Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
15 вересня, 2011   ▪   Аліна Пастухова   ▪   Версія для друку

Ігор Фомін: «Якщо суд не захищає права громадян, він просто не потрібний»

Адвокат екс-міністра економіки Богдана Данилишина та екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка про небезпечні тенденції в українському правосудді та справи своїх підопічних
Ігор Фомін: «Якщо суд не захищає права громадян, він просто не потрібний»
УНІАН

У. Т.: Сьогодні багато хто з ваших колег застерігає, що так звані політичні справи створять прецедент для такого ж поводження суду при розгляді справ пересічних громадян. Це наразі невтішний прогноз, чи вже є конкретні приклади таких справ?

– Коли є зброя, чому вона має стріляти у когось конкретно? Це ж зброя… Система вибудувана так, що створено інструмент, який не виносить самостійних рішень. Є чимало мотивів, чому зараз потрібно ухвалювати незаконні рішення. Наприклад, наявні якісні показники: скільки вкрали і скільки осіб сидить, корупційна складова, особиста неприязнь. Якщо вже є інструмент, який працює неправильно, він і надалі працюватиме неправильно.

У. Т.: Чи вплинуло на побудову такої «неправильної» системи ухвалення нового закону про судоустрій і статус суддів?

– Помилково вважати, що новий закон може щось змінити. Якщо я старого закону не дотримаюсь, що дасть мені новий. Тому безпосереднього зв’язку цього закону про судоустрій та системи немає. Хоча водночас влада отримала важелі для звільнення суддів. Навіть скажу більше, їх можуть притягати до кримінальної відповідальності, порушити справу і ув’язнити, як і всіх інших. Якими ще інструментами користуються… Можна, наприклад, взагалі ліквідувати суд і всіх суддів звільнити. Тут питання бажання і того, як система працює. Суд – це єдиний інститут, куди громадянин може звернутися по захист порушених прав, якщо не брати до уваги революційні процеси. Якщо цей інститут не діятиме в такий спосіб, тоді він просто не потрібний. Тут питання не в Луценкові чи Юлії Тимошенко, а в кожній людині.

У. Т.: Яких процесуальних порушень припустився суд у справі Юрія Луценка?

– Вся процедура процесу, коли людину притягують до кримінальної відповідальності, спотворена у цій справі. Починаючи з того, що порушуються права і можливості людини, навіть елементарні, наприклад оскаржити момент порушення кримінальної справи. Порушуються права, що передбачені законом у випадку, коли людина має бути затримана. Закон чітко каже, що особа має бути затримана, якщо її застали на місці скоєння злочину з ножем та слідами крові, або інші особи вказали на неї, як на злочинця. А не тоді, коли людина гуляє з собакою навколо свого дому і за нею приходять 15 альфівців. Тим більше, по вже завершеній кримінальній справі. Вони ж її закінчили, потім знову відкрили, передали нам її вивчати, сказали, що ми її повільно читаємо і посадили Луценка. Все це не аж ніяк не пов’язано з кримінальним процесом, ним лише прикриваються.

У. Т.: Чи сторона захисту домагатиметься, щоб Луценка відпустили з під варти у зв’язку зі станом здоров’я?

– Це одна зі складових, коли людину мають звільнити з-під варти через хворобу. Дружина Луценка як захисник з кола близьких осіб каже про це щодня. Ми проводимо прес-конференції, звертались до іноземних держав. І обов’язково звернемося до суду. Просто розуміємо, що, можливо, сам суд не може ухвалити такого рішення.

У. Т.: Ви зверталися до Європейського суду з прав людини щодо порушення прав Луценка. Яка доля цих звернень? Чи плануєте ви ще звертатись до Європейського суду з приводу належного забезпечення права на судовий захист, зокрема, через суд присяжних?

– У нас є дві скарги у Європейському суді, не пов’язані з судом присяжних. Ми говорили про незаконність затримання, незаконність арешту, порушення при цьому права на захист. І вважаємо, те, що зараз відбувається з Луценком: його арешт, ненадання йому медичної допомоги – належить до категорії знущання. Це наша окрема скарга, і, на нашу думку, Європейський суд має визнати такі дії катуванням. Оскільки право на справедливий суд – це окрема 16-та стаття Європейської конвенції з захисту прав людини. Ми не можемо зараз скаржитись, посилаючись на цю статтю, тому що ми не вичерпали всіх засобів захисту у національному процесі. Коли пройдемо усі судові інстанції, закінчимо Вищим спеціалізованим судом, лише тоді ми маємо право написати скаргу з приводу порушення права на справедливий суд. Інакше Європейський суд не візьме до розгляду цієї скарги.

У. Т.: Тобто щодо ухвалення цього рішення слід звертатись безпосередньо на Банкову?

– Ми розуміємо, що суддя є людиною залежною. І виносить рішення, які не відповідають закону. Чому він це робить?.. Він же має якось за це відповідати. Він має якось обґрунтовувати свої рішення! Процедура кримінального права стверджує, що рішення має бути мотивованим, тобто якщо ти не згодний з адвокатом, то напиши, чому. А у нас так: не згодний і крапка, має сидіти – крапка. Саме в такому стилі з нами і відбувається дискусія.

У. Т.: У якому стані нині кримінальна справа, порушена проти вашого другого підопічного, екс-міністра економіки Богдана Данилишина? Як справи у самого екс-міністра?

– Він викладає в Чехії в університеті. Чеський суд вивчив усі обставини цієї справи і дійшов висновку, що Данилишина переслідують з політичних мотивів. На сьогоднішній день його справа тут формально призупинена. Формально він перебуває в розшуку, але отримав політичний притулок в Чехії. І, як мені відомо, зараз йому буде надано можливість відвідувати і Страсбург і Сполучені Штати Америки.

У. Т.: Чи збирається Богдан Данилишин повертатися до України?

– Ви ж бачите, як у нас все відбувається в Україні. Тому я йому цього точно не пораджу. І не радив від самого початку.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.