Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
3 листопада, 2011   ▪   Андрій Скумін   ▪   Версія для друку

Відчуження

Реакцією бюрократичної машини ЄС на «сигнали» від влади у Києві буде сповільнення руху по всіх напрямах співпраці, очікування і спостерігання
Матеріал друкованого видання
№ 45 (210)
від 3 листопада, 2011
Відчуження

«Білорусь і Україна бажають отримати економічні блага Євросоюзу без того, щоби поділяти його цінності. Ми маємо дати їм змогу самим визначитись», – берлінська Der Tagesspiegel у статті «ЄС і Україна. Трошки диктатури» і з німецькою прямотою формулює думку, яка після вироку у справі Тимошенко 11 жовтня домінує в деяких кабінетах керівних офісів ЄС і провідних країн Союзу. Україна має сама визначитись, який шлях обирає. Якщо європейський, то це має відбутися через сприйняття і втілення в життя (включно із законодавчими формулюваннями і практикою правозастосування) європейських цінностей: демократії, прав людини, правової держави, в якій закон один для всіх. Від повторення цих слів із високих трибун їх сприйняття притлумлюється. Але річ у тім, що для європейців ці принципи справді важливі. І вони можуть відрізнити, коли їх справді намагаються дотриматись, а коли симулюють. «Ми не наївні», – посол Франції в Україні Жак Фор на публічній лекції у Книгарні «Є» стверджує, що єврочиновники розуміють, з ким мають справу в нашій країні. Однак лише після судового рішення, ухваленого всупереч застереженням європейців, котрі, як їм здавалося, українська влада чула, розвіялися останні сумніви.

Одними з перших кроків, якими відреагував ЄС, стало перенесення зустрічі Януковича з керівництвом Союзу і ухвалення резолюції Європарламенту, якою подальший поступ євроінтеграції України поставлено в пряму залежність від виконання низки вимог. Перш за все «чесного і неупередженого» суду як над опозиціонерами (Тимошенко, Луценком та іншими), так і над діячами нинішнього режиму, яких затримали протягом останнього року. Далі – вимоги щодо принципових реформ, насамперед судово-правової, проведення реальної боротьби з корупцією, а не використання влади з політичною метою. Якщо мовою резолюції, то «зміцнення верховенства права та внутрішні реформи, зокрема, боротьба з корупцією, яка викликає довіру, необхідні не лише для укладення Угоди про асоціацію та поглиблення відносин між ЄС та Україною, а й для зміцнення демократії в Україні, і має важливе значення для укладання та ратифікації угоди (про асоціацію і про вільну торгівлю. – Ред.)». Резолюція закликає керівництво ЄС провести зустріч із Януковичем для «вирішення серйозних проблем, які постали перед українським урядом, та для відновлення конструктивного діалогу, який може привести до парафування Угоди про асоціацію за умови значного прогресу з технічних і важливих політичних перешкод, які все ще мають місце». Зустріч мала би відбутися до саміту Україна – ЄС у грудні цього року.

Однак, схоже, заклики, як кажуть англійці, «потрапили у глухе вухо». МЗС України навіть вважає їх свідченням готовності Європи до подальшого діалогу, а міністр Табачник поспішив «посрамити» європолітиків, витлумачивши резолюцію як «наказ» зустрітися з Януковичем. Ані слова (не кажучи вже про дії) щодо цінностей, про які говорить Європа. Ба більше, у виступах можновладців звучать і предметні ознаки відмови від Європи. Так, віце-прем’єр Сергій Тігіпко наголосив, що підписання Україною угоди про зону вільної торгівлі у рамках СНД значно наблизило нашу країну до вступу до Митного союзу (та й сам документ має певні ознаки, характерні для такої форми інтеграції).

Європа наразі не виробила єдиної позиції щодо того, що робити з Україною та її керманичами. Тривають консультації, згортаються раніше висунуті ініціативи, зокрема, за даними джерел у представництві ЄС, Союз може обмежити допомогу безпосередньо уряду України, зосередившись натомість на предметних питаннях, наприклад, на судовій реформі, і підтримці неурядових організацій.

У кожному разі реакцією бюрократичної машини ЄС на «сигнали» від влади у Києві буде сповільнення руху по всіх напрямах співпраці, очікування і спостерігання. Тож не допустити відчуження України від Європи тепер може лише українське суспільство.

Читайте також: До нових віників: гарним економічним домовленостям СНД може зашкодити політика


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • “Велика відлига”, “Зустріч на нервах”, “Історичне чуття та мистецтво коммунікації”, “Україна, Сирія, права людини: Макрон зі своїм гостем не панькається”, “Коли Макрон та Путін поділяють свою незгоду”, “Королевський прийом Владіміра Путіна у Версалі”, - з такими заголовками вийшли статті французької преси про візит до Парижу Владіміра Путіна.
  30 травня, Алла Лазарева
 • Збігнєв Бжезінський жив світом та глобальними стратегіями і не полишав цієї справи до останніх днів.
  29 травня, Ольга Ворожбит
 • Бо любиш чужі міста, як любиш коханців. Розхитано, чуттєво, десь перебільшено, так, як, може, боїшся, так, як несила (не час?) любити рідне. Любиш чуже місто наосліп, відкидаючи бажання копати глибше, а охололе повітря проносить повз тебе: «У нас щойно відцвіли сакури».
  29 травня, Віра Курико
 • Студенти-історики університету імені Шевченка спробували у вигляді театралізованої екскурсії розповісти про цензуру часів царату та за радянської доби
  29 травня, Тетяна Ломакова
 • Чи вдалося лідерам Великої сімки “збудувати підвалини відновленої довіри”?
  28 травня, Анна Корбут
 • Як чистки в Туреччині калічать судову систему країни
  28 травня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено