Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
29 липня, 2011   ▪   Богдана Костюк   ▪   Версія для друку

Європа досі відчуває наслідки неподоланого комунізму

Чим ближче до дати відзначення 20-річчя Незалежності України – тим більше виникає сумнівів щодо цієї самої незалежності. Наприклад, чи стала Україна незалежною від радянського минулого, від комуністичної ідеології? Виглядає, що – ні!
Європа досі відчуває наслідки неподоланого комунізму

Прикладів можу навести чимало: від побудови сумнозвісного погруддя катові народів СРСР (ба більше – багатьох народів Європи!) Йосипу Сталіну у Запоріжжі – до свідомої, по-більшовицьки жорсткої люмпенізації та денаціоналізації населення України. Від вивішування червоних радянських прапорів у День 9 Травня (питання – хто кого та якою ціною переміг – тема окремого матеріалу) – до не проведення люстрації упродовж двадцяти років існування суверенної України. Ризикну серед прикладів комуністичної несвободи навести і такий: за ті ж двадцять років жодного відкритого (публічного) процесу над ідеологією тоталітаризму-комунізму в Україні не відбулось – при тому, що про такий процес говорили ще від часів перебудови, і то не лише в Україні.

Тут зупинюся і наголошу: для проведення судового процесу над злочинною тоталітарною ідеологією, яка панувала у СРСР та у колишньому європейському «соціалістичному таборі», необхідна серйозна доказова база. Як стверджує польський політичний та громадський діяч Адам Міхнік, «прикладів того, наскільки страшними були злочини комунізму проти людства – величезна кількість! Але для подання їх на розгляд суду, потрібно їх проаналізувати та провести систематизацію, щоб кожен факт був доведеним і доконаним, чи це стосується окремої людини або родини – чи це ідеться про соціальний прошарок або цілий народ». «Про про злочинну сутність тоталітаризму відомо, значно складніше це довести по окремих фактах: адже старі лиси – комуністи так вправно завжди викручують ситуацію або наведений факт, що конкретика обвинувачів комуністичного тоталітаризму має бути абсолютно доведеною та чітко сформульованою», - вважає ідеолог «чеської бархатної революції», перший демократично обраний Президент Чехії Вацлав Гавел. Лідери Польщі та Чехії говорили про це майже двадцять років тому, а звучить актуально донині…

Ці застереження засвоїла і та нечисленна (сподіваюся – тільки попервах) група волонтерів, які почала збір фактів щодо злочинів комунізму проти людства на теренах України. Ідея належить Президентові Конгресу національних громад України, в’язневі сумління радянської доби Йосипові Зісельсу. «Для мене одна з невирішених проблем нашого минулого і сьогодення – це взаємовідносини націй, народів України, усього СРСР з комунізмом. Сказати правду про злочинні накази комуністичної верхівки, коли винищувались цілі народи, релігійні групи, соціальні прошарки – наш борг перед суспільством. Українське суспільство не зможе рухатись далі, допоки не знатиме усієї правди про своє недавнє минуле», - каже Зісельс. Волонтери Конгресу національних громад збирають по всій Україні свідчення людей, потім фактаж потрапляє до редакції тижневика Конгресу «Форум націй» і друкується на шпальтах газети. За словами Зісельса, «ми вирішили зупинитись на матеріалах, які засвідчують злочини комунізму проти певних народів та релігійних громад. Маю на увазі кримських татар, євреїв, поляків в Україні, чеченців та інші народи Північного Кавказу у Росії. Крім того, в Україні варто проаналізувати діяльність НКВС – КДБ проти греко-католиків та інших конфесій».

Другим етапом проекту Конгрес національних громад називає можливість організувати судовий процес над тоталітарною комуністичною ідеологією. Це має бути міжнародний суд, який готуватимуть адвокати, правозахисники, історики. Про такий процес чути від багатьох європейських політиків та громадських діячів – але, як каже відомий український громадський діяч, публіцист Мирослав Маринович, виникає питання - чи готова сучасна Європа до такого процесу: «Європа нині відчуває наслідки неподоланого комунізму. Адже саме під впливом Європи, котра не хотіла другого Нюрнберзького процесу, уже над комунізмом, увесь пострадянський простір полегшено зітхнув і запропонував: «Все, давайте ставити крапку і йти далі!». А тепер уже ми бачимо, що просто поставити крапку і йти далі неможливо – аж поки ми всі не збагнемо, що саме відбувалося у тоталітарну комуністичну добу на сході Європи. Аж поки ми не осмислимо гріх і злочин комунізму!». А для цього потрібен суд, який дасть правову оцінку злочинам комунізму, як свого часу Нюрнберзький процес дав оцінку злочинам нацизму. І після того у тій же Німеччині відбулось переосмислення, чи то осмислення злочинів, вчинених нацистами проти окремих людей та цілих народів.

А в Україні  відбувається якщо не «відбілювання» радянської доби, то принаймні замовчування інформації про той період. Аби не бути голослівною, наведу один факт, що його оприлюднили колеги з Донецька: у столиці Донбасу закриваються для публічного доступу архіви СБУ. Ба більше – журналісти пишуть про те, що в архівах знищуються історичні документи, які стосуються комуністичної карально-репресивної системи 1930-х років. Речник Донецького місцевого управління СБУ Олександр Балабанцев називає це «внутрішньою справою Служби безпеки». Але є злочини, котрі не мають терміну давності та котрі аж ніяк не мають бути внутрішньою справою – серед іншого, ідеться і про комуністичні злочини, скоєні у двадцятому столітті.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено