Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 вересня, 2011   ▪   Олександр Михельсон   ▪   Версія для друку

Суд над Тимошенко: фінал відсунувся?

Дата можливого винесення вироку Юлії Тимошенко постійно віддаляється: минув День Незалежності, 5-6 вересня. Тепер захист екс-прем’єра говорить про 15-16 вересня як «судний день»
Суд над Тимошенко: фінал відсунувся?

Популярний серед американських адвокатів анекдот розповідає про суд над убивцею, захисник котрого під час фінальних слухань заявив:

- Ваша честь, шановні присяжні! Зараз у цю залу увійде людина, котру мій підзахисний нібито вбив!

Коли ж після кількох хвилин до зали ніхто так і не увійшов, адвокат із пафосом вигукнув:

- Так, це був жарт! Але і ви, панове присяжні, і ви ваша честь, уважно дивились на двері – тобто насправді ніхто з вас не вірить у провину підсудного!

Згідно з анекдотом, підсудного все-таки визнали винним. Бо він, як виявилось, був єдиним у залі суду, хто після заяви свого адвоката на двері дивитись не став... 

В Україні цей анекдот міг би лунати інакше. Наприклад, підозрюваного могли б засудити, навіть якби його жертва і справді з’явилася в суді. Підтвердження цьому продемонстрував Печерський суд Києва, котрий, в особі судді Родіона Кірєєва, 8 вересня встановив, що відсутність складу злочину зовсім не обов’язково означає закриття судового процесу.

Як неважко здогадатися, це сталось під час чергового слухання справи екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

Чергове клопотання про закриття кримінальної справи захисник Тимошенко Олександр Плахотнюк подавав з огляду на те, що (на думку захисту) екс-глава уряду «не мала злого умислу» під час підписання газових угод із Росією в січні 2009 року. Крім того, як давно наполягає захист, дії Тимошенко не завдали державі тієї шкоди, про яку говорить звинувачення.

Якби суддя Кірєєв ці аргументи сприйняв, йому, фактично, довелось би вирішити питання про винність/невинуватість Тимошенко ще до завершення судових слухань як таких. Не дивно, що сторона обвинувачення в особі прокурора Микитенка негайно заявила: суд у будь-якому разі повинен винести вирок. Нехай і виправдовувальний, але – після завершення всіх процесуальних дій.

«Відсутність складу чи події злочину», заявив прокурор, перепоною в цьому не стане.

Після невеликої перерви на прийняття рішення суддя Кірєєв передбачувано став на позицію прокурорів. Хоча акцентувати на їхніх мотивах не став. За його словами, він просто «не знайшов підстав» для закриття кримінального провадження.

Реакція Юлії Тимошенко теж була передбачуваною.

«Закон базується не лише на виписаній букві чи комах, є ще й здоровий глузд… Я впевнена, що цей суд фінансується з бюджету (на цьому моменті присутні насторожились, але підсудна не стала розвивати тезу про те, що державний суд в Україні може фінансуватись іще кимось, крім держави – Ред.). Суддя з ранку до ночі займається лише цією справою й відклав багато інших справ, прокурори пропонують продовжити цирк, бо їм тут весело», - звинувачувала опозиціонерка.

Таким чином, відмова Кірєєва в закритті справи дала прибічникам Тимошенко лише ту перевагу, що тепер вони можуть заперечувати звинуваченням слідства в затягуванні справи: ми ж, мовляв, самі пропонували все закінчити по-швидкому… Як показує практика, не дуже вагома перевага.

Також у ході четвергового засідання суд залучив до справи низку документів, на залученні яких раніше наполягали захисники. Зокрема – висновки структурного підрозділу НАК «Нафтогаз України», компанії «Укртрансгаз», про собівартість технічного газу в 2009 – 2010 роках, а також результати аудиту НАК, проведеного відомою міжнародною аудиторською компанією Ernst& Young.

Останній документ сама Тимошенко назвала в суді «остаточним доказом» своєї невинуватості.

Читайте також: Суд надд Тимошенко вийшов на фінішну пряму

Разом із тим, на прохання обвинувачення суддя Кірєєв також долучив до матеріалів справи DVD-записи виступів Тимошенко на телебаченні часів її прем’єрства, де вона стверджує, що Україна має достатні запаси газу для протистояння з «Газпромом».

Ще одним залученим до справи документом стала довідка російської військової прокуратури про закриття кримінальної справи проти посадовців міноборони РФ, звинувачуваних в отриманні хабарів від української компанії ЄЕСУ, очолюваної Тимошенко в другій половині 1990-х років.

Цього разу підсудна та її захисники ентузіазму не виявили. За словами адвоката Юрія Сухова, диски з телезаявами Тимошенко залучені до суду «в незрозумілий спосіб», а довідка російських слідчих взагалі не завірена належним чином, ба навіть супровідний лист Генпрокуратури України оформлений не на відомчому бланку, а «на якомусь аркуші».

Раніше, як писав Тиждень, суд відмовлявся залучати до справи документи, про які клопотав захист, саме через їхнє неналежне оформлення. Зокрема, відмовили в розгляді довідки про участь нинішнього міністра енергетики Юрія Бойка в створенні компанії РосУкрЕнерго, яку Тимошенко вважає головним винуватцем невигідних для України умов газових контрактів.

Сам Бойко під час слухань звинуватив Тимошенко в тому, що вона вже показувала йому в прямому ефірі нібито протокол про його, Бойка, участь в установчих зборах РУЕ, а насправді це було «меню одного з київських ресторанів». У свою чергу, суддя Кірєєв тоді постановив, що наданий захистом Тимошенко протокол є не завіреною фотокопією.

Тепер екс-прем’єрка явно згадала той день. «Якщо ви залучаєте до справи невідомі папірці», - сказала вона про довідку з Росії, звертаючись до Кірєєва, - «то що заважає нам в офісі «Батьківщини» надрукувати будь-який документ і заявити, що це виправдовувальний вирок?»

На суддю Кірєєва, втім, цей виступ не вплинув. Або вплинув – дивлячись як сприймати подальше. Адже після цього суддя відхилив клопотання захисту про долучення ще цієї низки свідків, на викликові яких адвокати Тимошенко наполягають з перших днів процесу. В тому числі – низки функціонерів «Укртрансгазу», представників попереднього уряду, а також чинного міністра юстиції Олександра Лавриновича, чиє відомство торік на прохання Генпрокуратури шукало, і не знайшло доказів незаконності «газових угод» від 2009 року.

Цікавою виявилась позиція прокурорів, котрі заявили, що допит додаткових свідків не є необхідним, бо на даній стадії судових слухань це вже не передбачено. Адже раніше сам суддя Кірєєв обіцяв захисту, що розгляне їхні клопотання про додаткових свідків саме на цій стадії процесу.

Так само відмовили Тимошенко й у очній ставці між екс-гендиректором «Нафтогазу» Олегом Дубиною та екс-президентом України Віктором Ющенком. На думку адвокатів, така ставка була необхідна, бо зазначені свідки в своїх заявах, даних під присягою, суперечили одне одному.

«Ющенко в свідченнях показав, що не відкликав Дубину з переговорів (30 грудня 2008 року в Москві – Ред.). Натомість Дубина заявив, що його відкликав президент. Це суперечність, котру варто пояснити», - сказав Сухов.

Але суд традиційно став на позицію прокурорів, котрі заявили, що раз і Дубина, і Ющенко в суді вже виступили, то слухати їх знову жодного сенсу нема.

Після цього суд відмовив у викликові експертів Нафтогазу, бо «бухгалтерські документи не можуть свідчити про громадянсько-правові збитки» (в залі здивувались), у свідченнях слідчого Нечвоглода, котрий вів досудове слідство, й у викликові представників телеканалів, записи з яких Кірєєв перед тим долучив до справи.

Всіх учасників це вже втомило. «У мене усне клопотання – пане суддя, завершуйте цей процес, оголошуйте вирок, написаний в адміністрації президента», - нервувала Тимошенко. «Ви зараз оголосите про завершення судового слідства, і ми не зможемо заявляти клопотання», - обурювався її адвокат.

«Захист перешкоджає встановленню істини», - флегматично реагував суддя Кірєєв. Утім, скоро зірвався й він: соломинкою, що ламає спину відомої тварини, виявилась ніхто інша, як дочка Тимошенко Євгенія Тимошенко-Карр, що бере участь в процесі як захисник.

«Усі звинувачення фіксуються на аудіо… Нагадую, це стане зайвим нашим аргументом в Європейському Суді. Я прошу український суд не порушувати міжнародне законодавство», - заявила вона.

«Захисник, ви ображаєте суд», - відповів Кірєєв. – «У вас є юридична освіта?»

«Сумніваюсь, що у вас самого вона є!», - втрутилась екс-прем’єр, дивлячись на Кірєєва таким замисленим поглядом, яким добра домогосподарка дивиться на щойно придбаного на ринку кролика.

«Такі дії захисника можуть служити підставою для його видалення із зали суду», - нарешті відповів Кірєєв, намагаючись, у свою чергу, на жодну з Тимошенко не дивитись.

Утім, роздратування учасників процесу одне одним не означає, що вони вже скоро зможуть зітхнути – хто вільно, а хто, в буквальному сенсі слова, приречено. Як вважає сама екс-прем’єр, процес іще не завершується. «Мені повідомили, що вам дали чітку настанову оголосити вирок 15 – 16 вересня», - заявила вона судді.

«Ми вже чули про такі «настанови» - ще на День Незалежності», - відрубав той. Між тим, лише три дні тому захисники Тимошенко запевняли, що вирок винесуть максимум 13-го, а найімовірніше – вже 9 вересня.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Обвинувачені у вербуванні українців для торгівлі наркотиками на території РФ можуть вийти на волю вже у перший день зими.
  23 листопада, Андрій Голуб
 • Навіщо білоруським спецслужбам скандал з «українськими шпигунами» й хто може бути в ньому зацікавлений
  23 листопада, Сяргєй Пульша
 • За кілька останніх років роль Нафтогазу в українській політиці різко змінилася. Якщо до 2015-го він був чи не найбільшим головним болем усіх урядів, яким регулярно доводилося шукати можливості покриття багатомільярдних доларових дефіцитів компанії, то тепер перетворився на найприбутковіший державний актив.
  23 листопада, Олесь Олексієнко
 • Що спричинило заколот в «ЛНР». На кого зроблять ставку російські куратори
  23 листопада, Денис Казанський
 • Скандалів і проблем навколо розслідувань, пов’язаних зі злочинами часів Революції гідності, налічується, певно, не один десяток.
  23 листопада, Станіслав Козлюк
 • Як саме єврейську столицю бачать сучасні ізраїльські режисери, киянам показали на фестивалі «Дні Єрусалима в Києві».
  22 листопада, Ганна Трегуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.