Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
19 грудня, 2011   ▪   Андрій Дуда   ▪   Версія для друку

Операція «ІМІТАЦІЯ»: «антикорупційні» зусилля влади не зачіпають коренів корупції

Найбільша дірка, через яку втрачаються мільярди бюджетних коштів, – державні закупівлі. За нової влади змагальність у них поступово ліквідується, корупційна процедура закупівлі в одного учасника все частіше використовуються під час вибору підрядчика для поставки товарів та послуг бюджетним коштом
Матеріал друкованого видання
№ 50 (215)
від 8 грудня, 2011
Операція «ІМІТАЦІЯ»: «антикорупційні» зусилля влади не зачіпають коренів корупції

Дивовижне поруч. В Україні 2011-го було ухвалено Закон «Про засади запобігання і протидії корупції», посилено відповідну кримінальну й адміністративну відповідальність. Народний депутат від Партії регіонів Дмитро Святаш уже оприлюднив відповідну цифру: 3 тис. кримінальних справ проти посадових осіб органів влади за фактом корупційних діянь цього року. Дехто з їхніх фігурантів навіть мав порівняно високу посаду, як-от голова Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Василь Волга чи керівник Держслужби зайнятості Володимир Галицький. Однак міжнародна організація Transparency International у своєму звіті за 2011 рік стверджує, що рівень корупції в Україні не лише не знизився, а й зріс. Вочевидь, кількість порушених справ на її поширеність не впливає.

Якщо говорити про кількісні показники, то у словах речника Партії регіонів є своя правда. Нова редакція антикорупційних законів від 7 квітня 2011-го збільшує можливості переслідування державних і муніципальних службовців, інших посадових осіб. Тому 3 тис. постанов про порушення антикорупційних кримінальних справ – абсолютно реальна цифра. Щоправда, було б добре, якби влада оприлюднила ще кількість справ, які дійшли до суду.

Читайте також: Володимир Галицький втратив відчуття реальності

Проте зрозуміло, що Transparency International враховує не так кількісні показники, як якісні. Інакше кажучи, розрізняє корупційне діяння службовця, який прийняв подарунок чи хабар у розмірі 1 тис. грн, і корупційне діяння, що завдало збитків державі чи громаді на мільйони доларів і мільярди гривень.

Це не єдиний рейтинг, який свідчить про антикорупційну профнепридатність команди «реформаторів». Так, у Doing Business, що відображає умови ведення бізнесу в країні й формується на основі його оцінки, яку дають самі підприємці, Україна посіла 152-ге місце зі 183 країн.

Міжнародні організації фіксують, що за роки правління команди Януковича (2010–2011) рівень корупції і ризик рейдерських захоплень різко підвищився. «Неофіційними» способами вирішення питань в органах влади тепер користується майже половина опитаних підприємців (46%), у той час як ще два роки тому – 36%. У структурі витрат бізнесу «корупційні» видатки зросли майже вдвічі – з 6% до 10%.

На тлі «антикорупційної боротьби» нинішнього керівництва нове дихання дістало рейдерство, що, як відомо, саме не ходить, а лише в парі з корупцією (у прокуратурі, МВС, судах). При цьому, як стверджують постраждалі, сьогодні воно часто не таке витончене, як ще три-чотири роки тому: із судовими рішеннями, залученням реєстратора. Тепер просто пропонують продати бізнес, за, м’яко кажучи, не зовсім адекватну суму. Можна відмовитися, звичайно, від такої скромної пропозиції, але завтра прийдуть знову й дадуть удвічі меншу ціну. 

До речі, внесений президентом і вже схвалений парламентом законопроект про гуманізацію кримінальної відповідальності великою мірою обеззброїть антикорупційний документ. Насамперед у частині рейдерства. Зокрема, з набранням чинності цим законом ті, хто реалізує рейдерські схеми (недобросовісні бізнесмени, нотаріуси, арбітражні керуючі), за свої дії в тюрму вже не сядуть – проблему можна буде вирішити символічним штрафом. 

Читайте також: У режимі корупції

Найбільша дірка, через яку втрачаються мільярди бюджетних коштів, – державні закупівлі. За нової влади змагальність у них поступово ліквідується, корупційна процедура закупівлі в одного учасника все частіше використовуються під час вибору підрядчика для поставки товарів та послуг бюджетним коштом. За законом така процедура застосовується у виняткових випадках. Як переконують нас останні два роки, винятків нині часто більше, ніж правил. Згідно з висновками Рахункової палати України, у 2010-му вартість договорів, укладених поза конкурентною процедурою, сягнула майже 63% загальної вартості всіх придбаних державою товарів, робіт і послуг. За її підрахунками, середня вартість закупівлі, здійсненої в 2010-му на конкурсній основі, становила 1,5 млн грн, а проведеної не на конкурентній основі – 51 млн грн. За 2011 рік висновків Рахункової палати ще немає. Але є дані Державної служби статистики, згідно з якими за перші три квартали загальна сума коштів (фактичні видатки) у звітному періоді за укладеними договорами із закупівлі товарів, робіт і послуг становила 72,618 млрд грн, із них за процедурою закупівлі в одного учасника – 25,782 млрд грн.

Прикладів потенційних зловживань у цій сфері чимало. Зокрема, відома з публікацій у ЗМІ компанія «Альтком» (вважається близькою до віце-прем’єр-міністра України Бориса Колеснікова) лише 2011 року отримала від комунальних та державних підприємств підряди загальною вартістю 6,435 млрд грн, як правило, за процедурою закупівлі в одного учасника. Кілька місяців тому ДАТ «Чорноморнафтогаз» придбав у Сінгапурі плавучу бурову установку вартістю $400 млн, тоді як експерти зазначають, що її можна було купити за $250 млн. Інакше кажучи, на одній такій платформі країна втратила понад мільярд гривень бюджетних коштів.

Проте наразі ці факти правоохоронні органи не цікавлять, із посад ніхто не «полетів».

Читайте також: Бєзпрєдєльщікі


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено