Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
28 листопада, 2011   ▪   Станіслав Федорчук   ▪   Версія для друку

Загибель у наметовому містечку: всі версії

Ввечері 27 листопада 2011 року під час штурму невідомими намету з голодуючими представниками чорнобильських організацій в Донецьку загинув 74-річний пенсіонер-шахтар Геннадій Конопльов. Місцева влада намагається хаотично знайти винних в трагедії, яка трапилася, стверджуючи, що смерть громадського активіста сталася не внаслідок насильства, а ішемічної хвороби серця.
Загибель у наметовому містечку: всі версії

Починаючи з 1990 року Геннадій Конопльов був засновником і членом Незалежної профспілки гірників України в Родинському Донецької області, головою громадської організації ветеранів і дітей війни, а також членом бюро партії «Батьківщина» в місті Красноармійську.

15 листопада поточного року в Донецьку була розпочата акція громадського протесту проти скасування пільг та зменшення соціальних виплат для вразливих верств населення. Ініціаторами акції виступили насамперед учасники ліквідації на Чорнобильській атомній станції.  Наметове містечко було розбите біля приміщення Донецького обласного Пенсійного фонду. Протягом акції протесту пікетуючи не один раз намагалися зустрітися з депутатським корпусом Донецької обласної ради. Попри спроби чорнобильців, підтримані окремими народними депутатами їх не пускали на сесію обласних народних обранців, ба більше, сесія винесла рішення не заслуховувати представників чорнобильських організацій, які оголосили безстрокове голодування.

Міська влада Донецька звернулася до суду з проханням заборонити проведення громадських акцій під приміщенням Пенсійного фонду в Донецькій області. На думку протестуючих чорнобильців, вибір судді для винесення рішення про заборону був таким самим, як і у випадку вибору судді для судового процесу над Юлією Тимошенко та Юрія Луценко. Як стверджує один з лідерів наметового містечка чорнобильців, Микола Гончаров, спочатку було визначено час судового засідання, а лише згодом – здійснювався електронний вибір судді. Не зважаючи на те, що суд виніс рішення про заборону громадських акцій чорнобильців, організатори досі не мають його і на руках і вбачають в цьому свідоме бажання влади не дати оскаржити це рішення в апеляційних інстанціях.

25 листопада в останній день, коли мають здійснюватися пенсійні виплати за діючим законодавством, голодуючі представники чорнобильських організацій намагалися зустрітися з керівництвом Пенсійного фонду в Донецькій області, однак, прийом був організований прямо на вулиці.

А вже 27 листопада о 19:10 був розпочатий штурм найбільшого намету з чорнобильцями. Під час цього штурму загинув один з голодуючих – Геннадій Конопльов. Свідок цих подій, голова Донецької обласної організації  «Чорнобиль-Єдність» Микола Гончаров розповідає, що спочатку до приміщення зайшли двоє представників МВС у формі і мовчки оглянувши приміщення, вийшли назовні. Через декілька секунд вимкнули електрогенератор, а потім до намету увірвалися невідомі, які, зламавши труби двох пічок-буржуйок, стали їх додатково заливати водою. У намет пішов дим вперемішку з чадним газом. Водночас, почався демонтаж намету. На той момент в ньому знаходилося близько 30 осіб. Невідомі, які займалися демонтажем намету знадвору фактично пройшлися ногами по людях, які залишалися всередині. Люди опинилися на вулиці, а намет потягнули в бік проїжджої частини вулиці. Саме тоді учасники протесту побачили свого однодумця Геннадія Конопльова, який не подавав ознак життя. У швидкій допомозі, яка стояла поруч, лікарі засвідчили факт смерті.

Перша офіційна версія, яка була озвучена місцевою владою, стверджувала, що демонтажем намету займалися представники Міністерства надзвичайних ситуацій. Водночас, керівництво Міністерства надзвичайних ситуацій вже зробило офіційну заяву про те, що його співробітники не робили цього і навіть звинуватили керівництво Донецької обласної адміністрації в тому, що воно здійснює «свідому фальсифікацію інформації та спробу ввести в оману представників ЗМІ».

Друга версія, яку озвучують свідки подій в наметовому містечку під Пенсійним Фондом Донецької області полягає в тому, що під час демонтажу намету на території прилеглого скверу були присутні начальник  Донецького міського Управління МВС Юрій Сєднев, а також заступник начальника обласного Управління МВС Роман Романов. На думку Миколи Гончарова, демонтажем намету і силовим втручанням, внаслідок якого загинув 74-річний пенсіонер Геннадій Конопльов, керували саме згадані керівники МВС Донецька і Донецької області.

Поведінка представників МВС і справді виглядає дивною. Після того, як внаслідок штурму намету невідомими загинув Геннадій Конопльов, представники Київського райвідділу МВС протягом 5 годин добиралися до місця подій, хоча від райвідділу до Пенсійного Фонду всього 300 метрів. Як стверджує Ігор Запрудський, підприємець з Луганської області, який брав участь в акції протесту, слідчих з райвідділу довелося ледь не силою вести до місця загибелі шахтаря-пенсіонера для складання протоколу.

А керівника Донецької обласної державної адміністрації Андрія Шишацького обходить насамперед не загибель пенсіонера-шахтаря Геннадія Конопльова, а те що акція протесту була «переформатована в політичний проект з дестабілізації ситуації в регіоні». Така заява була зроблена ним під час офіційної прес-конференції голови ОДА. Такий висновок був зроблений ним на підставі того, що до наметового містечка приїжджали народні депутати України Михайло Волинець і Олег Ляшко.

Однак, проти такої інтерпретації рішуче виступають учасники протесту, стверджуючи, що до наметового містечка приїжджали також і представники партії влади – голова Донецької обласної ради, голова фракції Партії регіонів в обласній раді, а також сам Андрій Шишацький, голова Донецької обласної державної адміністрації.

Згідно інформації, отриманої від родичів загиблого пенсіонера-шахтаря, на родину Геннадія Конопльова чиниться тиск, з метою якомога швидше здійснити поховання. Як повідомив депутат Верховної Ради Андрій Павловський, який приїхав до наметового містечка голодуючих чорнобильців: «Дружині Геннадія Конопльова вже сказали, що могила на цвинтарі є готовою». Як зазначають координатори громадської акції за відновлення соціальних пільг для всіх вражених верств в Донецьку, ці дзвінки здійснюють чиновники з апарату міських рад міста Родинське, а також міста Красноармійська. Як повідомили родичи загиблого, похорон має відбутися 29-го листопада о 13-00 у Родинському.  

Син загиблого шахтаря, Олександр Конопльов намагався додзвонитися до свого батька на мобільний телефон після 19 години вечора, коли його вже не було в живих. Невідомі піднімали слухавку і повідомляли, що Геннадій Конопльов є живим і потребує госпіталізації.

Геннадій Конопльов за свідченнями Миколи Волинко, голови Незалежної профспілки гірняків Донбасу був активним учасником шахтарського незалежного профспілкового руху починаючи з 1989 року, часу перших шахтарських страйків. Він не був ліквідатором аварії на Чорнобильській АЄС, однак, вважав за свій обов’язок підтримати чорнобильців. Спочатку він був в охороні наметового містечка, а 23 листопада добровільно написав заяву про вступ до лав голодуючих.

Чорнобильці і представники різноманітних громадських організацій, які перебувають під приміщенням Пенсійного Фонду в Донецьку налаштовані рішуче, вони не тільки вимагають розслідування обставин загибелі Геннадія Конопльова, а й далі налаштовані продовжувати свою акцію захисту прав вразливих верств населення. Наразі, вони залишилися без електрогенераторів  і вуличного опалення.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
 • Моє свідоме життя почалося на проспекті Миру, у панельній дев’ятиповерхівці під номером 54, де з балкона на шостому поверсі було видно чи не всеньке місто, бо тоді ще свічки новобудов не затуляли ані острівця на Південному Бузі, ані дальніх околиць Ракового, де жила моя бабуся та які можна було розгледіти в дитячий бінокль.
  28 березня, Юрій Даценко
 • Франція досить боязко ставиться до надання безвізового режиму для України через проблеми власної внутрішньої політики.
  27 березня, Алла Лазарева
 • Перший заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко розповів Тижню про нещодавні переговори, що відбулися в Парижі в рамках “нормандського формату”, на які несподівано не приїхали представники РФ.
  27 березня, Алла Лазарева
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено