Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
31 травня, 2011   ▪   Олександр Михельсон   ▪   Версія для друку

Щеплення від Тимошенко?

«Україна відсудила гроші за Таміфлю Тимошенко». Приблизно такими заголовками минулого тижня рясніли новинні стрічки українських інтернет-ЗМІ та інформагенств. Як виявило міні-розслідування Тижня, насправді скандальний препарат Таміфлю жодного стосунку до суду, що відбувся в США, не має
Щеплення від Тимошенко?

Та й причетність до цієї справи екс-прем'єрки викликає сумніви. Тоді як ситуація довкола справді масштабних “медичних” оборудок попереднього уряду залишається вкритою мороком.

Інформаційна хвиля почалася 26 травня, коли прес-служба Кабміну повідомила, що кількома днями раніше суд округу Орегон в однойменному штаті США постановив повернути українському бюджетові $ 19 млн., “незаконно” витрачених на купівлю препаратів за завищеними цінами в 2008 — 2009 рр. “Це урок усім чиновникам, і нинішнім чиновникам, котрі здійснюють держзакупівлі”, - гордо заявив з цього приводу прем'р Микола Азаров.

«Ні Юлія Тимошенко, ні будь-хто з членів уряду нічого не закуповують. Є міністерство охорони здоров'я, і в ньому є відповідні структури”, - заявив у відповідь перший заступник Тимошенко по “Батьківщині” Олександр Турчинов. - “Цікаво, що в нашому уряді за питання закупівлі й організації відповідав заступник міністра пан Митник. І саме пан Митник був призначений міністром охорони здоров'я в уряді Азарова”.

За словами Турчинова, якщо влада проведе розслідування цієї справи, то “вони безпосередньо вийдуть на пана Митника, котрого вони сховали останнім часом” (в листопаді 2010 року Зиновій Митник був звільнений з посади міністра — Тиждень). Цю інформацію чимало інформагенцій також подали зі згадками про “вакцини від грипу” та сумнозвісний Таміфлю.

Насправді йдеться зовсім про інше. Почати вже з того, що Таміфлю, він же — озельтамівір, має до вакцин таке ж відношення, як напівдетективні компанії Trout & Cacheris та Akin, Gump, Strauss, Hauer & Feld LLP, що проводили “аудит” Кабміну Тимошенко — до аудиторської діяльності. Таміфлю — це ліки. Суд же в Орегоні розглядав справу довкола вакцин, які не мають відношення до грипу.

Це — вакцини від кору, поліомієліту, правця, сказу та ін. Зокрема, в матеріалах суду фігурують вакцини TetrAct-HIB, Trimovax, Pentaxim, Imovax Polio, Verorab. Вакцина проти дифтерії, кашляку та правця Pentaxim зажила в Україні скандальної слави в серпні 2009 року, коли в трьох регіонах України раптово померли четверо кількамісячних малюків, за день-два до смерті прищеплених цим препаратом. Скандал, що спалахнув тоді, відлякав багатьох батьків від будь-яких щеплень своїх дітей. Як наполягають медики, шкода для здоров'я нації від цього тільки зросла.

Втім, предметом розгляду американського суду стала не якість вакцин, а їхня ціна. Як виявилось, державне підприємство Укрвакцина закуповувало медикаменти через посередників, які іноді накручували ціну в три-чотири рази. Сама ж Укрвакцина і подала в суд ще у вересні 2010 року.

Ланцюжок виглядав так. Укрвакцина купувала препарати виробництва фірми Sanofi Pasteur (“дочки” французької компанії Sanofi-Aventis Group) не напряму, а через компанію Інтерфарм. Остання, в свою чергу, теж нібито закуповувала вакцину не прямо, а через “дистриб'ютора” під назвою Olden Group LLC.

В 2010 році в українському МОЗ раптом зрозуміли, що насправді Інтерфарм завищувала ціни препаратів на 200 — 400 % порівняно з ціною виробника. При цьому фірма-посередник мала дві фірми-співзасновника, зареєстрованих в Белізі та на тихоокеанському острові Ніуе. Типова офшорна схема мала яскраву рису: з 2006 р. на Ніуе заборонено реєструвати “офшорки”, тож насправді могла мати місце й фальсифікація вихідних даних.

За інформацією Укрвакцини, отримані гроші “проганялися” через кілька американських банків (у деяких повідомленнях говориться також про неназваний німецький банк). І осідали в одному з банків Латвії на рахунках Olden Group.

В грудні суд прийняв справу до розгляду, але представники Olden Group своєчасно на засідання не з'явились. У січні суддя Енн Ейкен погодилась із аргументацією позивача, що затягування процесу може прислужитися відповідачеві для того, щоб “приховати” гроші. В свою чергу, представники Інтерфарму заявляли тоді пресі, що успішно співпрацюють з українським МОЗ ще з 2003 року, і з них “роблять цапа-відбувайла”.

Саме з 2003 року, до речі, очолює Укрвакцину її нинішній гендиректор Олександр Кузнєцов. Проте в 2008 році його відомство підозрілими схемами постачання вакцин чомусь не зацікавилось.

І ось Україні присуджено перші 19 мільйонів. Щоправда, “присуджено” не означає “повернуто”. Чи вдасться отримати ці гроші з рахунків у Латвії, й чи є вони там узагалі — питання питань. Між тим, загальна сума позову Укрвакцини складає значно більше — майже $ 60 млн.

Можливо, американський суд і далі йтиме назустріч українському МОЗ в особі Укрвакцини. Справа в тому, що взагалі-то процес в штаті Орегон відбувся лише тому, що Інтерфарм та Olden Group, на думку американського правосуддя, порушили закони США — вступили в антиринкову змову і вчинили шахрайство. Але, на жаль, цей процес сам по собі не створює правових наслідків в Україні. Достеменно встановити винних у розкраданні бюджету українських чиновників, як і міру покарання для них, може й повинен лише український суд. І йтися на ньому повинно вже не про антимонопольні змови.

Можливо, подібні суди ще відбудуться. За даними ГоловКРУ, завищення цін на вакцини мало місце і з боку низки інших компаній, крім Інтерфарму та Olden Group. І, як заявив 30 травня в ефірі телеканалу “Інтер” генпрокурор Віктор Пшонка, за кримінальною справою про закупівлю вакцин уже затримано три особи, а всього в справі п'ятеро звинувачуваних. “Винні урядовці. Вони працювали під керівництвом Тимошенко”, - наголосив Пшонка.

Разом із тим, дуже хотілося б, щоб влада звернула увагу й на інші, давно відомі кричущі факти. Скажімо, розібралася з долею більше ніж 800 млн. грн., які за попереднього уряду встигли витратити на боротьбу зі “свинячим грипом”. Про неефективне використання тих коштів за ці роки не писав лише ледачий. Як і про те, що більше 90 % придбаних тоді препаратів (включаючи сумнозвісний Таміфлю) нікому так і не знадобились. І тепер державі доведеться ще й платити за їхню утилізацію.

Тоді головні рішення — зокрема, про виділення коштів — приймалися саме Кабміном під керівництвом Тимошенко. І українці, пам'ятаючи тодішню “свинячу” істерію, поза всяким сумнівом, були б дуже зацікавлені побачити реальну картину тих подій.

З іншого боку, справи для можновладців і так ідуть непогано. Тимошенко голосно звинувачено в чергових гріхах (з посиланням на “рішення американського суду”), американські адвокати Укрвакцини заробили на процесі свої гонорари (з українського бюджету), а чинний уряд виставлено безкомпромісним борцем за повернення вкраденого (яке невідомо чи повернеться). Що ж до принципової зміни самих схем закупівель ліків та вакцин, на яких можна “наварити” незліченні мільйони — то ця реформа, як і чимало інших, поки лишається справою світлого майбутнього.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • “Це не просто переписування політичної мапи, це справді свого роду революція”, - пише про результати парламентських виборів у Чехії у своїй статті “Революція Бабіша” у журналі Respekt його редактор Ерік Табери.
  23 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Депресивні індустріальні пейзажі, зупинені шахти, масове безробіття — здавалося б, як посеред цієї безнадії може знайтися місце для вируючого світу прогресивного мистецтва?
  23 жовтня, Анна Ставиченко
 • Які процеси відбуваються на Сонці та як вони здатні позначатися на нашій планеті
  22 жовтня, Олег Фея
 • «Ханська Україна» проти «Новоросії»: що закарбовано в історичній пам’яті?
  22 жовтня, Михайло Якубович
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
 • Президент Польщі проти свого колишнього керівника
  21 жовтня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено