Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
17 листопада, 2011   ▪   Аліна Пастухова   ▪   Версія для друку

Говард Дін: «Захід втрачає віру в демократичні процеси в Україні»

Член ради директорів Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин (НДІ), що займається моніторингом виборчого процессу в Україні, колишній кандидат у президенти США про небезпеки законопроекту про парламентські вибори, помилки української опозиції та євроінтеграційні перспективи України
Говард Дін: «Захід втрачає віру в демократичні процеси в Україні»

УТ: Розкажіть, будь-ласка, про зустрічі, які Ви мали з представниками Адміністрації  президента. Які ваші враження від цих зустрічей, яким є їх результати?

Ми дуже стурбовані новим законодавством про вибори. Перш за все я хочу сказати, я не думаю, що хтось ззовні має  розповідати, як Україні проводити вибори. Але проблема полягає в тому, що євроатлантична спільнота не буде інвестувати в Україну, якщо не віритиме, що Україна є демократією. Тому для Заходу дуже важливо мати впевненість у законі про вибори. Ми мали досить непогані зустрічі з представниками Адміністрації президента, нам сподобались їхні відповіді. Що буде далі, побачимо; все залежатиме не від того, що вони говорять, а від того, що вони робитимуть.

УТ: Якою є нинішня місія НДІ в Україні?

Ця місія – зробити виборчий процес прозорим і чесним. Ми стурбовані тим, що ви обрали змішану систему партійних списків та регіональних кандидатів. Нас хвилюють механізми виборів: є певні речі, які усувають змагальність. Наприклад, якщо буде високий прохідний бар’єр, регіональні мандати та заборона брати участь у виборах блокам політичних сил, це буде на користь правлячої партії.

Друга проблема – це процес. Наприклад, виборчі комісії мають право виключати зі свого складу своїх представників. У такому разі, якщо за комісію відповідатиме конкретна партія, вона зможе прибрати певну людину з комісії. Це суперечить демократичній практиці. Кандидата можна буде зняти з реєстрації. Це також суперечить демократичним принципам.

У той же час лідери опозиції знаходяться в тюрмі. І через це Захід втрачає віру в демократичні процеси в Україні.

Тому завданням НДІ є не розповідати Україні, що вона має робити. Наше завдання – допомогти Україні інтегруватись до євроатлантичної спільноти. Україна має величезний потенціал. Але, я боюсь, що тут не розуміють серйозності проблеми. Українські високопосадовці кажуть: вони (Європа – Ред.) потребують нас більше. Якщо це справді їхній спосіб мислення, їм ніколи не простягнуть руки. Ми б хотіли бачити Україну членом євроатлантичної спільноти, але чи бути цьому, залежатиме від України. До євроатлантичної спільноти ніколи не приймуть недемократичну країну.

Україна має величезний потенціал. У вас є великі ресурси та розумні, освічені люди. І я сподіваюсь, українці розуміють, що демократія краща за її альтернативу. Я казав представникам українського уряду: ви можете піти шляхом Лукашенка, а можете піти шляхом демократичної Польщі чи Словаччини. І я пояснив, що станеться, якщо Україна захоче йти шляхом Білорусі: чиновники не зможуть отримати візи західноєвропейських країн.

УТ: Ви погоджуєтесь із позицією Венеціанської комісії, що мажоритарна система не підходить для України?

Так, я погоджуюсь з Венеціанською комісією. Ми знаємо, що і нинішня виборча система недосконала. Але попередні парламентські вибори були чесними. Те, що нам зараз треба від України - щоб міжнародні спостерігачі за виборами сказали, що вибори пройшли чесно. І в такому випадку не матиме значення, хто їх виграє, бо цих людей обере український народ.

УТ: Українські високопсадовці прислухаються до ваших порад чи лише роблять вигляд?

Побачимо. Після останніх зустрічей у нас було відчуття, що наші поради навіть проігнорували. Але ми відкриті до співпраці. Ми будемо робити висновки після того, як виборчий закон буде схвалено парламентом. І ми будемо робити висновки після того, як пройдуть вибори, чи були вони чесними, чи ні. Останні парламентські й президентські вибори були визнані чесними, а місцеві вибори минулого року – ні.

Іноземні компанії не будуть інвестувати в Україну, якщо бачитимуть, що країна не демократична. Деякі звісно інвестуватимуть, але це не те, що вам потрібно. Тому ми завжди раді, коли в Адміністрації президента кажуть: ми хочемо працювати разом. І ми готові до співпраці.

УТ: У березні експерти НДІ залишили робочу групу з підготовки закону про вибори. Чому? Що тоді сталося?

Тоді ми відчували, що Адміністрація президента не зацікавлена в НДІ, так само, як і у рекомендаціях Венеціанської комісії. Тепер ми повернулися, оскільки в АП стверджують, що зацікавлені в нас. Як буде далі, побачимо. Будемо оцінювати результати, коли їх отримаємо. Але ми переконані, що завжди маємо працювати з людьми, які зацікавлені в цьому.

УТ: Можете порівняти якість роботи групи на початку року і зараз?

Наразі ні. Адже робота ще не почалася, ми тільки провели зустрічі з представниками Адміністрації президента.

УТ: Що ви думаєте про рішення Верховної Ради сформувати нову комісію з розробки виборчого законодавства, до якої увійшли як представники парламентської більшості, так і опозиції. Чи планує НДІ співпрацювати з цією комісією?

Так, співпрацювати будемо. Але дещо нас непокоїть. Це дуже незвична практика для Заходу, коли правляча партія вибирає представників від опозиції для участі в роботі таких комісій. Ми зазвичай даємо право обирати членів таких комісій опозиції. Але я не думаю, що через це ми маємо відмовлятися від кооперації з українським урядом.

УТ: Як ви оцінюєте ефективність роботи української опозиції? Що б ви порадили нашим опозиційним лідерам?

Я не хочу критикувати опозицію, оскільки український досвід демократії налічує 25 років, навіть менше (уперше вільними вибори в Україні визнали 2006 року). А США має більш як двохсотрічний досвід демократії. І ми теж робимо помилки. У нас також є проблеми з опозицією в Америці: опозиція має робити щось більше, ніж просто жалітися. Саме тому я не хочу критикувати опозицію в Україні. Але думаю, українські опозиціонери мають вчитися працювати разом.

Є ще одне правило. Я одного разу теж був кандидатом. Виборча кампанія була дуже брудною; я її не виграв і був через це дуже засмучений. Тоді Альберт Гор нагадав мені: спочатку  - інтереси країни, потім -  інтереси особи. Думаю, цього правила мають дотримуватися й ті, хто у владі, й ті, хто в опозиції. Якщо у вас будуть політики, які більше турбуватимуться по країну, а не про себе, країна стане дуже сильною. Отже, моя порада опозиційним лідерам – думайте в першу чергу про країну і виграєте президентські вибори.

Ми зустрічалися з опозиційними політиками і казали їм, що опозиція має бути краще організованою. Партія регіонів була дуже добре організованою і вона виграла парламентські. А потім і президентські вибори.

УТ: Як Ви ставитесь до ідеї опозиції внести зміни до Кримінально-прецесуального кодексу, які допоможуь звільнити Юлію Тимошенко та інших опозиційних політиків, що опонились за гратами?

Ми не обговорювали справи Тимошенко ні з представниками уряду, ні з опозицією. Хоча опозиція дуже хотіла обговорити це питання. Єдине, що ми сказали й українській владі, й опозиції, це те, що на Заході намагаються робити все, щоб політичні опоненти не потрапляли за грати. Навіть тоді, коли вони заслуговують на це. Тому, що такі дії завжди виглядатимуть як бажання кинути у в’язницю конкурента. А це вже ознака диктатури.

Якщо залишити ситуацію з Тимошенко й те, як до неї ставляться в Україні, я не впевнений що уряд розуміє, що ув’язнення політичних опонентів – це хибний шлях. Ми не намагаємось змусити українську владу звільнити Тимошенко чи посадити її до в’язниці. Але ми кажемо, якщо Тимошенко залишатиметься за гратами, захід не віритиме, що Україна є демократією.

УТ: Отже, Україна не має шансів на укладання з ЄС угоди про асоціацію?

Я думаю, зараз Україна має хорошу можливість довести, що вона все-таки демократична, якщо чергові парламентські вибори будуть чесними. А поки шанси на угоду про асоціацію мінімальні. Треба також брати до уваги, що ЕС не має особливого бажання розширюватись. В ЄС зараз криза. ЄС уже мав проблеми, коли прийняв до себе Румунію і Болгарію, і там не хочуть повторення тих самих помилок. До того ж, ніхто в ЄС не збирається змінювати правила, боячись, що Україна вступатиме в альянси з Росією. Україна сама має боятись поглиблення інтеграції з РФ.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Науковці знайшли спосіб спостерігати за трендами в еволюції людини
  24 травня, The Economist
 • Війна — поняття неймовірно багатобічне. У наш час ми маємо прекрасну нагоду спостерігати всю її різноманітність. Практично для кожного є очевидною війна на Донбасі з її матеріальними наслідками та нівеченням людських доль. Для багатьох безсумнівним є факт інформаційної війни. Але зовсім небагато наших громадян усвідомлюють наслідки, до яких вона призводить.
  24 травня, Любомир Шавалюк
 • Улітку 2016-го українці мають шанс зітхнути з полегшенням більш ніж після двох важких років
  24 травня, Олександр Крамар
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про утиски кримських татар, скандальне призначення Луценка, новий план роботи уряду та вірогідність примирення із Росією
  23 травня, Віталій Рибак
 • Добре знайома українському споживачеві модель Toyota змінила імідж
  23 травня, Олександр Пархоменко
 • Алоїз Принц — один із найавторитетніших біографів нашого часу. Автор життєписів Германа Гессе, Франца Кафки, Ісуса Христа, Терези Авільської відвідав цьогорічний «Книжковий Арсенал», на якому презентував переклад книжки «Ханна Арендт або Любов до світу» («Темпора»). Напередодні дебюту Принца в Києві Тиждень поговорив із ним про «Книжковий Арсенал», видавничу справу в Німеччині та імідж України в очах німецьких інтелектуалів.
  23 травня, Богдана Романцова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено