Політика

  ▪   Жанна Безп’ятчук

Американські лобісти Юлії Тимошенко шоковані непрозорістю розслідувань своїх колег, найнятих Азаровим

Міжнародна юридична компанія Covington & Burling і аудиторська компанія BDO вважають, що звинувачення, висунуті проти екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко в рамках кримінальних справ щодо Кіотських грошей і купівлі 1000 медичних автомобілів «Опель-Комбо», є політично вмотивованими

Такого висновку вони дійшли внаслідок власного попереднього розслідування цих справ, що тривало 5 місяців. Його результати вони представили журналістам на прес-конференції у Вашингтоні 17 червня. Від імені Covington & Burling справи проти Юлії Тимошенко коментували партнер Брюс Берд та старший радник Пітер Трубуфф, від імені BDO виступив партнер Лі Дев’ю.

Схоже, у Вашингтоні починається протистояння лобістів, що представляють різні сторони нинішнього конфлікту між владою та опозицією в Україні. Covington & Burling і BDO дійшли висновку, що звіт американських юридичних фірм  Trout Cacheris LLP та Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP від 14 жовтня 2010 року, який стосується двох згаданих справ, «не вартий навіть паперу, на якому був надрукований». Нагадаємо, що ці дві компанії були найняті урядом Миколи Азарова для здійснення аудиту діяльності уряду Юлії Тимошенко. Представники Covington & Burling та BDO заявили, що їхні колеги з цих фірм відмовилися надати їм матеріали, які вони використовували для підготовки звіту від 14 жовтня минулого року. У ньому йшлося про існування доказів нецільового використання бюджетних коштів урядом Тимошенко та їхнього виведення через офшорні підставні компанії за кордон.

Вони зазначили, що нинішній український уряд так само не відповів на їхній запит надати матеріали, які доводять ці зловживання. Листи із запитами були направлені до міністерств фінансів, охорони здоров’я, екології, а також до Державної скарбниці. На запитання, коли саме були відправлені запити, Брюс Бред відповів, що «кілька тижнів тому назад», тобто у травні.

Covington & Burling та BDO у своєму стислому звіті наголошують, що з доступної документації щодо українських бюджетних потоків у 2009 році видно, що баланс рахунку, на який надійшли кошти за продаж квот на промислові викиди Японії та Іспанії в розмірі 3,3 млрд грн, залишався з моменту їх отримання стабільним упродовж того року. Перші витрати доходів, отриманих від продажу квот, відбулися лише в грудні 2010 в розмірі 117 млн грн. При цьому головним критерієм аудитори Covington & Burling та BDO вважають не рух готівки з рахунку однієї державної установи на рахунок іншої (Пенсійного фонду, скажімо), а саме баланс спеціального рахунку, на який надійшли Кіотські кошти. А він залишався стабільним 2009 року, тобто гроші не виходили за межі Державної скарбниці.

При цьому, як вони наголошують, треба враховувати, що Держскарбниця діє у спосіб, подібний до банківського. Вона може видавати кошти у формі позик чи інвестувати їх, зберігаючи свої обов’язки перед вкладниками за рахунок достатнього запасу готівки чи доступних кредитних ресурсів.

Щодо купівлі медичного транспорту, то Covington & Burling та BDO дійшли висновку: «Це був прямий комерційний контракт між компанією Vamed та українським державним підприємством «Укрмедпостач», до якого не були залучені жодні інші посередники».  «На основі урядової документації, нам також вдалося встановити, що ціна, заплачена за автомобілі «Опель-Комбо», відповідала ринковій чи була й нижчою за неї, – ідеться далі у звіті. - У документах Міністерства економіки України зазначено, що ціна виробника на ці автомобілі становила €16-18 тис. Наше власне дослідження підтвердило те, що ціна, заплачена урядом, була не гіршою за ринкову».

Юристи Trout Cacheris LLP та Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP також не змогли знайти доказів того, що Юлія Тимошенко чи хтось із посадовців її уряду переслідував особисті інтереси або отримав вигоду при укладенні контракту.

Covington & Burling і аудиторська компанія BDO обіцяють незабаром оприлюднити остаточні результати свого розслідування.  Брюс Бред відмовився назвати журналістам суму, яку отримала його компанія від українського клієнта за надання послуг із розслідування двох справ проти українського екс-прем’єр-міністра. Зазначимо, що юридична фірма Akin Gump Strauss Hauer & Feld LLP, звіт якої критикували  Covington & Burling та BDO, вже мала досвід роботи з клієнтами з пострадянського простору до того, як її найняв уряд Азарова. З-поміж цих клієнтів опозиція називає Дмитра Фірташа та Ріната Ахметова.