Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Тарас Стецьків: Амбіції опозиційних лідерів зменшилися

Тиждень опитав опозиційних політиків щодо недавнього об’єднання і його подальших перспектив. Один з лідерів Народної Самооборони, Тарас Стецьків розповів зокрема про те, як погоджуватимуть кандидатури на мажоритарних округах і як фільтруватимуть потенційних «тушок»

У. Т.: Чому ви підписали угоду?

– Це наступний крок до об’єднання опозиційних сил напередодні виборів 2012 року. І цей крок має три складові. Перша – це опозиційні сили, які входять в КОД і до яких приєднався Віталій Кличко та які домовились про спільну політичну платформу, друга –спільне формування дільничних і окружних виборчих комісій, третя –найголовніша – спільне висування одного кандидата на мажоритарні округи за принципом: один округ – один кандидат. Загалом нині невирішеним залишилося лише одне питання: в якому форматі опозиційні сили підуть на вибори в пропорційній частині, однією колоною чи кількома. Сподіваюсь, найближчим часом і його буде вирішено. І тоді залишиться технічний бік справи – узгодження кандидатів по округах і доопрацювання та оприлюднення програмних засад об’єднаної опозиції, з якими вона іде на парламентські вибори.

Читайте також: Повний текст опозиційної угоди

У. Т.: Як ви вважаєте, що нині може убезпечити опозицію від повторення своїх помилок?

– На мою думку, щонайменше амбіції лідерів зменшилися. У попередні періоди ці амбіції нам дуже заважали. Я думаю, такі зміни відбулися через те, що до всіх нарешті прийшло усвідомлення, що поодинці цій владі важко протистояти. А також був дуже сильний суспільний тиск знизу на об’єднання з боку тих виборців, які підтримують опозиційні сили. Це, власне і спричинило зниження амбіцій. Переговорний процес був не таким легким, але в підсумку вдалося зробити такий доволі вагомий крок уперед. Якщо буде політична мудрість, якщо буде здатність йти на політичні компроміси, владі не вдасться розосередити і розсварити між собою опозиційні сили і вони підуть на вибори разом, а отже, переможуть. Нині доопрацьовуються програмні засади, тому що суспільству треба оголосити, якої програми опозиція дотримується. Пізніше, в лютому, відбуватиметься процес узгодження кандидатур на мажоритарну частину та їхнє оприлюднення. І водночас ми опрацьовуватимемо програму законодавчих змін, які ми внесемо в разі отримання перемоги.

Читайте також: Які помилки ризикує повторити об'єднана опозиція

У. Т.: На яких принципах ви готові здійснювати розподіл мажоритарних округів з іншими опозиційними силами?

– Всі ці принципи прописані в Угоді. На кожен округ розглядатимуть усіх імовірних претендентів, і, я сподіваюсь, що за допомогою дискусій, компромісів і консенсуси на кожен округ буде визначатись найдостойніша кандидатура, незалежно від того, до якої партії вона належить. Хоча, безумовно, такі критерії, як рейтинг партії будуть братися до уваги. Але найважливішими будуть особисті якості кожного претендента. Ця особа має дотримуватися принципів, закладених в опозиції. Вона має бути позиційним діячем, ми на це зважатимемо. Щоб вона не була тушкою. Ми не будемо брати людину лише тому, що вона відома. Всі критерії опозиційності написані в угоді.

У. Т.: Як визначатимете, чи є особа потенційною тушкою?

– Дуже легко. Це власна кредитна історія.

У. Т.: Виступаючи окремо на парламентських виборах за списками, кожна опозиційна сила з тих, що підписали угоду, матиме довести, що вона чимось краща, чи що її партнер чимось гірший, щоб опозиційний виборець проголосував саме за неї. В чому ви вбачаєте переваги своєї політсили над партнерами? Чому виборець має проголосувати саме за вас?

– Моя позиція: має бути єдиний список, і я цю позицію відстоюватиму. Якщо партійні лідери не погодяться з таким принципом, вони мають навести аргументи, чому має бути кілька колон, а не одна, і взяти на себе відповідальність за можливий результат. Але загадувати наперед не треба. Ми через цю дискусію маємо пройти.

Читайте також: Репортаж про те, як об'єднувалась опозиція

У. Т.: Що, на вашу думку, становить найбільшу загрозу збереженню єдності опозиції до виборів?

– Найбільшою небезпекою для єдності опозиції є небезпека розсварити між собою опозиційних лідерів, чим зараз, власне, і займається Банкова, граючи на їхніх персональних лідерських амбіціях. Це найбільша, а можливо, навіть єдина небезпека.

У. Т.: Який крок ваших партнерів з опозиції дозволив би вам почуватися вільними від виконання оприлюдненої 22 січня угоди?

– Лише колаборація з Банковою.

У. Т.: Яку сферу відповідальності ви б хотіли і могли взяти на себе в уряді?

– Я хотів би займатись енергетикою.