Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
7 березня, 2012   ▪   Жанна Безп’ятчук   ▪   Версія для друку

Вальбурга Дуглас: «Коли політичних опонентів кидають до в’язниці, на виборах потрібна велика кількість міжнародних спостерігачів»

Фото на згадку під стінами Качанівської виправної колонії №54 – ось, що лишилося на згадку про останні відвідини України у віце-президента Парламентської асамблеї ОБСЄ Вальбурги Дуглас. Їй та іншій шведській депутатці Асі Ландестам не дозволили побачитися з ув’язненою там екс-прем’єркою. Пані Дуглас – одна з дев’яти віце-очільників ПА ОБСЄ, голова делегації Швеції, член шведського парламенту.
Вальбурга Дуглас: «Коли політичних опонентів кидають до в’язниці, на виборах потрібна велика кількість міжнародних спостерігачів»

В інтерв’ю Тижню Вальбурга Дуглас розповіла про свої харківські враження, резолюцію ОБСЄ щодо України, яка може бути схвалена влітку цього року, та місію міжнародних спостерігачів від цієї організації на парламентських виборах.

У. Т.: У який спосіб вам було відмовлено відвідати Юлію Тимошенко?

– Якщо я не отримаю відповіді на своє прохання, то припускаю, що це означає мовчазну згоду. А ми на свій запит з приводу дозволу відвідати Юлію Тимошенко не отримали відповіді. Це навіть питання елементарної ввічливості. Посол Швеції надіслав запит до МЗС. Ще один запит був направлений до Державної пенітенціарної служби України. Посол намагався додзвонитися до цих установ на вихідних напередодні нашого приїзду в понеділок, але відповіді ми так і не дістали. Отож ми поїхали до Качанівської виправної колонії. І нам повідомили, що немає юридичних підстав для відвідин ув’язнених міжнародними парламентаріями. У нас принагідно постало запитання. У решті європейських країн, якщо фізичній особі щось не заборонено – значить це дозволено. Але коли людина перебуває в такій виправній інституції, то все, що не дозволено, заборонено. На думку Заходу, такий підхід мав би бути вже в далекому минулому.

У. Т.: Деякі медіа повідомили, що Юлія Тимошенко відмовилася з вами спілкуватися телефоном. Що сталося насправді?

– Ми поїхали до колонії разом із Євгенією Тимошенко. Вона має статус захисника в суді своєї матері, тому завжди може до неї потрапити. Я знала наперед, що не зможу побачити Юлію Тимошенко, тому написала їй лист, в якому йшлося про те, що сподіваюся зустрітися з нею наступного разу, що мене непокоять окремі аспекти її утримання. А те, що мене не пустили до неї, свідчить про небезпідставність побоювань. Євгенія передала, що пані Тимошенко була дуже вдячна, що має надію побачитися. У мене не склалося такого враження, що вона відмовилася говорити.

У. Т.: Які правові аспекти утримання екс-прем’єрки вас непокоять у цій ситуації?

– Ми говорили з начальником колонії Іваном Первушкіним. Запитали його, чи можемо відвідати екс-прем’єрку. Його відповідь була негативною. І наприкінці нашої тривалої дискусії ми чітко сказали, що є три речі, які нас турбують. І він мав би знайти на наші запитання відповіді. По-перше, чому пані Тимошенко перебуває 24 години на добу під відеоспостереженням? По-друге, чому це така проблема для неї поговорити по телефону? Вона не може дістатися до апарата, позаяк він далеко від камери. Хіба не можна зробити так, щоб це було можливо? І, по-третє, чому до неї не пускають міжнародних відвідувачів? Ми запитали Івана Первушкіна, чи міг би він поставити ці запитання своїм начальникам. І тут він відповів, що зазвичай не спілкується з ними. Це було дуже дивно. У типовій управлінській ієрархії вирішення проблем з тими, хто над тобою, – це одна з функцій посадової особи. Я дала йому свою візитівку. Якщо раптом він таки матиме відповідь на, то знатиме, як мені повідомити. Вочевидь, що він цього не робитиме. Але я намагалася зробити все, щоб йому допомогти.

У. Т.: У 2013-му Україна головуватиме в ОБСЄ. Чи може це робити країна, де є політичні в’язні?

– Щодо цього я б зауважила, що не маю таких повноважень, щоб відповідати на це запитання. Але, як віце-президент ПА ОБСЄ, я ставила ці запитання нашим радникам з юридичних питань не суто щодо України, але теоретично. Що робити, якщо якась країна не дотримується наших стандартів? Я зрозуміла з їхніх пояснень, що це дуже складне запитання. Коли Україна перейме на себе головування, ви, вочевидь, хотітимете, щоб воно було успішним. І це є проблематичним. Я і мої колеги побували в Україні не для того, щоб після того розповідати, як усе там жахливо. Що ми хочемо натомість побачити? Що Україна прогресує, розвивається. Якщо щось не працює як слід, то ми кажемо: «Дивіться, це неправильно, це треба змінити». До 2013-го залишається менш ніж 10 місяців. Крім того, для мене, як шведського політика, також важливе майбутнє України, учасниці Східного партнерства, в контексті її євроінтеграції. Швеція, Польща, деякі інші країни ЄС ініціювали цю програму. З часом її учасниці гіпотетично можуть забажати приєднатися до Євросоюзу. І якщо ваша країна справді хоче потрапити до цієї спільноти, то постає неабияка проблема через не, що країна дотримується її законів. В ОБСЄ, коли ви кажете, що хочете бути з нами й докладаєте певних зусиль, ми відповідаємо: «Добре, давайте». В ЄС усе інакше, мусите виконати певні вимоги. І саме це непокоїть. Я зацікавлена в тому, щоб Україна вступила до ЄС.

У. Т.: Європейський парламент, ПАРЄ регулярно ухвалюють резолюції, роблять заяви щодо України. А в ПА ОБСЄ щось відбувається в такому сенсі?

– В ПА ОБСЄ ми працюємо в трьох комітетах: комітеті з політичних питань та безпеки; з економічних питань, науки, технологій та охорони довкілля й у комітеті з питань демократії, прав людини та гуманітарних питань. Я відпрацювала два терміни як голова останнього. Євгенія Тимошенко зустрічалася з членами комітету. Вона розповідала про ситуацію Юлії Тимошенко. Ймовірно, ми ухвалимо резолюцію під час нашої сесії в липні цього року. Процедурно ми не можемо цього зробити до цієї сесії. Я також очолюю групу Європейської народної партії в ПА ОБСЄ. Наша партія схвалила власну резолюцію з цього питання.

У. Т.: ПАРЄ може рекомендувати ЄС запровадити санкції проти певних посадових осіб, причетних до порушень прав людини, чи проти держави в цілому. Чи ПА ОБСЄ може якось долучатися до цього процесу із запровадження санкцій на рівні дискусій, рекомендацій тощо?

– Завжди можна робити рекомендації. Але вони ні до чого не зобов’язують. Резолюції ОБСЄ завжди мають рекомендаційний характер. Всі рішення ухвалюються одноголосно міністрами закордонних справ. Ви можете собі уявити, щоб український міністр голосував за санкції проти українських чиновників? Але сам факт дискусій в ПА ОБСЄ свідчить про те, що в Україні щось коїться.

У. Т.: Чи є зв'язок між вашим останнім візитом до України та планами ОБСЄ щодо власної місії міжнародних спостерігачів на наших парламентських виборах 2012-го?

– Зважаючи на політичний конфлікт, коли політичних опонентів кидають до в’язниці, ми усвідомлюємо, що вам потрібна буде присутність великої кількості міжнародних спостерігачів. Це одна з причин, чому я звернулась до українських владних інституцій із проханням відвідати Юлію Тимошенко. Конфлікт між урядом та опозицією під час виборчих перегонів – річ нормальна. Але якщо він вирішується шляхом запроторення до тюрми конкурентів – не те рішення, яке ми можемо визнати.


Матеріали за темою:

Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Дострокові вибори у Великій Британії — несподіванка для всіх. Зокрема, і для кабінету Терези Мей
  27 квітня, The Economist
 • У Червоному корпусі КНУ ім. Шевченка в останні дні квітня можна зустріти багато історичних постатей, які навчалися тут сто років тому. Студенти історичного факультету оживили їх і ночами водять екскурсії, які стали настільки популярними, що ледве вміщають усіх охочих.
  27 квітня, Ганна Чабарай
 • Громадський активіст, лідер організації «Новий Вогонь» Дмитро Різниченко розповів про свій досвід виявлення фейкових ветеранських організацій, адаптацію учасників АТО до мирного життя і поділився прогнозами щодо третього Майдану.
  27 квітня, Дмитро Крапивенко
 • Як відбувається процес створення територіальних громад на звільненому Донбасі
  27 квітня, Єлизавета Гончарова
 • Боротьба з корупцією в Україні йде небувалими темпами. Підтвердження цього — сотні кримінальних проваджень і щоденні затримання ласих на легкі гроші громадян. І незначна обставина, що до в’язниці наразі потрапило зовсім мало зловмисників, хай нікого не бентежить. Маховик правосуддя лише набирає обертів, і зупинити його скоро буде просто неможливо. У це принаймні хотілось би вірити.
  27 квітня, Роман Малко
 • На фоні міжнародного, національний конкурс - за виключенням стрічки-переможиці - виявився відверто слабким.
  26 квітня, Олена Кухар
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено