Політика

  ▪   Богдан Цюпин
  ▪   Лондон

Хорошковський переконує Лондон: Києву є що запропонувати Москві

Валерій Хорошковський за круглим столом промовляв і відповідав на запитання не бездоганною, але пристойною англійською, проте з бездоганними манерами та намаганнями подати аудиторії якомога позитивнішу картину ситуації в Україні, за яку відповідає він та його уряд

Старший науковий співробітник Чатам Гаус - Королівського інституту з міжнародних справ Джеймс Шерр у ці дні спілкується з незвично великою кількістю офіційних гостей з Києва. У нього встигла скластися тверда думка:  "Українських посадовців, які приїжджають у Лондон роз’яснювати політику офіційного Києва, я би поділив на дві категорії: 1.Тих,  хто  справді не розуміють, чому Захід чіпляється до них з претензіями про необхідність реформ, справжньої демократії та верховенства закону (і з докорами про вибіркове застосування судочинства) 2. Тих, хто  розуміє, але намагається просто знайти виправдання, аби лише вислизнути з незручного для них становища."

Пан Шерр, який 2 квітня головував під час дискусії в Чатам Гауз за участю українського віце-прем’єра Валерія Хорошковського, не назвав імена з тих двох категорій, але у той же день у Лондоні також була окрема зустріч з міністром закордонних справ Костянтином Грищенком, а ще британський аналітик згадав про розмову, яка відбулася раніше у Лондоні, з заступником генерального прокурора Ренатом Кузьміним.

Валерій Хорошковський за круглим столом промовляв і відповідав на запитання не бездоганною, але пристойною англійською, проте з бездоганними манерами та намаганнями подати адиторії якомога позитивнішу картину ситуації в Україні, за яку відповідає він та його уряд.

Як і решта українських посадовців віце-прем’єр скористався нещодавнім парафуванням угоди України про асоціацію з ЄС, щоб назвати подію ознакою поступу на шляху до євроінтеграції. Пан Хорошковський висловив переконання, що угода, а також договір про зону вільної торгівлі з ЄС має буде підписаний і вийде на стадію ратифікації у грудні 2012 року.

Митний союз з Росією неможливий

Валерій Хорошковський у питаннях зовнішньополітичних пріоритетів України висловлювася набагато однозначніше за міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, який свою відповідь на запитання британців про перспективи участі України у домінованому Москвою митному союзі (у виступі в Лондоні кількома годинами раніше) затуманив дипломатичними формулюваннями про “пошуки формули” і про те, що “не треба забувати про близький вступ Росії до СОТ”.

Натомість віце-прем’єр сказав, що членство України у Митному союзі зараз не можливе, а співпраця з Росією та іншими пострадянськими країнами потрібна, проте Київ заглиблюватиметься у неї лише до тієї межі, до якої процес не суперечитиме принципам інтеграції з Євросоюзом.

Прізвище Тимошенко українські урядовці ледве вимовляють

Попри відвертість розмови у Лондоні віце-прем’єр Хорошковський, як і інші українські урядовці, намагався лише за крайньої потреби вимовляти в голос ім’я Юлії Тимошенко. Спочатку він намагався відбутися визнанням, що діалог з Євросоюзом виявився “затьмарений об’єктивними та суб’єктивними обставинами” гучних судових процесів в Україні. Пан Хорошковський доводив співрозмовникам, що факт ув’язнення Юлії Тимошенко є законним наслідком застосування чинних в Україні законів.

На запитання “Який же може бути вихід з ситуації?” віце-прєм’єр болісно усміхався і переконував британців, що пошуки виходу ведуться, але “змінити закон лише для однієї людини неможливо.” У відповідь на зауваження про провладну більшість у парламенті, яка може проводити зміни, Хорошковський викликав недовірливі гримаси, заявивши, що більшість не така вже надійна, бо “комуністи не завжди голосують так, як їх просять”.

За дискусійним столом на адресу віце-прем’єра пролунало зауваження, що які б не були виправдання влади у Києві, чи кивання на слідство щодо колишнього прем’єр-міністра Ісландії, визначальним в оцінках Заходу є той факт, що в Україні за ґратами майже одразу після президентських виборів опинився колишній суперник чинного глави держави.  Жодні пояснення і посилання на недосконалу правову систему на тлі висунення нових і нових звинувачень проти Тимошенко, а також проти Луценка лунають непереконливо.  

Приїжджайте на вибори

“Ми з багатьма реформами вже дуже запізнюємося, - визнав лодонським співрозмовникам Валерій Хорошковський, - Черговою затримкою буде виборча кампанія, бо політики в час виборів думають не про реформи, а про те як бути обраними.”

Щоправда співрозмовників українського посадовця більше цікавили не вічні проблеми балансування між короткостроковим популізмом і довгостроковими політичними планами, а здатність чинної української влади провести восени чесні і справедливі парламентські вибори.

На думку пана Хорошковського, якщо проблеми і будуть, то загроза найбільше стосується голосування у мажоритарних округах.

Щоб довести зацікавленість офіційного Києва у дотриманні європейських виборчих стандартів, віце-прем’єр проголосив, що Україна вітатиме на виборах усіх без винятку спостерігачів. Він також закликав приїздити якнайраніше і спостерігати не лише за самим процесом голосування, але й за перебігом виборчої кампанії. “Ми би хотіли, щоб про парламентські вибори судили не лише за результатами. Бо завжди виявиться сторона, яка програє і яка буде стверджувати про несправедливість. Ми хочемо показати, що усім політичним силам будуть створені однакові умови та можливості“.

Що запропонувати росіянам

У Лондоні пильно стежать за українськими справами в галузі енергетики, бо, хоча Британія безпосередньо не купує російський газ і сподівається такої потреби уникнути в майбутньому, проте загроза перебоїв транзиту російського газу на європейські ринки опосередковано зачіпає інтереси усіх європейців.

Жорсткою була репліка одного з фахівців з питань Росії, якому підтакували киванням аналітики з лондонських інвестиційних банків та фахівці з питань енергетики:

“Ви вимагаєте від росіян знизити ціну на газ. Київ можна зрозуміти. Але, як виглядає з Лондона, Росія насправді загнала Україну в кут по усіх питаннях і не відчуває жодної потреби поступатися. Так, Німеччина домоглася набагато нижчої ціни на газ, але її ринок конкурентний, тому Газпром був змушений йти на поступки. В Україні ж панує неефективна монополія. Москва не піде на зниження ціни просто так. Що ви можете запропонувати росіянам”?

Валерій Хорошковський спробував переконати присутніх, що український уряд розуміє складність економічних проблем, які потребують нагального вирішення. “Треба визначатися з газотранспортною системою. Ми не можемо просто сидіти на трубі і чекати,”- напівжартував київський гість.

“Мова йде про залучення усіх сторін, включно з Росією, як джерелом газу та з Європою як споживачем...”

“А ще, Росія дуже зацікавлена у доступі до українського енергоринку,”- сказав Хорошковський і вів далі про те, що реформа енергоринку і ринок землі мають стати рушіями української економіки у найближчому майбутньому.”

Дискусанти уважно вислухали. “Усе це звучить добре, - коментував один з учасників круглого столу, пакуючи портфель, коли Валерій Хорошковський з делегацією вийшов, – але ось, наприклад, коли литовці кажуть, що вони побудують термінал для зрідженого газу, бо їм набридла залежність від Газпрому, то я вірю, що так вони і зроблять. А скільки в Україні вже заявляли про диверсифікацію енергопостачання, яка в теперішніх умовах могла би бути вирішальним чинником у торгах з Росією за ціну на газ?»