Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Тарас Чорновіл: БЮТ і ПР - дзеркальні відображення одне одного

Позафракційний народний депутат про вихід з групи «Реформи заради майбутнього», плівки Забзалюка та плани на парламентських виборах 2012-го

УТ: Чому Ви вирішили вийти з «Реформ заради майбутнього»?Чи пов’язаний вихід з групи з плівками Романа Забзалюка?

Перш за все хочу зробити застереження: всі політичні демарші робляться здебільшого в емоційному стані, тому я хочу утримуватись від коментування дій інших людей. Я не хочу кидати грязюкою в тих, з ким я нормально працював майже півтора роки, із ким у мене надалі збережуться нормальні стосунки. Мені працювалося, в принципі, нормально. Я для себе витворив певну схему дії, яка у мене була і у фракції Партії регіонів, де я не сунувся в окремі речі, але я мав певну свободу дій. І вважаю, що в групі я міг непогано впливати на законотворчий процес.

Що стосується плівок Забзалюка і корупційного скандалу, я судити нікого не хочу. А дати конкретну відповідь я не можу, тому, що в цій справі дуже багато знаків питання. Я пригадую ситуацію, коли Забзалюк тільки вийшов з БЮТ. У нас ніхто не обговорював його вступ до нашої депутатської групи, про це взагалі мова не йшла. Мова йшла про те, що звернувся по допомогу такий депутат, що він при смерті, що йому друзі відмовили в матеріальній допомозі, і ми йому допомогли. Потім ця тема затихла. Через кілька тижнів він вступив до нашої депутатської групи. Для мене це було несподіванкою.

Окремі нюанси, які є на тих плівках, у мене викликають іноді застереження, а іноді запитання, на які я відповідей не маю. Тому пояснити: чи це дійсно була спецоперація, яка розкрила те, що було насправді, чи це була провокація, чи це була ситуація, коли людина захотіла просто заробити, я не можу.

Тільки коли мене залишать емоції і у мене будуть матеріали, які дадуть можливість точно сказати, що відбулося (треба з плівками Забзалюка попрацювати, як з плівками Мельниченка працювали), я зможу говорити компетентно.

Є дві речі. Перше – у нас всі вважають, що всі, хто є депутатом зажерлись, що всі покидьки, мільйонери. Я мільйонером не став. І те, що я сьогодні маю абсолютно впевнено, це, нехай для багатьох підіпсоване, але своє ім’я. І мені не хочеться, щоб коли виникають такі скандали,  з жорсткою іронією мені писали СМС-ки: «поділись мільйоном».

Я був ініціатором створення депутатської групи і раніше за Ігоря Рибакова озвучив ідею, що позафракційні депутати мають мати якісь повноваження і виконувати свої депутатські функції. І для мене було логічним вступити до цієї групи, коли ми зовсім по іншому її уявляли. З того часу багато змінилося, але я створив там для себе певний світ, щоб до мене не лізли з тим, що мені не треба, і я до інших не ліз. І я нормально міг працювати і відстоювати ті закони, які я вважав правильними. Але я не отримував мільйонів, про які всі говорять.

Можливо велись таємні переговори із Забзалюком, і нас підставили. Але ця тема закрита. Розставання з Ігорем Рибаковим відбувалось на рівні СМС. Він надіслав мені СМС-ку, де писав: «по християнському прошу пробачення, за те, що так сталося». На цьому ми тему закрили.

Я не хочу, віддуватись за ті речі, у яких не вважаю себе винним. Бо якщо не в політичному, то у суспільному житті я буду залишатися. І мати імідж корупціонера я не хочу.  Можливо я більше не пройду до парламенту, і якщо це - останній акорд, я хочу, щоб він був без ганьби.

По-друге, з’явились чутки, що Конституційний суд буде прибирати із закону про вибори ті норми, які стали компромісом; що руками депутатів, в тому числі і нашої групи, будуть робити можливим зняття кандидатів з округів. А я цього робити не хочу.

Фракція декларує себе як пропрезидентська, але, якщо президент починає воювати проти свої країни і демократичних інститутів (а чесні вибори – це основний демократичний інститут), я не можу бути засадничим фракції, яка є пропрезидентською.

УТ: Ігор Рибаков казав, що на лікування Забзалюка «скидалась» вся депутатська група. Чи давали Ви гроші?

Коли Забзалюк тільки вийшов з БЮТ, була розмова про гроші на лікування. Можливо пускали підписний лист, щоб зібрати гроші на щось. Такі речі у нас уже бували. Тому я припускаю, що і в цьому випадку щось подібне робили. Але я при цьому не був присутній. Просто мені потім сказали: ми йому допомогли. Але це не звучало в контексті вступу до нашої групи. Поява у групі Забзалюка для всіх членів групи була шоком. Я про те, що він стане членом нашої групи дізнався у той момент, коли це оголосив Литвин.

УТ: Крім Вас ще хтось з депутатів  планує вийти з групи «Реформи заради майбутнього»?

Пішли чутки, що ще троє людей написали заяви про вихід з депутатської групи. Але цих заяв не було оголошено, тому я в цьому сумніваюся.

УТ: Ви сказали, що від часу створення група змінилися. Що саме змінилося?

Ідея, яку я пропонував, це була ідея єдиного мого досвіду за політичну кар’єру. Цією системою прийняття рішень можна було захоплюватись. Це досвід перебування у фракції «Реформи і порядок». Це було ще в часи керування політсилою Віктором Пинзеником. Він побудував систему прийняття рішень в партії, коли були лідери партії, але ніхто не мав право робити якісь заяви чи дії не зібравши нас для прийняття рішень. Другий варіант – це депутатська група «Центр». Ця група була також створена не на партійній основі. І ми створили систему, коли всі були керівниками фракції і всі рішення без винятку приймались консенсусом. І ніхто не мав більших прав, ніж інші члени фракції. Цей механізм пропрацював ідеально аж до старту президентської кампанії 2004 року, коли політично ми не змогли знайти консенсус і тому група розвалилася. Я закладав ту ж ідею функціонування групи «Реформи заради майбутнього». Але я не дуже хороший організатор, і не люблю кимсь керувати. А люди, які прийшли, чекали, щоб ними хтось жорстко керував. Й ініціатива перейшла до Ігоря Рибакова. Поступово група, почала втрачати той зміст, який я туди закладав.

Мій прихід до фракції відрізнявся від приходу до фракції інших людей. Я йшов від Партії регіонів. Всі йшли з БЮТ, а я йшов з Партії регіонів. Ми не дали цим екс-бютівцям піти до Партії регіонів, де купували вроздріб і оптом. І думаю, що це був позитив.

УТ: А у Вас є докази перекуповування депутатів партією регіонів?

Якби у мене були  такі докази, я б з ними звернувся до прокуратури, як і належить робити у такій ситуації. Доказів у таких випадках, як правило, немає. І те, що у ситуації з Забзалюком з’явився набір доказів,  у мене викликає підозру. Говорять про гроші. Якби на своїй прес-конференції в УНІАН показав ці гроші, і сказав не торкатись руками, бо на них відбитки пальців… Вони могли самі дослідити через незалежних експертів ці відбитки пальців. Тоді б це було щось серйозне. А так. я вважаю, що ситуація з цим корупційним скандалом абсолютно недоведений факт.

Що стосується регіоналів, вони мудріші. Вони такі речі проводили дуже тихо. Свідків немає.

УТ: Що ви плануєте робити далі? Чи будете вступати до якоїсь фракції?

Фракцій, до яких я міг би вступити я не бачу. До фракції ПР я не піду ні за яких обставин. Так само і до фракції БЮТ. Це два абсолютно дзеркальні відображення, які відрізняються тільки тим, що ПР при владі, а БЮТ в опозиції. Була б Тимошенко при владі, були б ті самі «тушки», які б від регіоналів бігли до неї. Може це все було б менш нахабно і відверто.

«Наша Україна», яку все більше підтягує до себе Арсеній Яценюк, для мене ніякого інтересу не становить. Я поважаю фракцію Блоку Литвина, але вони теж позиціонують себе, як пропрезидентська фракція, яка дружно голосує за ті речі, які навіть наша депутатська група вважала неприйнятними. Тому я просто буду позафракційним до кінця свого скликання. Можливо буду мати трошки більше часу для законодавчої роботи.

УТ: В одному з інтерв’ю Ви казали, що взагалі не плануєте брати участі у парламентських виборах 2012 року. Чому Ви так вирішили?

Я казав це в той час, коли ще діяв попередній закон, який визначав виключно пропорційну систему. Бути стопроцентним рабом за такої системи я незгоден. За змішаної системи можна йти і по виборчих списках, бо змінюються взаємини в парламенті. Я два рази обирався як мажоритарник, до ради третього і четвертого скликань. І дуже добре пам’ятаю цей парламент. Тоді навіть люди, які обирались за списками, не були рабами, а лідери партій не дозволяли собі поводитись, як рабовласники. Тому після прийняття нового виборчого закону я змінив позицію з цього приводу. Я готовий йти по мажоритарному округу,  де я зараз живу. Це Дарниця, Харківський масив.

І можу розглядати нормальні пропозиції від нормальних політичних сил, але все-таки не маргінальних. Поки що я отримував пропозиції від тих політичних сил, з якими я співпрацювати не хочу. Ні про Партію Регіонів, ні про БЮТ, ні про Яценюка мова не йде.

УТ: Ці політсили пропонували Вам приєднатися до них?

Хось це робив раніше, хтось пізніше, але були такі пропозиції. Останнім часом такі пропозиції не надходили.