Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Привид дострокових виборів

Поширенням чуток про можливі дострокові вибори в столиці влада намагається домогтися лояльності Київради

У Києві знову заговорили про можливість проведення дострокових виборів столичного міського голови, а можливо, й Київради. Приводом для чуток слугувало призначення народного депутата від НУ-НС Валерія Борисова керівником передвиборчого штабу голови КМДА Олександра Попова, який планує балотуватися в мери Києва. Подейкують, що вибори в столиці можуть пройти вже восени цього року, а перед столичними регіоналами поставлено завдання набрати 15% за партійними списками і 40% по мажоритарці.

У Київраді можливість проведення дострокових виборів розцінюють з вірогідністю 50 на 50. Експерти ж називають поширення інформації про можливе переобрання цього року київського міського голови технологією влади.

Раніше найвірогіднішим вважали варіант проведення перегонів восени 2012-го, водночас із парламентськими. Регіонали сподівалися, що до того часу Попов, рівень підтримки якого, за даними соціологів, становить 5–9%, зможе покращити власний рейтинг. До того ж одночасне проведення з парламентськими виборів у столиці допоможе біло-блакитним заощадити на виборчій кампанії кошти.

З цієї причини у квітні провладна парламентська більшість відмовилася голосувати за проект постанови про призначення позачергових виборів київського мера та Київради. Нагадаємо, що цю пропозицію до Верховної Ради внесли представники опозиційної фракції «БЮТ-Батьківщина» Микола Томенко, Сергій Міщенко та Сергій Подгорний.

Нині в газеті «Сегодня», яку називають рупором чинної влади, регіонали наводять дані про стрімке зростання популярності Попова серед киян. Швидкому покращенню рейтингу голови КМДА начебто посприяли заяви про земельну корупцію молодої команди столичного мера Леоніда Черновецького та демонстрація дій, спрямованих на виправлення того, що накоїли люди чинного міського голови за час його перебування при владі. І тепер регіонали начебто хочуть скористатися ситуацією для забезпечення перемоги Попова на виборах.

Бажання регіоналів якомога швидше посадити в столичне мерське крісло свою людину зрозуміло. Нинішніх повноважень голови КМДА наразі замало, щоб усі рішення, в яких зацікавлена ПР, проходили через Київраду. За словами джерел Тижня, чимало представників більшості в Київраді готові демонструвати лояльність до голови КМДА лише в обмін на задоволення ним власних інтересів.

«Фракція «Батьківщина» направила подання до Київради щодо дострокового припинення повноважень київського міського голови та до Верховної Ради щодо призначення виборів до міськради. Проект рішення ми передали комісії ВР із регламенту, і треба відзначити, що вона нам не відмовила, а приступила до розгляду. Ми розраховуємо, що цей проект рішення може дійти до розгляду на пленарному засіданні», – повідомила Тижню Тетяна Меліхова, голова фракції «Батьківщина» в Київраді. «Думаю, це рішення буде прийнятим, тому що Київрада нині все одно є стримувальним фактором», – вважає Меліхова.

За словами депутата Київської міської ради від фракції «УДАР» Валерія Карпунцова, юридичні підстави для дострокового припинення повноважень Черновецького є, зокрема фактична бездіяльність мера та нерепрезентативність цим складом Київради інтересів виборців. Проте, щоби проводити ці вибори вже 2011 року, бракує політичної волі влади.

Соціологи інформацію про зростання довіри до Попова спростовують. За їхніми даними, максимум, на що у разі дострокових перегонів цієї осені зможуть розраховувати Попов та Партія регіонів, – це 10% голосів. Найпопулярнішими в столиці залишаються партії «УДАР» та «Батьківщина», а розраховувати на мерське крісло має Віталій Кличко, чий рейтинг сягає 22%. І саме цим опозиційним силам, які переконують, що готові розпочати київську виборчу кампанію хоч завтра, найбільш вигідне проведення виборів у столиці 2011 року.

Хоч би як негативно кияни ставились до команди Черновецького, зараз їх набагато більше хвилює підвищення комунальних тарифів, сміття на вулицях міста та ліфти, що не працюють у їхніх будинках, а не кримінальні справи проти соратників чинного мера. А покращення життя киян уже сьогодні в цьому напрямі не спостерігається.

І, здається, регіонали таки розуміють складність ситуації. «Дострокові вибори будуть можливими лише у випадку, якщо Черновецький добровільно напише заяву про свою відставку. Ніхто спеціально цього ініціювати не збирається. Якщо він не напише заяви, то й надалі формально вважатиметься мером», – стверджує народний депутат від Партії регіонів Олександр Стоян.

Аналітики ж радять шукати в поширенні чуток про можливі дострокові вибори в Києві інші причини. Так, на думку політолога Володимира Фесенка, у такий спосіб регіонали намагаються дисциплінувати Київраду, щоб вирішити нагальні питання «переділу майна». Що ж до заяв про зростання рейтингу Олександра Попова, експерти називають їх політтехнологією влади, покликаною переконати громадськість у впливовості останнього.

Джерела Тижня в Київраді переконують, що інші причини, ніж термінове проведення виборів, має і призначення голови виборчого штабу майбутнього кандидата в мери від ПР. Валерій Борисов свого часу обіймав посаду заступника колишнього міського голови Києва Олександра Омельченка. І тепер регіонали розраховують на те, що він допомагатиме прибульцю із Комсомольська Попову налагодити корисні зв’язки, які мають допомогти йому виграти виборчу кампанію, але вже 2012 року.