Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
6 вересня, 2011   ▪   Аліна Пастухова   ▪   Версія для друку

Суд над Тимошенко вийшов на фінішну пряму

Суддя Кірєєв намагається форсувати закінчення процесу. Адвокати Тимошенко натякають, що суд фабрикує справу
Суд над Тимошенко вийшов на фінішну пряму

Попри прогнози соратників Юлії Тимошенко, що Печерський суд розбереться з «газовою справою» та оголосить вирок екс-прем’єрці до початку осінньої сесії Верховної Ради, судовий процес затягнувся. Та схоже суд таки вийшов на фінішну пряму і до кінця тижня винесе вирок. На це принаймні вказує поведінка Родіона Кірєєва, який уже в середу планує оголосити про завершення судового слідства, хоча адвокати підсудної наполягають на допиті свідків захисту та проведенні додаткових судово-економічних експертиз.

На останньому засіданні Кірєєв відмовив адвокатам Тимошенко у задоволенні всіх клопотань щодо допиту свідків та долучення до справи експертний висновків, які є у розпорядженні адвокатів. Потім намагався змусити Тимошенко давати свідчення.

Апелюючи до статті 263 Кримінально-процесуального кодексу, у якій зазначено, що підсудний має право сам обирати, у який момент судового слідства давати свідчення, Юлія Володимирівна, заявила, що готова скористатися цим своїм правом лише після допиту свідків захисту. Але суддя розцінив заяву екс-прем’єрки як відмову, і почав зачитувати свідчення Тимошенко, які та давала на досудовому слідстві, ігноруючи досить різкі протести її адвокатів.

Саме ж засідання виявилося одним із найкоротших. Розпочавши його о 9:15 після 13:00 суддя оголосив перерву до ранку наступного дня.

Вже з перших хвилин судового засідання ставало зрозуміло, що слід очікувати на якісь сюрпризи. А доволі емоційна поведінка адвокатів показувала: як мінімізувати негативні наслідки таких сюрпризів для Тимошенко, її захисники не знають. Адвокати Юлії Володимирівни і сама вона намагалися усіма можливими засобами тягти час судового засідання, аби до свідчень Тимошенко справа таки не дійшла. Але не допомогли ні сварки сторони захисту з Кірєєвим, ні клопотання подані адвокатами до суду.

Спочатку Тимошенко заявляла, що не хоче аби розгляд справи розпочинався за відсутності адвоката Юрія Сухова, який за її словами не зміг прийти до суду через виснаження. Потім були спроби переконати Кірєєва змінити порядок проведення судових засідань, які щоденно тривають з 9:00 до майже 20:00 та дати адвокатам кілька днів на ознайомлення з матеріалами справи, побудови стратегії захисту, зрештою для відпочинку.

«Мої адвокати не витримують такого навантаження. Вони сплять до дві-три години», - заявила Тимошенко. Також екс-прем’єр звинуватила суд у навмисному створенні умов, що перешкоджають її спілкуванню із захисниками.

Адвокати намагались апелювати до трудового законодавства. «Є КЗоТ, чому працівники суду та міліції, які причетні до процесу, повинні залишатися тут після закінчення робочого дня? Зрештою чому порушуються мої особисті права на відпочинок. Восьмигодинний робочий день поки що ніхно не скасовував!», - обурювався Олександр Плохотнюк. До того ж, за словами адвоката, захист встиг ознайомитись лише з 21 з 25 томів кримінальної справи.

Свої п’ять копійок до суперечки додала сторона обвинувачення: часу, який надається судом на відпочинок (сорокап’ятихвилинної перерви на обід та кількох п’ятнадцятихвилинний технічних перерв) на їхню думку, достатньо і для відпочинку, і для спілкування Юлії Володимирівни із захисниками.

Кінець-кінцем крапку у дискусії поставив Кірєєв: у задоволенні клопотання про зміну порядку роботи судових засідань відмовити. Із клопотанням дозволити зустрічі Тимошенко з її духівником, яке також подавалося до суду, суддя розібрався іще швидше. Відмовив у його задоволені фактично без попереднього обговорення питання.

Атмосфера у суді ставала все гарячішаю.«Ви – аморальна, безчесна людина. Ви думаєте, що вас покриє Янукович?.. Ви – не суддя, Ви – самозванець», - так Тимошенко відреагувала на дія судді. Кірєєв повторив улюблену фразу про неналежну поведінку та неповагу до суду, яка вже встигла перетворитись на крилатий вислів, та продовжив засідання.

Наступним пункотом у порядку денного судді було клопотання захисту про допит експерта Юрія Маслака, який є головою є комісії, на висновки якої спирається обвинувачення. Розтягування розгляду цього документу до планів Кірєєва теж не входили. Суддя оголосив довідку з лікарні, що Маслак перебуває на лікуванні і не зможе дати свідчення протягом 14-17 днів. Адвокати ж заявили, що володіють інформацією з лікарні, у якій наче б то перебуває експерт, що він насправді нічим серйозним не хворіє, з’являється на прийом до лікаря, а потім іде на роботу.

Під час розгляду питання про допит свідка між Тимошенко та Кірєєвим виникла жорстка суперечка.

 «Ви не виконуєте закон. Ви не виконуєте Конституцію, ви порушуєте права людей, ви чините політичні репресії», - звинуватила суддю Тимошенко. Кірєєв зробив вигляд, що не чує екс-прем’єрки і продовжив зачитувати лист з лікарні. «Ви злочинець і ви будете по закону відповідати за «беспрєдєл», який ви влаштували в суді», - продовжила Тимошенко.

«Підсудна, ви зневажливо висловлюєтесь на адресу суду, порушуєте порядок», - відповів суддя та звинуватив підсудну у затягуванні розгляду справи. Тимошенко не здавалася: «Суддя Кірєєв не виконує Кримінально-процесуальний кодекс та Конституцію і перетворив судовий процес на розправу за замовленням Януковича. Ви відповідатимете по закону і це стане наукою для всіх таких самих «беспрєдельшиків», хабарників і аморальних типів». Суддя намагався розбавити репліки Тимошенко традиційним «ви образливо висловлюєтесь на адресу суду», за що отримав від екс-прем’єрки почесне звання «папуги» та «паяца».Мирна бесіда Тимошенко з Кіреєвим продовжувалась у тому ж стилі до закінчення засідання. Допиту експерта Маслака сторона захисту так і не домоглася.

Натомість суддя спробував влаштувати допит самої Тимошенко. А коли адвокати заявили, що свідчення опозиціонерка даватиме лише після допиту усіх свідків, проведення експертиз та відновлення телетрансляції судового засідання, Кірєєв просто зачитав свідчення, які Тимошенко давала протягом досудового слідства. Згодом суддя повідомив, що переходить по статті 317 КПК, тобто завершення судового слідства.

Демонструючи прагнення забезпечити змагальність сторін у судовому процесі, Кірєєв дав останній шанс адвокатам (до дев’ятої ранку сьомого вересня) подати до суду усі клопотання, які вони не встигли подати раніше. Та схоже доля цих іще неподаних клопотань визначена наперед. Клопотання про зміну запобіжного заходу для Тимошенко цього разу не розглядали.

Судове засідання закінчилося вже традиційним скандуванням «ганьба»: так на рішення Кірєєва відреагували присутні у залі депутати-бютівці. Тимошенко встигла подякувати соратникам за «привітання» Віктора Януковича на відкритті  осінньої сесії парламенту: «Я чула про цю акцію. Але я хочу сказати, що цей президент буде усунений не цими акціями. Йому вже ніякі акції не потрібні, бо він позбавлений розуму, мудрості та політичної передбачуваності». Проте було помітно, що лідер «Батьківщини» перебувала у далеко не оптимістичному настрої.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • З появою на Кіпрі нової партії для російських вигнанців та експатів дехто побоюється небажаного впливу Кремля на острові
  24 листопада, The Economist
 • Вечір на Сході України восени стрімко стає ніччю. Пітьма женеться повз шахтарське містечко розбитими дорогами за жовтим бусиком, на якому веселий надпис зі смайлом «Тихесенько, я свій:)». А він хоча й усміхається наліпкою, але насправді тільки нещодавно повстав із попелу. У прямому сенсі перший волонтерський автомобіль Володимира Єльця, активіста з Торецька, спалили просто під його будинком. Цей, жовтий, — подарунок волонтерів з усієї країни...
  24 листопада, Єлизавета Гончарова
 • Тиждень обговорив із начальником Генерального штабу Збройних сил України, генералом армії Віктором Муженком напрями реформування війська, перспективи поставок летального озброєння, а також загрози, які несуть із собою судові справи проти військових.
  24 листопада, Юрій Лапаєв
 • Чи є шанс знайти рецепт налагодження українсько-польських відносин?
  24 листопада, Ольга Ворожбит
 • Обвинувачені у вербуванні українців для торгівлі наркотиками на території РФ можуть вийти на волю вже у перший день зими.
  23 листопада, Андрій Голуб
 • Навіщо білоруським спецслужбам скандал з «українськими шпигунами» й хто може бути в ньому зацікавлений
  23 листопада, Сяргєй Пульша
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.