Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
27 січня, 2012   ▪   Богдан Цюпин   ▪   Версія для друку

На українському обіді в Давосі витав дух Тимошенко

На тлі піднесеної музики в просторій залі готелю «Моросані» в Давосі, коли на столах були лише канапки з салом, і «український обід» Фонду Віктора Пінчука ще лише мав розпочатися, хтось із англомовних гостей вголос розмірковував: «Цікаво, чи наважиться хтось згадати Юлю Тимошенко?»
На українському обіді в Давосі витав дух Тимошенко

Кількома хвилинами згодом виявилося, що побоювання були марними.

Питання про ув’язнення Тимошенко постало фактично відразу і майже не зникало з порядку денного до завершення події.

Колишній президент Польщі Александр Кваснєвський, який розпочав обід дискусією з почесним гостем Віктором Януковичем, перейшов до найцікавішої для багатьох теми зразу ж після розлогої відповіді українського керманича на перше запитання, що стосувалося його бачення майбутнього України.

Пан Янукович поскаржився на ціни, за якими Україна купує в Росії газ і назвав їх «покаранням» і «загрозою національній безпеці», а також заявив, що на наступних виборах усім українським партіям будуть «створені рівні умови для участі».

Традиційно для подібних промов український лідер після наголошування на потребі розвитку економіки і стратегічних взаємин з Росією згадав про прагнення до європейської інтеграції України.

Александр Кваснєвський тут побачив нагоду для порушення теми Тимошенко.

«Якщо Україна хоче наближатися до європейських стандартів, – зауважив колишній польський президент, – то варто наголосити, що за європейськими стандартами керівник уряду не зазнавав би карного переслідування за політичні рішення на посаді. Навіть, якщо рішення неправильні!»

Президент Янукович виявився знавцем кодексу і, погодившись, що справа ув’язнення Юлії Тимошенко «суперечлива», назвав номери кримінальних статей, які справді суперечать європейським нормам. 

«Це ж статті ще хрущовських часів!» – несподівано наполегливо вів далі тему пан Кваснєвський.

Віктор Янукович, з одного боку, погоджувався, а з іншого – почав довге пояснення, що, справді, є проблема з законами, за якими Юлія Тимошенко була ув’язнена нещодавно, але повідомив, що наразі триває розслідування інших «злочинів, які раніше не розслідувалися».

«Пане Янукович! Зупиніть в Україні цей безлад! Звільніть Юлію Тимошенко! Ви маєте необхідні для цього владні можливості!» – закликав з подіуму Ярсеній Яценюк.

Але президента Януковича у залі вже не було.

Одну з небагатьох фраз, яка дістала під час обіду небурхливі оплески, адресат не почув. Проте і того, що глава держави встиг почути, для більшості присутніх було достатньо, щоб зрозуміти, що справа Тимошенко стала символом розходження дій української влади і проголошуваних нею гасел.

«Справа Юлії Тимошенко – це лише один з поганих прикладів», – сказав інший гість на подіумі, міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. Він згадав не лише про проблеми з радянськими законами в капіталістичній системі, а навіть про «деградацію системи судочинства в Україні»

Захищати українську владу в Давосі не було кому. Владислав Каськів зосередився на планах розбудови в Україні «найліберальнішої економіки у світі», але його слова про віру у чесність наступних українських виборів лунали невпевнено і непереконливо.

Натомість Карл Більдт поспішив зауважити, що збудувати окремо ліберальну економіку в політично неліберальній країні буде неможливо.

«То, чи вірите ви заявам президента Януковича про європейський курс і прагнення до європейських стандартів?» – запитав я шведського міністра після завершення події. «Ні. Вірити треба лише діям», – напівдипломатично відповів пан Більдт.

Дипломат також наголосив, що вирішальним випробуванням для української влади стануть майбутні парламентські вибори. Якщо вони не будуть чесними і справедливими, «якщо Україна не повернеться на європейський шлях, є загроза, що вона так і залишиться на траєкторії падіння…»

Підбадьорливі коментарі в Давосі турецького міністра з питань взаємин з ЄС, який казав, що його країна пройшла також через різні труднощі, напевне, майже захлинулися в хорі висловлювань про стурбованість розвитком політичної ситуації в Україні.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Чи не перед кожним ветераном війни на Донбасі після повернення з фронту постає новий виклик — входження в мирне життя. Для багатьох це складніше, ніж узяти до рук зброю й поїхати на передову. Хтось може місяці й роки провести в апатії, доки не наважиться на пошуки себе нового, а комусь вистачає мотивації не прожити марно жодного дня.
  10 грудня, Ганна Чабарай
 • Як купити квитки на театральну виставу й не потрапити на «Камеді клаб»
  10 грудня, Анастасія Головненко
 • Якщо німецькі соціал-демократи погодяться ввійти до спільного з християнськими демократами уряду, шанси реформувати ЄС відповідно до пропозицій французького президента збільшуються
  10 грудня, Алла Лазарева
 • Соціально відповідальні капіталовкладення стають мейнстримом: міленіали доросли до грошей
  10 грудня, The Economist
 • Виставка "Бойчукізм. Проект "великого стилю", яка 7 грудня відкрилася у Мистецькому арсеналі, особлива з багатьох причин. Це перша за 27 років масштабна експозиція творчості учнів і послідовників Михайла Бойчука (остання виставка, присвячена бойчукістам, відбулася аж у 1990 році).
  9 грудня, Наталя Петринська
 • Чому найімовірнішим для ОРДіЛО є сценарій Абхазії та Придністров’я
  9 грудня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.