Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
20 квітня, 2017   ▪   Андрій Голуб   ▪   Версія для друку

Між бажанням та спроможністю

Політики заплутались у власних інтригах, реформи не відбуваються, а державі бракує стратегії розвитку. Припускаю, що відшукати банальніше речення в журналістському тексті складно. Ця теза майже завжди відповідає політичній ситуації і характеризує владу. Тому й перетворилася на шаблон.
Матеріал друкованого видання
№ 16 (492)
від 20 квітня
Між бажанням та спроможністю

Це доволі складно пояснити в розмовах іноземцям, і це ніяк не хочуть розуміти політтехнологи (або їхні клієнти), які марять «третім Майданом» мало не щотижня. Українці звикли до того, що влада не робить належного. Пояснення такої ситуації всім давно відоме. Його переповість будь-який експерт у соцмережах: «Усі вони однакові й ніяк не накрадуться».

Куди важливішою для українців є відповідь на інше запитання: «А чи змогли б, якби захотіли?». Інакше кажучи, владу в нас поділяють на ту, яка «не хоче й не може», і ту, яка «може, але не хоче». Перша взагалі неприйнятна, від другої можна щось вимагати й отримати.

По приклади не треба далеко ходити. Саме неспроможність найбільше закидали Вікторові Ющенку. Саме нездатність піти геть від Росії стала початком кінця Віктора Януковича.

Обрані після Революції гідності президент і народні депутати перетнули екватор свого терміну на посадах. За цей час представники однієї політичної групи зробили багато для зосередження у власних руках майже всіх повноважень. Петро Порошенко опирається на парламентську коаліцію, в якій більшість має його фракція, а міністри уряду його соратника Володимира Гройсмана нещодавно відсвяткували рік перебування при владі. Однак разом із повноваженнями ця група прибрала до рук і всі можливості. Питання зводиться до того, формальний це контроль чи фактичний.

Гройсман намагається залишатись у комфортних умовах і не ризикувати. Тому можливості уряду є менш очевидними, ніж решти владних інстанцій

Показовою є ситуація у Верховній Раді. На папері існує парламентська коаліція, яка до того ж нібито має резерв у вигляді численних депутатських груп, котрі пов’язують з іменами тих чи інших олігархів. Однак фактично за останні кілька місяців Рада продемонструвала повну неспроможність. Спочатку відбулася тривала епопея із призначенням аудиторів НАБУ, яка завершилася нічим: свою людину коаліція проштовхнути не змогла, але й чужих не допустила. Цей провал іще можна списати на небажання депутатів, які відмовилися від публічної відповідальності за вкрай сумнівну історію. Та опісля сталися події, які вже складно пояснити інакше, ніж неспроможністю. Парламент провалив законопроект про Конституційний Суд. Окрім того, депутати відхилили у другому читанні зміни до закону Савченко. Все й нічого б, якби не важливий момент: судова реформа нині головна складова президентської риторики. Та й серед людей важко знайти прихильників чинної судової системи. Недолугістю закону Савченко влада пояснювала зростання злочинності, активно критикували цей документ і ЗМІ. Після тих подій спікер Андрій Парубій розпустив депутатів аж на місяць — до 16 травня. Він, звісно, заявив, що перерви немає, а «є робота в комітетах і робота в округах».

Читайте також: Терапія президентської партії

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман рік тому всім пообіцяв показати, як правильно керувати державою. І відразу ж таки ухвалив справді важливе рішення про встановлення ринкової ціни на газ. На зростання тарифів можна дивитися по-різному, однак заперечувати важливість рішення вкрай складно. Інша річ, що за весь час перебування Гройсмана на чолі уряду ухвал такого масштабу більше не було. Звісно, є ще ініціатива про мінімальну зарплату 3200 грн, однак це важко зарахувати до непопулярних реформ, яких на черзі достатньо. Дуже складно оцінити, наскільки змінилася ситуація з реформуванням країни саме після призначення уряду Гройсмана. Портал VoxUkraine спільно з кількома іншими організаціями свого часу запровадив Індекс моніторингу реформ, який оновлюють кожні два тижні. Експерти оцінюють дії не лише Кабміну, а й інших органів влади. Однак характерно, що за час перебування Гройсмана на посаді індекс жодного разу не досягнув показника 2 й вище (за шкалою від –5 до +5), який укладачі вважають прийнятним. Раніше, хоч і зрідка, це все-таки траплялося.

Гройсман намагається залишатись у комфортних умовах і не ризикувати. Тому можливості уряду є менш очевидними, ніж решти владних інстанцій. Поки що уряд бореться з наслідками блокади Донбасу. Міністр енерговугілля Ігор Насалик пообіцяв зупинити імпорт антрациту з Росії після підписання контракту зі США. Інша річ, що про постачання американського вугілля та переобладнання українських ТЕС ведуть розмови від самого початку окупації Донбасу, однак справжня, а не формальна блокада цих територій чомусь виявилася для України несподіванкою. Станом на 19 квітня в нашій країні зупинили вже п’ять із шести ТЕС, які працюють на вугіллі антрацитової групи, задля його економії. Справжнім показником можливостей уряду обіцяє стати запланована реформа охорони здоров’я. Її, не виключено, розглянуть у парламенті вже найближчим часом.

Читайте також: Суди, санкції та блокада

Іще одним важелем чинної влади є правоохоронні органи, і тут також чимало запитань. Знову ж таки мова не про бажання влади справді позбутися корупції та реформувати систему. Йдеться про необхідний мінімум для виживання: здатність боротися з речами, які становлять пряму загрозу національній безпеці й відповідно самій владі. Громадські активісти досі самостійно виявляють сепаратистів та російських агентів, які подекуди навіть отримують держфінансування (як в історії з громадською радою при Міноборони). Судді досі відпускають беркутівців, підозрюваних у злочинах проти майданівців, а потім ті опиняються в Росії. Одіозних колишніх правоохоронців, як-от Ігор Цюприк, досі призначають на високі посади (13 квітня він став заступником прокурора Луганщини).

Якщо не вдаватись у конспірологічні теорії, то важко уявити, як саме втеча рядового беркутівця до Росії може бути вигідна нинішній владі. Натомість виникають сумніви щодо її спроможності в принципі уникати таких випадків. Замість системної роботи правоохоронці часто обмежуються гучними заявами або взагалі незрозумілими рішеннями, після чого самі стають об’єктами жартів. Наприклад, 19 квітня Кабмін (вочевидь, не без бажання нового керівництва поліції) вніс зміни до опису однострою поліцейських. Нововведення торкнулися саме форми генеральського складу, якому повернули право носити лампаси і прикрашати комірці, краватки, погони й кашкети візерунками у вигляді «дубового листя та гілочок калини». Мабуть, саме таке «повернення до традицій» допоможе змінити ситуацію в боротьбі зі злочинністю, а зовсім не обіцяна роками реформа слідства.

Читайте також: Що топ-політики обіцяють і як за це (не) голосують

На четвертому році після революції влада опинилась у становищі, коли мова зовсім не про її бажання реформувати країну. Нині їй слід довести свою здатність це робити. Інакше можуть виникнути проблеми куди серйозніші, ніж примара дочасних виборів парламенту.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.