Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
2 квітня, 2011   ▪   Ростислав Павленко   ▪   Версія для друку

Про людське око

Історики, які в майбутньому вивчатимуть супільно-політичний процес нинішньої України, знайдуть для себе багато цікавого у вивертах свідомості й політичній винахідливості, які демонструють деякі представники нинішньої влади.
Матеріал друкованого видання
№ 13 (178)
від 1 квітня, 2011
Про людське око

Натомість для сучасників ці винаходи мають стати додатковим сигналом до пильності.

Один із прикладів креативу можновладців – реагування на зауваження Венеціанської комісії щодо їхніх законодавчих нововведень. Європейська комісія «За демократію через право» (більш відома як Венеціанська) піддала критиці цілу низку принципових для нинішньої влади рішень.

Зокрема, щодо конституційної реформи: її має бути продовжено в напрямку вдосконалення відносин між органами влади; реставрація кучмівської системи – це ще не реформа. Зазнало критики також одне з улюблених творінь нинішньої влади – судова реформа: має бути забезпечено незалежність судової гілки влади, невтручання виконавчої влади у здійснення судочинства тощо. З останніх прикладів – негативна реакція на закон про мови від правлячої коаліції: такий документ, на переконання Венеціанської комісії, мав би не упосліджувати державну мову і створювати зайве напруження в суспільстві, а адекватно регулювати питання використання мов відповідно до Конституції.

Раніше, за Кучми, на такі висновки Венеціанської комісії ображалися. За часів Медведчука іноді навіть намагалися сформулювати відповідь – щось у стилі радянської пропаганди. Нинішня влада теж реагує, але в інший спосіб.

У мовному питанні регіонали вкотре дозволили собі покрасуватися перед своїми найортодоксальнішими виборцями. Депутат від ПР Сергій Ківалов, будучи членом Венеціанської комісії, назвав її рішення щодо закону про мови несправедливим. Вадим Колесніченко менше стримував себе: «Ми маємо дволику, лицемірну позицію Венеціанської комісії… (її) псевдоексперти… насмілюються розповідати, що ми маємо ухвалювати закони для захисту української мови». Утім, цього депутата можна зрозуміти: через Координаційну раду організацій російських співвітчизників, яку він очолює, проходить допомога Російської Федерації «соотєчєствєннікам» , а щедрість благодійників треба відпрацьовувати.

А ось в інших питаннях, де співвідношення добра і зла менш очевидні для потенційних виборців, регіонали застосовують зовсім іншу тактику. Вони здебільшого погоджуються «врахувати зауваження Венеціанської комісії» і навіть заходяться це робити. Щоправда, на свою користь.

Наприклад, на словах представники влади визнають справедливість поглядів Комісії на судову реформу. «Думка експертів Венеціанської комісії дуже важлива і цінна для українських законодавців», – шанобливо заявляє той-таки Ківалов. Він також повідомив, що зараз у парламенті розглядається законопроект, спрямований на розширення повноважень Верховного Суду «з урахуванням зауважень Комісії». Щоправда, прикриваючись її заувагами і змінюючи відповідно до рекомендацій кілька непершорядних положень, можновладці в процесі доопрацювання лише віддаляють відповідне законодавство від європейських демократичних стандартів. Зокрема, «розширення повноважень Верховного Суду» може завершитися примусовою ротацією його нинішніх членів, що дасть Партії регіонів змогу провести на посаду голови ВСУ свою людину.

Інший показовий приклад – конституційна реформа, зокрема виборче законодавство. Під гаслом покращення виборчих процедур і використання міжнародного досвіду відповідна робоча група наполегливо протягує в українське законодавство сумнівні положення, випробувані на місцевих виборах: щодо контролю над комісіями, створення нерівних умов для суб’єктів виборів тощо. Запроваджується змішана система – знову повертаються мажоритарні округи, де перемогу легше здобути за допомогою адміністративного і фінансового ресурсу. При цьому для пропорційної частини зберігаються закриті списки, всупереч прямим обіцянкам влади. Натомість буде підвищено прохідний бар’єр, щоб розчистити парламентське поле від партій, які нині балансують на межі 3% і могли б її подолати. Схоже, всі позитивні напрацювання, які містяться в чинному законі, будуть відкинуті, натомість документ сприятиме маніпуляторам (див. Тиждень, № 12/2011).

Якщо й можна говорити про використання чийогось досвіду і порад, то явно не європейських. Зміцнення вертикалі влади, що супроводжується пропагандою та жонглюванням словами, – це радше російський досвід.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня,
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено