Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 березня, 2012   ▪   Андрій Дуда   ▪   Версія для друку

Довибори: репетиція застосування адмінресурсу

Останні місцеві довибори, схоже, стали майданчиком для апробації технологій, які можуть бути застосовані на перегонах 2012 року.
Матеріал друкованого видання
№ 12 (229)
від 22 березня, 2012
Довибори: репетиція застосування адмінресурсу

Попри падіння електорального рейтингу ПР, підтримувані адмінресурсом висуванці й далі обираються у двох третинах громад. Наприклад, 18 березня лише «офіційні» регіонали здобули перемогу на 39 із 58 проведених цього дня перевиборах голів місцевих громад.

Як і прогнозувалося, ключовим механізмом здобуття владою перемог стала цілковита підконтрольність виборчих комісій, у результаті чого вони демонструють готовність ухвалювати будь-які рішення, починаючи від позбавлення присутності на їхніх засіданнях неугодних і закінчуючи «поправками» до процедури підрахунку голосів. Тим часом після вилучення із засідання «сторонніх» фальсифікація для такої повністю підконтрольної комісії стає справою техніки: можна і докинути голосів за «правильну» партію чи кандидата, і доставити ще по одній позначці в бюлетенях за опозиціонерів, таким чином зробивши їх недійсними.

Читайте також: Янукович і ПР вирішили вдатися до підкупу виборців

Доволі промовистим прикладом виборчого «бєспредєла» стало відео лише одного з епізодів виборів обухівського міського голови, коли регіонал Петро Мельник, ректор Академії податкової служби України і парламентарій, грубо намагався «винести» з виборчої дільниці представника опозиції нардепа від НУ – НС Ірину Геращенко. Але передумовою стало рішення членів ДВК, яка одноголосно ухвалила видалити її із засідання. При тому що на відео чітко видно: народна обранка жодним чином не перешкоджала роботі виборчої комісії, та й юрисдикція останньої не поширюється на питання, пов’язані з порушенням статусу народного депутата України. Проте в цьому ще одна проблема майбутньої кампанії: рішення комісії оскаржується в суді або в комісії виборчого рівня, і цей процес може тривати тижнями і місяцями, а виборчі фальсифікації реалізуються вже тепер.

Та й персонально члени комісій часто опиняються «на підхваті» у фальсифікаторів. Приміром, на виборах міського голови Вишневого в грудні 2011-го після опускання пачки бюлетенів член ДВК намагався трусити скринькою, щоб вкинутий стос особливо не виділявся. Причому в електорально «чужих» регіонах відбувається активний процес розширення контингенту майбутніх «рабів» (перефразовуючи вислів людини, який на скандально відомих плівках Забзалюка приписується Ігореві Рибакову): на Тернопільщині та Житомирщині учителів, із яких зазвичай і формується більшість місцевих комісій під страхом звільнення з роботи, примушують вступати до ПР.

Читайте також: Передвиборний популізм Януковича

Часто доводиться чути, що на довиборах адмінресурс не виявляв особливої активності. Як визначити ситуацію, коли голова райдержадміністрації, як це трапилося в Ананьївському районі на Одещині, кілька разів побував у селі, в якому мають бути вибори, здійснюючи «активну агітацію», що полягає переважно в погрозах і залякуванні? Проте ще очевиднішим є інший вимір застосування адмінресурсу – це вибіркова бездіяльність у протидії фальсифікаціям на користь своїх, цілковите ігнорування грубих та очевидних порушень під час голосування на дільницях та під час засідань ДВК. Коли прокуратура не порушує кримінальних справ за фактами вчинення виборчих злочинів, коли працівників МВС і «Беркуту» використовують для того, щоб вилучити з виборчих дільниць офіційних спостерігачів, довірених осіб, представників ЗМІ. Саме злочинна бездіяльність (або й сприяння) правоохоронних органів стимулює масштабне застосування виборчими штабами партії влади призабутих та локалізованих в окремих регіонах упродовж помаранчевого періоду «каруселей» та масового вкидання бюлетенів.

Місцеві довибори вкотре продемонстрували ще одну дуже небезпечну тенденцію: статусну слабкість вітчизняних спостерігачів від партій та громадських організацій. Сьогодні останні, а також медійники вже не є гарантами чесних виборів. Виборча комісія легко ухвалює рішення про видалення такої особи з дільниці. Єдиним дієвим способом спостереження на сьогодні лишається залучення представників міжнародних організацій. З ними поки що побоюються «воювати», як засвідчив, зокрема, і скандальний випадок в Обухові. Тому опозиції слід прагнути максимального залучення міжнародних спостерігачів. Крім того, вже сьогодні опозиційні партії мають шукати і готувати людей, які можуть супроводжувати міжнародних спостерігачів на виборчих дільницях та засіданнях комісій як перекладачі й водночас бути добре обізнаними з можливими варіантами фальсифікацій.

Читайте також: Вибори можуть стати поштовхом для зміни ситуації в країні


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Дострокові вибори у Великій Британії — несподіванка для всіх. Зокрема, і для кабінету Терези Мей
  27 квітня, The Economist
 • У Червоному корпусі КНУ ім. Шевченка в останні дні квітня можна зустріти багато історичних постатей, які навчалися тут сто років тому. Студенти історичного факультету оживили їх і ночами водять екскурсії, які стали настільки популярними, що ледве вміщають усіх охочих.
  27 квітня, Ганна Чабарай
 • Громадський активіст, лідер організації «Новий Вогонь» Дмитро Різниченко розповів про свій досвід виявлення фейкових ветеранських організацій, адаптацію учасників АТО до мирного життя і поділився прогнозами щодо третього Майдану.
  27 квітня, Дмитро Крапивенко
 • Як відбувається процес створення територіальних громад на звільненому Донбасі
  27 квітня, Єлизавета Гончарова
 • Боротьба з корупцією в Україні йде небувалими темпами. Підтвердження цього — сотні кримінальних проваджень і щоденні затримання ласих на легкі гроші громадян. І незначна обставина, що до в’язниці наразі потрапило зовсім мало зловмисників, хай нікого не бентежить. Маховик правосуддя лише набирає обертів, і зупинити його скоро буде просто неможливо. У це принаймні хотілось би вірити.
  27 квітня, Роман Малко
 • На фоні міжнародного, національний конкурс - за виключенням стрічки-переможиці - виявився відверто слабким.
  26 квітня, Олена Кухар
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено