Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Карпачовій приміряють статтю Тимошенко

Колишня омбудсмен неочікувано стала новою жертвою справи колишньої прем’єрки

Неповних шість років тому вона боролася за вихід із СІЗО Бориса Колеснікова, який вважав себе жертвою «політичної розправи помаранчевих». За це Карпачова була винагороджена місцем у прохідній частині списку Партії регіонів на парламентських виборах – 2006 та перезатвердженням на посаді омбудсмена наступного року. Тепер з екс-уповноваженої з прав людини, котра обіймала цю посаду безперервно від моменту створення (1998 рік) до минулого місяця, роблять наочний приклад: за президентства Януковича, на відміну від часів «помаранчевих репресій», заступатися за опонентів влади небезпечно.

Нагадаємо, 27 квітня Ніна Карпачова оприлюднила фотографії Юлії Тимошенко з синцями на руках та великою гематомою на животі. За словами соратників екс-прем’єрки, ту було побито 20 квітня під час транспортування до лікарні. Сама Тимошенко розповіла своїм захисникам (з якими їй дозволили зустрітися тільки через чотири дні), що її били троє співробітників Качанівської колонії. Вони також нібито накинули їй на голову наволочку, аби силою затягти в автозак, яким Тимошенко мали везти до лікарні. На знак протесту лідер «Батьківщини» оголосила голодування.

Можновладці, в тому числі ті, кого прийнято називати «компетентними особами», щодо даної ситуації видають на диво різні версії. Так, представники СІЗО та прокуратури останніми днями «не виключають», що Тимошенко… завдала собі травм сама. Водночас деякі депутати від ПР твердять, що синці Тимошенко не виникли внаслідок побоїв. Мовляв, вона й раніше жалілася на появу незрозумілих гематом.

Попри таку неясність ситуації, наприкінці минулого тижня генеральний прокурор Віктор Пшонка вже заявив, що кримінальну справу за нібито побиття Тимошенко порушувати не будуть.

Цікаво, що «по гарячих слідах» факт фізичного насильства щодо ув’язненої підтвердив ніхто інший, як прокурор Харківської області Геннадій Тюрін. На прес-конференції в Харкові він розповів: «Людина зібралась, одяглась, а потім лягла на ліжко і сказала: я нікуди не поїду. Згідно із законом, має право пенітенціарна служба вжити фізичного впливу. Взяли на руки, віднесли в машину й доправили до лікарні».

Насправді, як твердять усі без винятку юристи, що коментували ситуацію, подібного права в даному разі тюремники не мали. Принаймні, якщо вірити їм же самим, Тимошенко не має інфекційних хвороб, а ускладнення з хребтом не загрожують її життю. Тож насильницьке вивезення до лікарні в даному випадку – нонсенс.

Водночас дуже легко уявити собі наслідки згаданого Тюріним «фізичного впливу» з умови, коли одна-єдина жінка без навичок рукопашного бою пручається трьом, та нехай навіть двом, здорованям у формі, звиклим до відомих методів поводження з ув’язненими. Нічого дивного в синцях після такого «впливу» нема…

Проте прокуратура, як уже сказано, впевнена, що Тимошенко все вигадала. Відмовившись розслідувати можливе побиття, вона натомість взялася за Карпачову, котра 24 квітня побувала в камері Тимошенко, після чого і оприлюднила фото скандальних синців. Взялась оперативно: уже в п’ятницю, 4 травня, генеральний прокурор Віктор Пшонка на прес-конференції прозоро натякнув, що розповсюджені Карпачовою фотографії сфальсифіковані.

За його словами, під час фотографування не було витримано необхідного світлового режиму та куту зйомки, а також низки інших правил експертизи. Понад те, за словами Пшонки, Карпачова особисто змусила двох своїх підлеглих зробити опис «неякісних» фотографій, аби скерувати його на експертизу. «Коли ці особи сказали, що так робити не можна, Ніна Карпачова сказала: історія вас не забуде», - розповів генпрокурор.

На той час згадані особи – співробітники секретаріату омбудсмена Ситнік та Селін – як виявилось, уже «дали пояснення» в прокуратурі. За минулі вихідні остання навіть устигла організувати «злив» цих пояснень у ЗМІ. Звісно, вони підтверджують розповідь Пшонки. Тим часом у суботу невідомі провели обшук в офісі омбудсмена та допитали колишнього керівника секретаріату омбудсмена Валерія Тереца. Зовсім нещодавно він був звільнений з посади новою Уповноваженою з прав людини Валерією Лутковською. У вихідний день йому довелося провести в стінах слідчого управління ГПУ не менше шести годин.

Ситуація з обшуками в офісі Карпачової (тепер уже колишньому) значно менш зрозуміла, ніж навіть ситуація з можливим побиттям Тимошенко. Сама Ніна Іванівна, посилаючись на своїх колишніх співробітників, одразу заявила інформагенціям, що обшуки проводить Служба безпеки України, і що її спадкоємиця Лутковська дала на це згоду. «Вони намагалися зламати комп’ютери, якусь інформацію вони намагалися отримати в комп’ютерній базі. Проводили якісь обшуки безпосередньо в кабінетах, але працівники офісу при цьому присутні не були», - заявила Карпачова «Радіо Свобода».

Водночас Валерія Лутковська, не занурюючись у деталі, заперечила цю інформацію в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна». Офіційно спростувала її й СБУ. Врешті-решт, уже ввечері суботи, на скандал відреагувала та ж таки прокуратура. Згідно з повідомленням тамтешньої прес-служби, юридично жодних обшуків та допитів (котрі можна вести лише в рамках певної кримінальної справи) не було. А була… «перевірка» заяв самої Карпачової про завдання тілесних ушкоджень ув’язненій Качанівської колонії Тимошенко Ю. В.

Понад те, прокуратура наполягає, що встановила факти «тиску» з боку Карпачової на співробітників секретаріату омбудсмена. Потенційно це може вилитись для Ніни Іванівни в кримінальну справу за «перевищення службових повноважень». Нагадаємо, саме таке «перевищення» інкримінували й Тимошенко, як і низці міністрів її уряду.

Сама Карпачова, до речі, не виключає подібного повороту продій. Про це вона сказала в неділю в інтерв’ю онлайн-виданню «Обком». І не виключено, що загроза кримінальних переслідувань таки справила враження на екс-омбудсмена. Принаймні, в цьому ж інтерв’ю Ніна Іванівна приділяє чимало часу дифірамбам на адресу нікого іншого, як президента Віктора Януковича. Котрого, на її думку, в ситуації з Тимошенко, як і в багатьох інших, просто «підставляють» внутрішні вороги.

Очевидно, якби це було правдою, треба було б вести мову не про авторитарні нахили, а про неймовірну неадекватність гаранта. Втім, цього нюансу Ніна Карпачова не торкається. Водночас вона підіймає чимало інших логічних запитань: наприклад, якщо Тимошенко не били, чому цього не доведуть за допомогою відеозапису – адже в її камері ведеться цілодобова зйомка?

На жаль, можновладці не лише не готові до чесних відповідей на такі запитання. Судячи з «казусу Карпачової», вони ще й робитимуть усе, щоб цих запитань ніхто більше не ставив.