Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
16 лютого, 2012   ▪   Аліна Пастухова   ▪   Версія для друку

Клюєва призначили з прицілом на вибори

Після заміни керівників силових структур Віктор Янукович продовжив серію кадрових перестановок
Клюєва призначили з прицілом на вибори

14 лютого був звільнений з посади першого віце-прем’єр-міністра й призначений секретарем Ради нацбезпеки та оборони глава однієї з основних груп упливу у владному конгломераті Андрій Клюєв. А пов’язана із ФПГ Рената Ахметова Раїса Богатирьова, яка донедавна керувала РНБО, стала віце-прем’єром та міністром охорони здоров’я. Під питанням залишається, хто посяде звільнене Клюєвим місце в уряді. В експертному середовищі схиляються до думки, що то буде основний кандидат у прем’єри після відставки Миколи Азарова. А останні перестановки вкотре засвідчили, що вона наближається. Колишнього міністра охорони здоров’я Олександра Оніщенка вважали близькою до глави уряду людиною. Поміж кандидатів на посаду першого віце-прем’єра називають Сергія Тігіпка, Ірину Акімову, Сергія Арбузова та Валерія Хорошковського.

Читайте також: Що спричинило перестановки в уряді

Утім, найбільше питань останні кадрові перестановки викликали в контексті зміни балансу між різними групами впливу у владній команді. Якщо переміщення Богатирьової було давноочікуваним, то нове призначення Клюєва створило інтригу. З одного боку, його переведення в РНБО дехто оцінює як пониження останнього в статусі та послаблення позицій. Прихильники цієї версії припускають, що причиною могла стати, зокрема, неспроможність координатора парламентської більшості запобігти спробам нардепів опозиційних фракцій зірвати запланований виступ президента в день відкриття чергової сесії Верховної Ради. Крім того, досі не парафована угода про асоціацію з Євросоюзом, за яку також відповідав Клюєв. Подейкують, що саме він без погодження з Банковою намагався протягнути через ВР законопроект про реформування газотранспортної системи та Нафтогазу, який фактично робив українську ГТС залежною від Росії. Плюс причетність до скандалу з європейським підтекстом: деякі ЗМІ стверджують, що Клюєв нібито спрямовував фінансову допомогу Україні від Євросоюзу на користь близьких підприємств, саме через що її зменшили, а деякі програми взагалі призупинили.

Читайте також: СБУ очолив генерал, особисто відданий президенту

Проте дуже ймовірним видається альтернативний сценарій: Клюєв на посаді секретаря РНБО зосередиться на підготовці до парламентських перегонів (водночас очолюючи передвиборчий штаб ПР). Хоча цей інститут останнім часом і перетворився на притулок для політиків, які чесно «відпрацювали» свої функції і більше не були потрібні владі, проте за певних обставин і, головне, наявності відповідного інтересу президента все може змінитися. Знайомлячи апарат та членів РНБО із новим керівником, Янукович, за інформацією його прес-служби, наголосив, що завдання Клюєва – розбудова безпекового сектору «в нових умовах, відповідаючи на ті виклики часу, які стоять перед нашою країною», а від усіх очільників силових структур гарант очікує чіткого виконання окреслених новим секретарем (і, додамо, головою передвиборчого штабу ПР) завдань. Про можливе посилення ролі Ради нацбезпеки говорять і в оточенні Януковича. «Клюєв – міцний кризовий менеджер... Останні місяці апарат РНБО фактично не працював. Тому певні рухи в напрямку посилення установи ми побачимо», – зізнається радник президента Дмитро Видрін.

Читайте також: В Міноборони "шахтар" змінив адмірала

У такому разі нове призначення Клюєва є закономірною ланкою перестановок у силових структурах, покликаних підготувати їх до ефективного виконання поставлених гарантом завдань під час передвиборчої кампанії та самих парламентських перегонів у жовтні, які можуть виявитися найбільш напруженими від часів Помаранчевої революції. Якщо влада робитиме спроби за будь-яку ціну переламати результат голосування на свою користь, проблема гамування широких громадських протестів може вийти для неї на перший план. «Логічно, що в період соціально-економічного напруження РНБО мала б бути з’єднувальною точкою пошуку можливих виходів із ситуації», – припускає Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардаріка». Через Андрія Клюєва президент фактично замикає на собі коло силовиків.

Читайте також: 8 версій кадрової ротації в РНБО
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
 • Добротна будівля початку ХХ століття на розі Миру й Грецької з дерев’яною вивіскою «Izba-читальня». «Youth has no age», — читаємо напис на вхідних дверях і такий самий високо на стіні над баром усередині.
  17 грудня, Ганна Чабарай
 • У багатих країнах дерева відвойовують територію. Розширення лісів не завжди популярне, але воно триватиме
  16 грудня, The Economist
 • Модернізована лісопереробна промисловість Білорусі лишається зоною ризикованого інвестування
  16 грудня, Сяргєй Пульша
 • Що заважає розвиватися лоукост-перевезенням в Україні
  16 грудня, Максим Віхров
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  16 грудня, Олександр Костриба
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.