Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
18 травня, 2012   ▪   Олександр Крамар   ▪   Версія для друку

Я і вони: провідними опозиційними політиками і далі керують особисті амбіції

Ці амбіції можуть покласти край досягнутим у січні домовленостям про ненапад та спільний мажоритарний список
Матеріал друкованого видання
№ 20 (237)
від 17 травня, 2012
Я і вони: провідними опозиційними політиками і далі керують особисті амбіції

12 травня в Києві відбувся Форум об’єднаної опозиції, офіційною метою якого було підтвердити єдність останньої та оприлюднити її програму. Однак насправді виявилося, що організатори, крім символічного старту власної передвиборчої кампанії, намагалися утвердити в суспільній свідомості власне монопольне право виступати альтернативою нинішній владі та поставити інших політиків перед вибором «з опозицією він чи ні?».

Читайте також Форум об’єднаної опозиції: форма перемагає зміст

Основною інтригою заходу була відсутність лідера другої за рівнем суспільної підтримки опозиційної політичної сили – Віталія Кличка. Тим більше що, за інформацією Тижня, зайшли в глухий кут переговори об’єднаних з партією «УДАР» про формування спільного мажоритарного списку. Причиною нібито стала безкомпромісна позиція Яценюка, при тому що представники БЮТ висловлювали готовність шукати точки дотику, зокрема в ключовому для політичної сили Кличка питанні про визначення спільних кандидатів не на основі квот, а на основі рівня підтримки представника тієї чи іншої партії в кожному окремому окрузі.

Тож, найімовірніше, спільний мажоритарний список об’єднаної опозиції буде сформований з представників «Батьківщини», «Фронту змін» та ВО «Свобода» із залученням окремих кандидатів від дрібніших політсил.

Причиною досягнення домовленостей із Тягнибоком та їх відсутності з Кличком можуть бути політичні амбіції Арсенія Яценюка на прем’єрське, а в перспективі й президентське крісло. Вочевидь, Олег Тягнибок, рівень підтримки якого традиційно нижчий навіть порівняно з власною партією, не розглядається як можливий конкурент, тоді як Кличко з його високою динамікою рейтингу (що пояснюється, зокрема, намаганням його політсили уникати під час виборчої кампанії суперечливих тем), таким цілком може стати.

Анатолієві Гриценку, політична сила якого є четвертою за рівнем підтримки серед опозиційних сил (не рахуючи сумнівного з погляду опозиційності проекту Королевської), за інформацією Тижня, також вдалося досягнути домовленостей із Яценюком про приєднання в обмін на кілька прохідних місць у партійному списку об’єднаних. Щоправда, досі про це не було публічно оголошено, а відтак можна припустити, що питання ще залишається напіввідкритим і в разі, наприклад зростання рейтингу «Громадянської позиції» або зниження виборчого бар’єра до 3% у процесі можливого перегляду провладною більшістю закону про вибори проект Гриценка може спробувати самостійно взяти участь у перегонах.

Читайте також Віталій Кличко: «Опозиція має об’єднуватися вже в парламенті»

Про непропорційне посилення позицій Яценюка в об’єднаній опозиції може свідчити і той факт, що, за даними джерел Тижня, в КОДі спільний партійний список формуватиметься на таких засадах: 50% висуває керівництво «Батьківщини» на чолі з Турчиновим та Кожемякіним, 45% – Арсеній Яценюк, 5% дістається іншим учасникам. Рішення фактично приймає «тріумвірат» у складі Турчинов – Яценюк – Мартиненко. Причому останній бере найактивнішу участь у спонсоруванні об’єднання, зокрема вважається організатором самого суботнього форуму.

Попри здобуття формального статусу «лідера об’єднаної опозиції», перед Арсенієм Яценюком дедалі чіткіше постає проблема рейтингу: рівень підтримки об’єднаних у суспільстві фактично «вперся в стелю», і надалі можна розраховувати в найкращому разі на символічне приростання рейтингу за рахунок відсотків політичних сил, що поглинаються, але це щонайбільше 3–4%. Тож якщо їхня риторика не зміниться й гасла залишаться старими, то прогресу в електоральній підтримці не буде, а отже, Яценюк і Ко зможуть розрахувати лише на 30–35% мандатів за партійними списками.

Тим більше, підібравши під себе команду та електорат Віктора Ющенка і тепер намагаючись зробити те саме з підлеглими та виборцями Тимошенко, Арсеній Петрович так чи інакше буде змушений взяти на себе і тягар старих, часто скомпрометованих, кадрів. Зокрема, привернула увагу присутність на Форумі об’єднаної опозиції колишнього очільника ХДС Володимира Стретовича, який поступився лідерством у партії основному спонсорові Давиду Жванії. Останній, як відомо, 2010 року відіграв провідну роль у «тушкуванні» депутатів НУ – НС, однак останнім часом знову став активно вдаватися до «проєвропейської» риторики та піклуватися про долю держави і демократії в ній.

Відтак не виключено, що Яценюка дедалі більше ототожнюватимуть у суспільстві зі «старою опозицією» (вона ж «стара влада»), яка, на думку значної частини громадян, уже мала шанс довести свою спроможність. До того ж сам Арсеній Петрович обіймав високі посади не лише за Ющенка, а й за Кучми.

За таких обставин лінія на відверту або приховану конфронтацію з тими опозиційними силами, які не бажають визнавати його самопроголошене «лідерство», у підсумку може призвести до чергового самопоборення, яким неодмінно скористається Банкова. І першим тестом стане здатність досягнути компромісу у формуванні опозицією єдиного мажоритарного списку. Без нього в неї не буде шансів позбавити владу можливості знову сформувати більшість у новообраному парламенті.

Читайте ткож: Шанси перемогти на виборах у опозиції доволі високі


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Хіт-парад 12-2, «Червона рута» в Севастополі, касети-фірмачі та інші радощі середини 1990-х
  22 липня, Сергій Харинович
 • Погодьтеся, вести довгі розмови про систему правосуддя в невизнаній «республіці» доволі дивно. Які закони можуть бути на території цілковитого беззаконня та невизнаності? І саме це найбільша перешкода з усіх можливих. Можна запастися ліками, можна подбати про харчі, але як можна будувати життя там, де не дотримують законів?
  22 липня, Вікторія Малишева
 • Сильна кураторська команда готує в Америці нову виставку сучасного мистецтва, яку вже готові «авансом» порівнювати з німецькою Документою. Втім, із останньою цьогоріч не все так райдужно, як прогнозували на початку літа.
  21 липня, Олена Кухар
 • Молоду людину араби називають словом «шаб» або «шаба». Множина «шабаб» (молодь) вживається дуже часто і в літературній, і в розмовній мові, а також у різних діалектах: «шабаб хоче того», «шабаб протестує», «шабаб мігрує».
  21 липня, Михайло Якубович
 • Ще з часів Середньовіччя університети вважалися особливим середовищем, а ті, хто там навчався, нерідко конфліктували з містом. В Університеті Болоньї перший студентський рух виник ще в XIII столітті, більше ніж за 500 років до того, як схожа солідарність з’явилася в будь-якому іншому університеті. Звісно, у студентів тієї епохи вимоги були значно меркантильнішими, ніж у їхніх наступників у XX столітті, й стосувалися передусім власної безпеки. Тоді вони ще не прагнули впливати на викладачів чи міняти світ.
  21 липня, Ольга Ворожбит
 • Як голосування за недоторканність викрило неформальні зв’язки в Раді, які можуть виявитися міцнішими за будь-яку партійну дисципліну
  21 липня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено