Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
30 квітня, 2012   ▪   Андрій Скумін   ▪   Версія для друку

Друг олігархів: Арсеній Яценюк не демонструє готовності зламати олігархічний устрій

Претендуючи на роль альтернативи чинній владі та головного борця з режимом, політик обмежується лише декораціями
Матеріал друкованого видання
№ 17 (234)
від 26 квітня, 2012
Друг олігархів: Арсеній Яценюк не демонструє готовності зламати олігархічний устрій

Нещодавно процес формування об’єднання деяких опозиційних сил – учасників КОД на основі обезголовленої «Батьківщини» та «Фронту змін» – було підсумовано рішенням про створення спільного партійного списку та фракції в майбутньому парламенті. Виборчий штаб «об’єднаних» очолив давній соратник Юлії Тимошенко Олександр Турчинов, натомість публічним лідером став Арсеній Яценюк. Політичні амбіції останнього відомі, тож саме цим пояснюється його готовність принаймні призупинити функціонування власного політичного проекту задля отримання можливості претендувати на уособлення альтернативи наявному режимові.

Читайте також: Партії Тимошенко та Яценюка єднаються сумно і повільно

Тобто Яценюк прагне очолити державу і визначати курс її розвитку. А відтак важливо зрозуміти, для чого йому влада? Лише щоб замінити собою нинішнього господаря Банкової чи змінити природу пост­радянської політичної та соціально-економічної моделі? Остання усталилася ще за часів Кучми і ґрунтується на монополізованій економіці нерівних можливостей та привілейованих правах кількох олігархів, які могли вести боротьбу за вплив на державну політику або перерозподіл власності, однак це не забезпечувало якихось результатів для більшості суспільства: розвиток країни апріорі неможливий, якщо її економіка базована на олігархічній моделі. Натомість історія особистого та політичного успіху Арсенія Яценюка тісно пов’язана з активним сприянням йому найвпливовіших у відповідний час олігархів.

ПОДОЛАТИ ЗАЛЕЖНІСТЬ

Своє сходження наприкінці 1990-х років Яценюк розпочинав у структурах зятя тогочасного президента Кучми Віктора Пінчука, який посприяв призначенню Арсенія Петровича на міністерську посаду в уряді Криму, а відтак – голови НБУ. Власний політичний проект 2008 року він розпочинав за прихильного ставлення Дмитра Фірташа, коли медіа-ресурси, підконтрольні останньому, забезпечили необхідний імпульс для швидкого зростання рейтингу молодого політика в умовах, коли суспільство перебувало в стані глибокого розчарування Віктором Ющенком та старими елітами загалом. Пізніше з’явилася інформація про те, що до фінансової підтримки перспективного політика долучився і Рінат Ахметов через бізнес-партнера колишнього власника банку «Форум» Леоніда Юрушева.

Проте Яценюк уже мав би усвідомити, що, дозволяючи керувати собою ззовні та залишаючись залежним в ухваленні своїх рішень від людей, котрі перебувають за кулісами, він перетворюється на персонажа лялькового театру. Це лише дискредитує його й унеможливлює перетворення на справжнього загальнонаціонального лідера. Наприклад, один із етапів президентської кампанії Яценюка 2009 року організувала дискредитована в Україні ще 2004-го команда російських політтехнологів Іскандера Валітова (які свого часу працювали на Януковича і запропонували поділ українців на сорти). Тоді була поширена інформація, що цих політтехнологів нав’язав Яценюкові саме Віктор Пінчук, який умовою фінансування політика ставив право самостійно визначати потрібні проекти та добирати правильних виконавців. Зрештою з’явилися «Новий курс» і чужа українському патріотичному та європейськи зорієнтованому виборцеві, фактично скалькована з путінської ідеологія ностальгії за совком, було зроблено ставку на мілітаризацію та загравання з Росією і проросійськи налаштованим електоратом в Україні.

Читайте також Арсеній Яценюк: «Ми поставимо на голосування закон про імпічмент»

Зважаючи на публічні заяви, Арсеній Петрович тоді неабияк розчарувався у політтехнологах, утім, чи виробився у нього аналогічний імунітет до впливу олігархів? У кулуарах і далі стверджують, що задля здобуття їхньої підтримки у боротьбі за владу він готовий іти на суттєві поступки у вимогах останніх. Чи матиме в такому разі його перемога сенс із погляду інтересів українського суспільства та перспектив розвитку країни? При цьому Яценюк наразі не спромігся сформулювати власного бачення перетворень у країні в разі здобуття влади і, попри «войовничу» риторику, обмежується загальними фразами на кшталт «демократизації», «повернення до європейського шляху розвитку», «відновлення парламентаризму», а також відмовками про те, що «програма реформ уже давно є, але ніхто не хоче її реалізовувати».

Все це мимоволі створює враження, що Арсеній Яценюк не має намірів зламати наявну в країні олігархічно-монополістичну модель, без чого ні успішний розвиток країни, ні її реальна європейська інтеграція неможливі, натомість планує лише зміну декорацій та її адаптацію під себе. Таке враження посилюють, зокрема, заходи за участю Арсенія Петровича чи організовані його фондом Open Ukraine, як-от, наприклад, останній Київський безпековий форум (КБФ).

Читайте також: Опозиція почала ділити округи

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЛІДЕРА

КБФ мав би слугувати, зокрема, майданчиком для донесення Заходу інформації про реальні процеси, що відбуваються в Україні. За допомогою такого форуму, заручившись підтримкою провідних європейських експертів, можна сформувати реальну програму дій у галузі безпеки. На V Київському безпековому форумі, організованому за підтримки знову ж таки Фонду Віктора Пінчука, цього разу було порушено надзвичайно актуальні нині проблеми національної безпеки та повернення країни на шлях розвитку як європейської демократії. Але ці питання, на жаль, були відсунуті на другий план. Склалося враження, що найважливішими пунктами цьогорічного КБФ був дорогий банкет і виступ Арсенія Петровича. Після цього на форумі насправді вже не було чого робити, адже серйозно обговорювати означені проблеми ніхто намірів не мав, утім, як і давати відповіді на запитання.

На думку спадає, що справжньою метою V Київського безпекового форуму, напевно, було насамперед створення інформаційного приводу для піару Арсенія Петровича та його легітимізації в очах зарубіжних гостей як лідера об’єднаної опозиції і людини, здатної стати альтернативою нині чинному режимові Януковича та повернути Україну на шлях демократичного розвитку.

Будь-яке питання можна вирішувати в кілька способів: занурившись у нього з головою, не помічаючи його і даючи можливість вирішитись самому та ведучи мову про нього з безпечної відстані. Скидається на те, що вічну українську проблему, пов’язану з браком харизматичних провідників, хтось хоче розв’я­зати саме за допомогою третього способу. Надто дивно збіглися в часі об’єднання «Батьківщини» та «Фронту змін» на чолі з Яценюком, голодування Тимошенко та дорога PR-акція, що мала вигляд безпекового форуму.

Відтак залишається відкритим питання, хто диригує всім цим перформансом, який невідомо чим завершиться і радше нагадує відверту профанацію опозиції та всіх тих надій, які все ще з нею пов’язані. Адже такі заходи – це справді традиційна схема для іміджевих фондів українських олігархів, які давно і безплідно займаються поверховою «європеїзацією», що не має жодного впливу на вирішення реальних проблем України або її наближення до стандартів та принципів ЄС. Зрештою, дорогий PR замість відповідальної програми дій у виконанні Яценюка і Кo ставить під сумнів спроможність діяти всієї об’єднаної опозиції.

Читайте також: Шанси перемогти на виборах у опозиції доволі високі
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
 • Як український бізнес завойовує ринок ЄС
  13 грудня, Максим Віхров
 • У момент російської анексії Криму на півострові проживало понад 4 тисячі українських дітей-сиріт. Виїхати вдалося одиницям, решті ж Росія автоматично нав’язала своє громадянство. Україна не отримує жодної інформації про цих дітей і не має механізмів для повернення їх з окупації.
  13 грудня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.