нічого не дасть, якщо опозиціонери не будуть готові вносити в нього корективи. І похід під опозиційними знаменами, приміром, одіозного Олександра Волкова, значитиме значно більше, аніж усі декларації про наміри, надруковані на глянцевому папері. 


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Рік тому 23 травня було вбито командира бригади «Прізрак» так званої «ЛНР» Олексія Мозгового. Його машина спочатку була підірвана на керованому фугасі, а після - розстріляна з кулеметів. Офіційної версії загибелі досі немає, як і будь-яких результатів з боку псевдослідства «МДБ ЛНР». Відразу ж відповідальність за його смерть поспішили взяти на себе партизани загону «Тіні». І з того самого моменту не вщухають пристрасті навколо його смерті.
  24 травня, Павло Василів
 • 5 квітня 1918 року над міською думою Єлисавета, де тепер знаходиться Кіровоградська обласна держадміністрація, вперше замайорів синьо-жовтий або, як тоді називали, жовто-блакитний прапор.
  24 травня, Максим Сінченко
 • Швейцарський політолог, спеціаліст з державного адміністрування Андреас Ладнер в інтерв’ю для Тижня розповів про практики децентралізації та прямої демократії, їхній зв’язок та прямий вплив на ухвалення рішень в країні, а також взаємозалежність рівня життя з делегуванням владних і фінансових компетенцій від центрального на локальні рівні.
  24 травня, Ганна Трегуб
 • Пенсійні проблеми стосуються всіх, і не тільки пенсіонерів
  24 травня, Віталій Мельничук
 • Науковці знайшли спосіб спостерігати за трендами в еволюції людини
  24 травня, The Economist
 • Війна — поняття неймовірно багатобічне. У наш час ми маємо прекрасну нагоду спостерігати всю її різноманітність. Практично для кожного є очевидною війна на Донбасі з її матеріальними наслідками та нівеченням людських доль. Для багатьох безсумнівним є факт інформаційної війни. Але зовсім небагато наших громадян усвідомлюють наслідки, до яких вона призводить.
  24 травня, Любомир Шавалюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено