Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
25 травня, 2011   ▪   Вікторія Орел   ▪   Версія для друку

Меджліс та влада Криму: любов заради вигоди

Під час традиційного мітингу з приводу 67-х роковин депортації кримських татар у Сімферополі не пролунало жодної критики на адресу кримської влади, лише слова вдячності
Меджліс та влада Криму: любов заради вигоди

На перший погляд здається, що за попередній рік лідери кримськотатарського народу змогли порозумітися з кримською владою в особі Василя Джарти

В траурному мітингу кримських татар разом із представниками духівництва різних конфесій та різних політичних сил взяли участь перші особи автономії, зокрема, представник президента України в Криму Володимир Яцуба, спікер ВР Криму Володимир Константинов, прем’єр-міністр республіки Василь Джарти. До речі, голова Ради Міністрів АРК – єдиний із представників влади, хто виступив перед кримськими татарами, котрі зібралися на площі. Напередодні він заявляв про небажання репатріантів йти на компроміс щодо звільнення самозахоплених земель. Проте на День пам’яті жертв депортації кримський прем’єр про цю проблему навіть не згадав, натомість прочитав звернення президента країни. «Ми маємо створити всі умови, щоб люди, які постраждали від депортації, відчули турботу держави. Це наше завдання номер один», – сказав Джарти.

Виступаючи із заключним словом на мітингу, голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемільов вчергове зауважив, що, попри те що минуло вже 20 років відтоді, як кримські татари почали повертатися на півострів, проблема облаштування репатріантів залишається актуальною: не затверджується програма інтеграції кримських татар в українське суспільство. «Закон «Про відновлення прав депортованих» не ухвалюється, хоча відповідний указ президента вийшов», – заявив Джемільов.

Проте нинішній донецько-макіївській владі автономії лідер кримських татар лише висловив подяку. Окремо подякував прем’єру Джарти за те, що йому вдалося вирішити проблему з будівництвом Соборної мечеті в столиці республіки. Нагадаємо, в лютому цього року Сімферопольська міськрада виділила Духовному управлінню мусульман Криму ділянку під мечеть Джума-Джамі. Причому землю під будівництво комплексу Соборної мечеті надали не в оренду, а в постійне користування. Це сталося завдяки твердій позиції прем’єр-міністра автономії Василя Джарти та представника президента в Криму Володимира Яцуби. Своїми діями ці люди не лише відновили справедливість в цьому питанні, а й запобігли широкомасштабній сутичці, що вже назрівала. Цим людям я також хотів висловити від імені всіх нас щиру вдячність», – сказав Мустафа Джемільов.

Зазначимо, в березні цього року голова Кабміну разом із лідерами кримськотатарського народу заклали капсулу до фундаменту майбутньої мечеті Джума-Джамі. На знак подяки від імені кримськотатарського народу Мустафа Джемільов вручив прем’єр-міністру Криму Василю Джарти народний головний убір – къалпакъ.

«Ми почали крок за кроком вирішувати накопичені за останні п’ять – шість років проблеми. І ми намагаємося це робити в діалозі з кримською владою. Ця влада (влада Джарти. – Ред.), декларуючи потребу вирішення тих чи інших питань, принаймні намагається вибудувати хоч якийсь алгоритм своїх дій», – пояснює заступник голови

Меджлісу Рефат Чубаров.

У відносинах Меджлісу та кримської влади знову безвітря. Втім, реверанси один одному вони роблять не вперше. Гра в кота-мишки макіївської влади з кримськими татарами розпочалася ще від часу їхнього приходу в Крим після 2010 року. Команді Василя Джарти доводилося вирішувати різні політичні та економічні завдання, проте кримську специфіку та проблеми інтеграції кримських татар до українського суспільства явно недооцінили. Спочатку змогли заморозити цю сутичку. Напередодні 66-х роковин депортації Меджліс і президент домовилися про співпрацю.

Попри те, що вони не підтримували Януковича на президентських перегонах, за креатурами Меджлісу пообіцяли зберегти всі посади при владі, які вони обіймали. Однак за деякий час звільнили спочатку керівника Кіровської райдержадміністрації Кадира Османова, призначивши на його місце регіонала Олега Гордєєва, а після цього президент підписав указ про звільнення з посади голови Бахчисарайської РДА Ільми Умерова. На його місце пророкували іншого кримського татарина, незалежного від Меджлісу, регіонала Сейтумера Німетуллаєва. Проте після заяв Меджлісу про «дискримінацію за національною ознакою» та масових звільнень кримських татар з органів влади Умерова залишили на посаді.

Команда Джарти зрозуміла, що вплив Меджлісу в кримськотатарському середовищі доволі вагомий, тому наступного разу вирішили «зайти з тилу». В переддень виборів до місцевих рад з’явилися альтернативні Меджлісу передвиборчі проекти – «Координаційна рада» в дуеті з «Третьою силою» та «Українська селянська демпартія» в дуеті з «Міллі Фірка», котрі, як неодноразово писали ЗМІ, фінансувала Адміністрація президента і владна Партія регіонів.

Однак потіснити позиції Меджлісу не вдалося. Попри те, що альтернативні проекти і отримали певну підтримку в середовищі кримських татар, її було недостатньо, щоб вважати себе окремою силою. Представники Меджлісу успішно опинилися при владі: отримали місця й у місцевих радах, і в парламенті автономії. А тому кримська влада, витримавши паузу, знову пішла назустріч кримським татарам в особі Меджлісу.

По довгому часі питання щодо будівництва Соборної мечеті вирішилося. До того ж влада Криму вчергове продемонструвала рішучість полюбовно покласти край одній із найгостріших проблем півострова – самозахопленням. Їх пообіцяли ліквідувати, але натомість видати земельні ділянки всім учасникам галявинам протесту, які не мали інших наділів. На початку цього року влада автономії створила комісію з вирішення питань самочинних захоплень земель та надання репатріантам земельних ділянок для зведення та обслуговування житлових будівель у Сімферополі та Сімферопольському районі. До складу комісії увійшло понад 20 осіб – представників різних міністерств і відомств, а також Меджлісу кримськотатарського народу.

«Крок за кроком ми намагаємося визначити ті масиви, де люди зможуть отримати ділянки під забудову. І ця проблема вирішується доволі важко, оскільки тут зіткнулося чимало інтересів», – каже Чубаров.

Втім, земельна комісія працює вже чотири місяці, а реальних підсумків її роботи ніхто поки не бачив. Самозахоплення на своїх місцях так і залишилися. Жодних ділянок учасники галявин протесу поки не отримали. Не оприлюднили навіть списку тих репатріантів, хто потребує землі.

Тому є чимало невирішених проблем. Вочевидь, вчергове кримська влада і Меджліс взяли тайм-аут. «Це триватиме, допоки не натрапить чорт на біса, допоки хтось чогось не захоче. Тому що Меджліс у цих перипетіях не пішов на жодні поступки і не взяв на себе додаткових зобов’язань, а кримська влада мусила і поступитися, і забрати свої заяви. І якщо розглядати це як шахову партію, то ініціатива на боці саме Меджлісу», – каже політолог Андрій Нікіфоров.

За понад рік біля керма Криму, здається, Василь Джарти та його команда так і не навчилися контролювати кримських татар на чолі з Меджлісом, хоча ті, хай і трохи, але отримали від влади.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.