Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
2 квітня, 2011   ▪   Ростислав Павленко   ▪   Версія для друку

Про людське око

Історики, які в майбутньому вивчатимуть супільно-політичний процес нинішньої України, знайдуть для себе багато цікавого у вивертах свідомості й політичній винахідливості, які демонструють деякі представники нинішньої влади.
Матеріал друкованого видання
№ 13 (178)
від 1 квітня, 2011
Про людське око

Натомість для сучасників ці винаходи мають стати додатковим сигналом до пильності.

Один із прикладів креативу можновладців – реагування на зауваження Венеціанської комісії щодо їхніх законодавчих нововведень. Європейська комісія «За демократію через право» (більш відома як Венеціанська) піддала критиці цілу низку принципових для нинішньої влади рішень.

Зокрема, щодо конституційної реформи: її має бути продовжено в напрямку вдосконалення відносин між органами влади; реставрація кучмівської системи – це ще не реформа. Зазнало критики також одне з улюблених творінь нинішньої влади – судова реформа: має бути забезпечено незалежність судової гілки влади, невтручання виконавчої влади у здійснення судочинства тощо. З останніх прикладів – негативна реакція на закон про мови від правлячої коаліції: такий документ, на переконання Венеціанської комісії, мав би не упосліджувати державну мову і створювати зайве напруження в суспільстві, а адекватно регулювати питання використання мов відповідно до Конституції.

Раніше, за Кучми, на такі висновки Венеціанської комісії ображалися. За часів Медведчука іноді навіть намагалися сформулювати відповідь – щось у стилі радянської пропаганди. Нинішня влада теж реагує, але в інший спосіб.

У мовному питанні регіонали вкотре дозволили собі покрасуватися перед своїми найортодоксальнішими виборцями. Депутат від ПР Сергій Ківалов, будучи членом Венеціанської комісії, назвав її рішення щодо закону про мови несправедливим. Вадим Колесніченко менше стримував себе: «Ми маємо дволику, лицемірну позицію Венеціанської комісії… (її) псевдоексперти… насмілюються розповідати, що ми маємо ухвалювати закони для захисту української мови». Утім, цього депутата можна зрозуміти: через Координаційну раду організацій російських співвітчизників, яку він очолює, проходить допомога Російської Федерації «соотєчєствєннікам» , а щедрість благодійників треба відпрацьовувати.

А ось в інших питаннях, де співвідношення добра і зла менш очевидні для потенційних виборців, регіонали застосовують зовсім іншу тактику. Вони здебільшого погоджуються «врахувати зауваження Венеціанської комісії» і навіть заходяться це робити. Щоправда, на свою користь.

Наприклад, на словах представники влади визнають справедливість поглядів Комісії на судову реформу. «Думка експертів Венеціанської комісії дуже важлива і цінна для українських законодавців», – шанобливо заявляє той-таки Ківалов. Він також повідомив, що зараз у парламенті розглядається законопроект, спрямований на розширення повноважень Верховного Суду «з урахуванням зауважень Комісії». Щоправда, прикриваючись її заувагами і змінюючи відповідно до рекомендацій кілька непершорядних положень, можновладці в процесі доопрацювання лише віддаляють відповідне законодавство від європейських демократичних стандартів. Зокрема, «розширення повноважень Верховного Суду» може завершитися примусовою ротацією його нинішніх членів, що дасть Партії регіонів змогу провести на посаду голови ВСУ свою людину.

Інший показовий приклад – конституційна реформа, зокрема виборче законодавство. Під гаслом покращення виборчих процедур і використання міжнародного досвіду відповідна робоча група наполегливо протягує в українське законодавство сумнівні положення, випробувані на місцевих виборах: щодо контролю над комісіями, створення нерівних умов для суб’єктів виборів тощо. Запроваджується змішана система – знову повертаються мажоритарні округи, де перемогу легше здобути за допомогою адміністративного і фінансового ресурсу. При цьому для пропорційної частини зберігаються закриті списки, всупереч прямим обіцянкам влади. Натомість буде підвищено прохідний бар’єр, щоб розчистити парламентське поле від партій, які нині балансують на межі 3% і могли б її подолати. Схоже, всі позитивні напрацювання, які містяться в чинному законі, будуть відкинуті, натомість документ сприятиме маніпуляторам (див. Тиждень, № 12/2011).

Якщо й можна говорити про використання чийогось досвіду і порад, то явно не європейських. Зміцнення вертикалі влади, що супроводжується пропагандою та жонглюванням словами, – це радше російський досвід.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
 • Як український бізнес завойовує ринок ЄС
  13 грудня, Максим Віхров
 • У момент російської анексії Криму на півострові проживало понад 4 тисячі українських дітей-сиріт. Виїхати вдалося одиницям, решті ж Росія автоматично нав’язала своє громадянство. Україна не отримує жодної інформації про цих дітей і не має механізмів для повернення їх з окупації.
  13 грудня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.