Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 листопада, 2011   ▪   Сергій Андрушко ,   Марина Андрушко   ▪   Версія для друку

Як британський парламент оцінює ситуацію в Україні

Гелен Ґудман, членкиня лейбористської партії парламенту Великої Британії, секретарка групи британських депутатів з питань України, що об’єднує всі партії уряду, ініціювала слухання щодо стану відносин між Сполученим Королівством та Україною в палаті громад
Як британський парламент оцінює ситуацію в Україні

Сама депутатка і доповідала. Занепокоєна долею Юлії Тимошенко і питанням стратегічного вибору України, Ґудман вимагає відповіді від заступника міністра закордонних справ своєї країни, чому його шеф так і не спромігся відвідати Україну з часу останніх виборів? Чи збирається його міністерство заявити, що суд над Тимошенко є неприпустимим? В який бік повернуться переговори щодо угоди про асоціацію?

У жовтні Ґудман відвідала Україну. «Я не зустріла жодної людини, яка б вважала, що суд над екс-прем’єркою відбувся правомірно та був політично невмотивованим. Таких не було навіть серед тих, хто засуджував політику Тимошенко під час її прем’єрства», – каже вона. За її словами, і за кордоном, і в Україні переслідування та вирок Тимошенко розглядаються винятково як спроба чинної влади звести політичні рахунки та усунути її з політичної арени. «У мене склалось таке враження, що влада зробила це зовсім не переймаючись тим, як це позначиться на її репутації ні всередині країни, ні у світі», – таку думку Ґудман виголосила після приїзду з України на дебатах у британському парламенті.

Засідання відбувалося у Вестмінстерському холі – це одна із зал парламенту. Українське питання розглядали після лівійського. Дебати – це обговорення без голосування, їхня мета – привернути увагу уряду до проблеми. Два столи один навпроти одного, з одного боку сидять депутати, з іншого – представники уряду. Всього британських депутатів – 650, але в цій залі не більше кількох десятків. Утім, засідання транслюють по телебаченню та інтернету. Промова Ґудман щодо України тривала чверть години, за які вона встигла розповісти про корупцію та безробіття в країні, про Тимошенко та стратегічну важливість інтеграції України в Європу «Нині Україна переживає скрутні часи. Вирок та ув’язнення Юлії Тимошенко відкинули цю країну на багато років назад. Під час Помаранчевої революції народ показав бажання бачити Україну демократичною. Ми ж маємо цим людям довести в цей важкий для них час, що ми дуже занепокоєні тим, що відбувається в їхній країні», – розповіла депутатка.

«Україна на порозі важливого стратегічного вибору. Тривають перемовини про угоду щодо асоційованого членства в Євросоюзі, і керівництво країни неодноразово заявляло про своє бажання такого вибору. Водночас з огляду на історичні причини Україна тягнеться до Росії. Багато хто в Україні вважає, що як альтернатива одночасно з Угодою про асоційоване членство в Євросоюзі, бажано приєднатися до Митного союзу із Росією, Білоруссю та Казахстаном. Керівництво країни має знайти шлях, який забезпечить правильний розвиток гармонійних відносин з усіма сусідами», – виголосила  Ґудман.

Заступник міністра закордонних справ Джеремі Браун, до якого зверталася на дебатах Гелен Ґудман, у свою чергу розповів, що в Україні триває згортання демократії, зокрема, знищення свободи преси та незалежних судів, а також стирання розподілу гілок влади. Він наголосив, що занепокоєння Європи та Британії такими процесами в Україні були висловлені уряду країни, утім, почуті не були.

На додаток він виголосив таку свою думку: «Хтось може запитати, чому ми маємо залишатись такими відкритими для України тоді, як застосували санкції до Білорусі, наприклад щодо затримання лідерів опозиції. Україна та Білорусь перебувають у різних категоріях. Попри те, що ми глибоко розчаровані останніми подіями, Україна залишається однією із найдемократичніших держав у СНД. Білорусь навпаки є найбільш репресивною країною не лише Європи, а й світу. Тож ми досі переконані, що Угода про асоціацію та вільну торгівлю – найкраща можливість для впровадження демократії в Україні, для перетворення економіки та сприяння довготривалої стабільності та процвітання в Європі». Зрештою, Джеремі Браун закликав владу України звільнити Юлію Тимошенко та інших політв’язнів і надати їм право брати участь в політичному житті та наступних парламентських виборах.

Гелен Ґудман: «Використання техніки для голосування є великою помилкою»

Гелен Ґудман шість років працює депутатом, останній з яких її партія перебуває в опозиції. Політик каже, що цього року члени її партії працюють з подвійною силою, щоби зрозуміти, чому торік вони програли вибори і що слід зробити, щоб мати більшість у парламенті після наступних виборів.

У. Т.: Якою була мета вашого візиту до України?

– Насамперед вивчити ситуацію. Я зустрілася з вашими урядовцями, членами провладної та опозиційних партій. Я розмовляла про загальні перспективи розвитку України, зокрема, й про економічний розвиток. Моя головна мета – сприяти налагодженню взаємовигідних відносин України та Великої Британії. Це важливо для двох доволі великих за територією країн Європи, важливо знати одне одного та вибудувати наші відносини. Якщо бути чесною, я дуже схвильована ситуацією в Україні. Віктор Янукович виграв попередні вибори, і зрозуміло, що кожна нова влада дещо може змінювати напрями в політиці, але ненормально, коли влада зосереджується на тому, щоби упіймати опозицію та притягти до суду.

У. Т.: Якою, на вашу думку, буде доля Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом?

– В основі Європейського Союзу як такого два важливі принципи. Перший: всі країни мають бути демократичними, дотримуватись прав людини, мати вільну пресу та незалежний суд і правову систему. Другий: економічні досягнення, які ґрунтуються на вільному ринку. Коли укладається угода щодо асоційованого членства, країни Європи мають бути упевненими в тому, що Україна дотримується цих принципів. Притягнення Тимошенко до суду створило погану репутацію Україні.

У. Т.: Чим займається опозиція Великої Британії, якщо закони ухвалює правляча частина парламенту?

– Ми виступаємо і голосуємо проти ухвалення законів, з якими не погоджуємось. Окрім цього, ми як інспектори збираємо інформацію поза межами парламенту про те, що насправді відбувається в суспільстві, та оприлюднюємо її. 

У. Т.: Ви бачили відео в інтернеті, як в Україні парламентарії голосують не лише за себе, а ще й за інших депутатів їхніми депутатськими картками?

– Уже саме використання техніки для голосування є великою помилкою. Вона дозволяє легко голосувати за іншого, а значить – ошукувати. Цікаво, як давно в Україні діє ця технологія? В Британії система голосування не мінялася протягом останніх кількох століть. Щоб віддати свій голос, треба вийти з приміщення парламенту через кімнату, там зареєструвати своє ім’я, поставити підпис, лише так твій голос додається. Кожен парламентарій це робить, і обдурити тут практично неможливо. Це повільна система, кожне голосування триває 12 хвилин, але це «чиста» система. 

У. Т.: Що б ви в такому разі порекомендували українським парламентарям, які використовують технічну можливість голосувати ще за кількох?

– Це їхня велика помилка. Чи не найважливіша умова демократії – це довіра між політиками і електоратом. Якщо політики припускаються таких помилок, вони втрачають довіру народу. Україна – надзвичайно важлива країна, розташована в центрі Європи, й усі її сусіди дуже зацікавлені у її стабільній демократії. І кожен член українського парламенту несе велику відповідальність за те, щоб в Україні демократія була ефективною.

У. Т.: В Україні є лікарні для парламентаріїв та урядовців, де безоплатне медобслуговування та надається транспорт для поїздки до лікарів. Чи у Великій Британії так само?

– (Сміється).Ні.      

У. Т.: А ще наші парламентарії можуть коштом держави відпочивати у депутатських санаторіях на узбережжі Чорного моря в Криму, де, серед іншого, вони оздоровлюються й після закінчення терміну їхніх повноважень. Чи ви маєте такі привілеї?

– (Сміється ще гучніше). Ні. Утім, я залюбки відвідала б ці санаторії (усміхається).

У. Т.: Українські депутати отримують безоплатне житло або їх забезпечують апартаментами у готелі. Як у вас?

– Житлом нас не забезпечують, проте виділяють кошти для оренди житла в Лондоні, оскільки у нас парламентарії із різних регіонів мають проживати на термін своїх повноважень у Лондоні. Такі привілеї ми маємо виключно на час виконання своїх повноважень, але не після спливання їхнього терміну.

У. Т.: Наскільки великий ваш офіс?

– У нас депутати можуть мати лише чотири помічники, не більше.

У .Т.: Чи можуть журналісти отримати інформацію про доходи та видатки депутатів?

– Все є в декларації зі сплати податків. Ми маємо декларувати також видатки на утримання офісу, працівників, витрати на транспорт під час відряджень, усе це публікується.

У. Т.: Де?

– В інтернеті. Зокрема, на парламентських сайтах.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено