Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
13 січня, 2012   ▪   Олександр Крамар   ▪   Версія для друку

Політична відповідальність влади: замість звіту про виконання зобов'язань - цап відбувайло

За інформацією ЗМІ, вечірня зустріч прем'єр-міністра з фракцією Партії регіонів в середу супроводжувалася різкою критикою Миколи Азарова з боку деяких депутатів, включно з лідером фракції Олександром Єфремовим
Політична відповідальність влади: замість звіту про виконання зобов'язань - цап відбувайло
Роман Малко

Голову уряду і за сумісництвом лідера цієї ж таки партії нібито на підвищених тонах звинуватили в саботажі реформ і компрометації депутатів-регіоналів, які змушені бути «адвокатами неякісних законопроектів уряду». Іншим приводом для роздратування вже традиційно стало ігнорування урядом бізнес-інтересів окремих регіоналів.

З одного боку, різка критика фракцією Миколи Яновича може свідчити або про наближення його давноочікуваної відставки, про що неодноразово писав Тиждень. З іншого – про ймовірність варіації такого сценарію шляхом перетворення нинішнього прем'єра на певний час на такого собі хлопчика для биття, якого принесуть в жертву за деякий час.

В основі обох сценаріїв один і й той самий основний мотив – відчайдушні спроби ПР уникнути відповідальності за складну соціально-економічну ситуацію в країні та невиконання фактично всіх попередніх передвиборчих обіцянок напередодні початку нової виборчої кампанії.

Проте в разі втілення другого сценарію відставки Азарова, можливо, доведеться зачекати. Принаймні, допоки він не перебере на себе весь негатив, на який все ще сподіваються до початку очікуваного передвиборчого «покращення життя вже сьогодні» (наприклад, до літа), що має задобрити електорат, як, зокрема, різке збільшення соціальних виплат у розпал президентської виборчої кампанії 2004 року.

Тим часом різка критика діяльності уряду представниками владного конгломерату ставатиме дедалі публічнішою. Гіпотетично це має переконати принаймні частину розчарованого суспільства у здатності влади до самоочищення, «виправлення помилок», а також окреслити межу між азаровщиною, з якою в суспільній свідомості асоціюється весь негатив останніх двох років, і реформаторськими зусиллями нинішнього режиму як такого. На старті виборчої кампанії уряд зможе очолити «молодий і перспективний», але при цьому, ймовірно, технічний прем'єр-міністр, який має переконати потенційних виборців, що після отримання Віктором Федоровичем «конструктивної», бажано конституційної, більшості у парламенті, втіленню його добрих намірів нарешті ніщо не перешкоджатиме.

Звісно, у випадку перетворення Азарова на хлопчика для биття нинішня владна верхівка ризикує опинитися у досить незручній для себе ситуації, за яку, перебуваючи в опозиції, вони так докоряли своїм попередникам. Під час кризи 2008–2009 років, коли Секретаріат президента Ющенка лише критикував уряд Тимошенко, представники нинішньої влади звинувачували його в тому, що глава держави в переломний для країни момент дотримувався неприпустимої позиції «зовнішнього спостерігача», такого собі експерта замість того, щоби рятувати ситуацію.

Однак у попереднього президента, за дії Конституції в редакції 2004 року, були справді обмежені важелі впливу на уряд, які переважно зводилися до права призупиняти дію його постанов, ускладнюючи в такий спосіброботу. Натомість чинна влада, яка весь цей час хизувалася концентрацією всіх необхідних повноважень для проведення реформ, у разі повторення такої ситуації ризикує втратити залишки тривалий час нав’язуваного суспільству уявлення про неї як про «монолітну силу». А українське суспільство може й не прийняти цапа відбувайла замість тотального невиконання попередніх передвиборних зобов'язань.

Партія регіонів завжди була схильною до того, щоб приховувати внутрішні конфлікти і дискусії. Аналогічно вони вчинили і цього разу: через деякий час після того, як у ЗМІ з’явилася інформація про критику Азарова, прес-служба уряду повідомила, що «в цілому ж спільну роботу в минулому році було оцінено на «добре». І жодних «підвищених тонів» під час засідання не було чути».
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Foreign Policy досліджує, за що закрили російське диппредставництво у Сан-Франциско.The Guardian звертає увагу на небезпеку від російських військових кораблів для інтернет-кабелів між США та Європою
  18 грудня, Юрій Лапаєв
 • Як Росія перетворюється з основного ринку збуту українських товарів на головного суперника в агросекторі
  18 грудня, Олександр Крамар
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  18 грудня, Олександр Костриба
 • Як відбувається інтеграція України у сфері культури після Угоди про асоціацію з ЄС, які програми підтримують європейці на рівні грантів і як змінюються підходи нашої держави в управлінні культурою. Ці питання стали предметом дискусії на міжнародній конференції “Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення”.
  18 грудня, Наталя Петринська
 • Із змінами літом 2014 року у моєму житті відбулася ще одна зміна, яку можна було б передбачити, але до якої теж треба було звикати. З мого життя зникла культурна складова, яка, як виявилося, була важливою частиною моєї довоєнної реальності. Хоча, чого дивуватися, – змін було безліч: зникла робота, поїхали з міста майже всі друзі, змінився режим мого життя, звички, щезли плани… Але зникнення культурної складової мого життя турбувало мене ще тривалий час, бо, як виявилося, звикнути до порожнечі у цій сфері життя було не так просто.
  18 грудня, Вікторія Малишева
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.