Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 квітня, 2012   ▪   Олександр Крамар   ▪   Версія для друку

Шанси перемогти на виборах у опозиції доволі високі

Дві наразі найрейтинговіші опозиційні сили – «Батьківщина» та «Фронт змін», хоч і поволі, а все ж, здається, таки наближаються до виступу «єдиним Фронтом за Батьківщину», як нещодавно висловився Арсеній Яценюк.
Матеріал друкованого видання
№ 15 (232)
від 12 квітня, 2012
Шанси перемогти на виборах у опозиції доволі високі

Після того, як 30 березня рішення про готовність сформувати спільний виборчий список ухвалили однопартійці Юлії Тимошенко, 7 квітня аналогічне затвердила й політрада «Фронту змін». За словами Яценюка, він сподівається зустрітися з Тимошенко і вже звернувся з відповідним проханням до Генпрокуратури. Офіційне ж оголошення про похід на вибори спільним списком двох партій має відбутися 23 квітня, а на 12 травня запланований Форум об’єднаної опозиції. Останній, схоже, має перетворитися не лише на урочистий старт виборчої кампанії «об’єднаних», а й стати своєрідним вододілом між «тісно поєднаною опозицією» на основі «Батьківщини» і «Фронту змін» і тими, хто планує йти на перегони з власним партійним списком, – «УДАР» і «Свобода», що пов’язані з першими лише угодою від 22 січня про узгодження депутатів-мажоритарників.

Читайте також: Партії Тимошенко та Яценюка єднаються сумно і повільно

Вочевидь, всередині найрейтинговіших опозиційних сил є незадоволені «злиттям» («не готові до реальної самопожертви», як висловився під час останнього з'їзду «Батьківщини» Олександр Турчинов. Вони радше шукатимуть себе в партії «УДАР» (особливо, коли йдеться про фронтовиків) та проекті Наталії Королевської (екс-бютівці, причому цей процес уже розпочався), а дехто, можливо, знайде себе й у вигляді тушкованих «незалежних», на яких, якщо вірити скандально відомим плівкам Забзалюка, влада має неабиякий незадоволений попит, особливо в західних і центральних регіонах. Однозначно вигідним об'єднання є для «УДАРу» Кличка, рейтинг якого вже майже зрівнявся з «Фронтом змін», а також «Свободі», котра зможе розраховувати на перетікання до неї частини електорату Яценюка, що не сприймає «БЮТ-Батьківщину».

Проте Арсенія Петровича це навряд чи аж надто хвилюватиме, оскільки «Фронт змін» створювався як проект Яценюка, а останній віднині буде очільником об’єднаного списку, який (без надзвичайних ситуацій), найімовірніше, таки отримає призове «перше місце» на виборах за партійними списками. До того ж навіть загроза сірого кардинала, від якого усе й залежатиме, Олександра Турчинова, також може незабаром зникнути у зв’язку зі спробами влади розпочати судове переслідування проти нього за апробованою на Юрії Луценку схемою.

Щоправда, якщо Турчинова заарештують, то це лише посилить позиції Яценюка як лідера опозиції, основного опонента владного кандидата (незалежно від того, чи буде ним сам Віктор Федорович, чи його спадкоємець) на президентських перегонах 2015 року. У такому разі знову актуалізується версія, що Арсеній Петрович, якого за чутками спонсорує не лише його перший патрон Віктор Пінчук, а й Рінат Ахметов через Леоніда Юрушева, розглядається олігархами як оптимальна заміна Януковичу. У цьому контексті на думку спадає поширена в січні у ЗМІ інформація про «нараду олігархів» у Києві, де вони нібито обговорювали питання про те, як не бути «піднятими на вила» в процесі повалення чинного режиму.

Читайте також: Чи з’являться Тимошенко й Луценко у виборчих списках

Тим часом шанси перемогти на виборах у опозиції доволі високі. Різні опитування засвідчують, що серед прохідних політсил ПР з КПУ здобувають 23–25% голосів, тоді як «єдиний список БЮТ-ФЗ» може претендувати на 24–26%, «УДАР» – щонайменше на 8%, «Свобода», якщо таки подолає бар’єр, отримає ще 5–6%. Тобто влада може розраховувати щонайбільше на 40% мандатів за пропорційними списками. Щоб за таких обставин сформувати бодай мінімальну більшість, їй потрібно буде взяти до двох третин, а для порівняно стійкої (250–260 мандатів разом із комуністами) – до 75% місць за мажоритарними округами. І якщо єдиний мажоритарний список опозиції таки буде створений, опанувати ці три чверті мажоритарних округів владі навряд чи до снаги.

Саме тому координація за мажоритарними округами є для опозиції безальтернативним шансом зупинити цементування режиму. І першим випробуванням стануть липневі вибори мера Києва: конфлікт між «Батьківщиною-ФЗ» та «УДАРом», якщо перші не підтримують Віталія Кличка, поставить під сумнів їхні спільні дії під час парламентських виборів та ймовірність створення єдиного мажоритарного списку, а отже - можливе повторення  «васильківського сценарію», однак уже в масштабах усієї Центральної України. Тим більше, що специфіка «УДАРу» полягає в тому, що за певних умов він можливо зміг би повністю відмовитися від участі у мажоритарних виборах на Заході, де його позиції є не такими сильними як у «Б-ФЗ» або «Свободи», а натомість більш широко репрезентував спільний мажоритарний список у Центрі та на Півдні і Сході країни.

На спроби опозиції об’єднатися влада реагує вдосконаленням механізмів спотворення електоральних симпатій. Навіть якщо це шкодить її іміджу на Заході та поставить під питання там визнання жовтневих виборів легітимними. Йдеться про нову хвилю репресій проти вже ув’язнених і поки що вільних лідерів опозиції та початок перегляду «консенсусного» виборчого закону підконтрольним керівництву держави Конституційним Судом. Розподіл трьох мажоритарних округів, відібраних у Києва, свідчить, що це було зроблено на користь областей, де регіонали або мають абсолютну перевагу (АР Крим), або з використанням адмінресурсу здобули перемогу на місцевих перегонах 2010 року (Полтавщина та Черкащина). Наступним рішенням КСУ про незаконне одночасне балотування кандидатів за партійним і мажоритарним списками влада, вочевидь, розраховує спровокувати посилення суперечок в опозиційному таборі. Арсеній Яценюк після рішення вже визнав: «На складних округах ми би давали можливість депутату бути і в списку, і на мажоритарному окрузі. Вони забрали в нас цю можливість». Відтак, мовляв, рішення КС змушує переформатовувати списки кандидатів, однак лідер «Фронту змін» переконує, що «все одно затвердимо єдиний список мажоритарних кандидатів».

Читайте також: Вибори мера Києва стануть першим тестом для об’єднаної опозиції
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.