Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
11 листопада, 2016   ▪   Денис Казанський   ▪   Версія для друку

«Своя людина» в Геонадрах

Дивний конкурс у Держгеонадрах виграв фігурант карної справи
«Своя людина» в Геонадрах

Конкурс на заміщення вакантної посади голови Державної служби геології та надр України несподівано виграв скандальний гендиректор КП «Південукргеологія» Микола Фощій. Саме його кандидатуру у підсумку обрала Комісія з питань вищого корпусу державної служби.

За яким принципом приймалося таке рішення - загадка. На попередньому місці роботи Фощій показав незадовільні результати і став фігурантом кримінальної справи, яку було відкрито проти нього за ініціативою його ж підлеглих. Однак все це не завадило комісії затвердити такого сумнівного кандидата на відповідальну посаду, хоча сам Фощій відверто розповів їй про свої проблеми с законом.

Сам конкурс відбувся 27 жовтня, але ще напередодні його результати були відомі як працівникам компанії "Держгеонадра", так і пресі. Ще 26 жовтня видання "Апостроф" повідомило, що чиновники з Міністерства екології фактично заздалегідь вирішили долю конкурсу і будуть рухати кандидатуру Миколи Фощія на посаду глави "Держгеонадр". При цьому з урахуванням одіозності кандидата, для початку його вирішили затвердити на посаді заступника, а підвищити до голови вже потім.

"Більш ймовірно, що на керівному кріслі в Держгеонадрах Мінекології хоче бачити одіозного Миколу Фощія. Останній має довгий корупційний шлейф. Він, будучи гендиректором, розорив КП" Південукргеологія "в Дніпрі. Не дотримавшись закону, призначив сина своїм заступником, протягом двох (! ) років не виплачував працівникам заробітних плат. І цей "послужний" список можна ще довго продовжувати", - писав Апостроф.

Насправді, в квітні 2016 року слідчим відділом управління Національної поліції в Дніпропетровській області було відкрито кримінальне провадження за фактом невиплати працівникам компанії "Південукргеологія" зарплати на суму понад 1 млн 440 тисяч гривень. При цьому вказувалося, що керівництво компанії грубо порушило вимогу трудового законодавства і не виплачувало людям зарплату без всяких на те підстав.

При цьому основний борг і найбільші витрати були сформовані як раз у період роботи Фощія під керівництвом поплічника Януковича - Едуарда Ставицького, який зараз втік до Ізраїлю і став там Натаном Розенбергом. Тоді Ставицький ще обіймав посаду голови Держгеонадр. Таким чином, Микола Фощій потрапляє під пряму дію законодавства про люстрацію чиновників часів Януковича. Але, схоже, цей закон в Україні діє вибірково. Принаймні в Мінекології на нього готові закрити очі.

Додати до послужного списку Фощія можна ще дві відкриті кримінальні справи. Зокрема, у Шевченківському УП ГПНП в Києві знаходиться кримінальне провадження №12015100100006725 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України. Йдеться про звинувачення, пов'язаних зі службовим підлогом – підробкою документів, що призвело до тяжких наслідків. За це порушення передбачається позбавлення волі від двох до п'яти років і заборону займати певні посади. Також Жовтневим ВП ДВП ГУПН в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №120160406500011716 від 21.04.2016 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України. А це безпідставна невиплата заробітної плати, вчинена умисно.

Читайте також: Депутати зобов'язали надрокористувачів розкривати інформацію про господарську діяльність

Сам Фощій під час свого спілкування з комісією, згадав, що дійсно є фігурантом останньої кримінальної справи.

- Кримінальні справи, які були порушені проти мене останнім часом — це тільки по статті 175, частині 1, за несвоєчасну виплату зарплати. І то, з об'єктивних причин, які склалися в силу обставин, які були. Інших кримінальних справ на сьогоднішній момент не має, - розказав Фощій.

У відповідь на питання одного з членів комісії з приводу того, хто ініціював кримінальні справи, Фощій відповів, що ініціаторами були працівники.

Цікаво, що зниклі гроші “Південукргеології” досі не знайшли. Але це на завадило утвердили на посаді кандидатуру людини, яка причетна до їх зникнення.

Цікаво, що ще у квітні 2016 року Міністерство екології вже намагалося призначити Миколу Фощія керівником Держгеонадр, але тоді проти цього виступила громадська рада цієї служби. У відкритому листі членів громадської ради на ім'я прем'єр-міністра України та міністра екології Остапа Семерака прямо вказувалося на те, що Фощій має негативну репутацію корупціонера.

"У наших професійних колах Фощій Микола Васильович має негативну репутацію з корупційним шлейфом. Про це свідчить ряд фактів: Фощій Микола Васильович фактично довів до банкрутства одне з найстаріших в нашій галузі підприємств, а його підлеглі роками мають заборгованість із зарплати. Борги "Південукргеологія" під його керівництвом зросли до 16 млн грн", - говорилося в листі.

У звіті про проведення перевірки підприємства "Південукргеологія" за 14.09.2015 вказувалося, що очолюване Фощіем підприємство в результаті дій керівництва прийшло у стан критичної неплатоспроможності. Перевірка знайшла на підприємстві численні порушення, однак все це не завадило в підсумку Миколі Фощію виграти конкурс і піти на підвищення.

Читайте також: Суд повернув «Надрам України» майно, відчужене компанією Присяжнюка-Ставицького

Якими мотивами керувалися при виборі такої одіозної кандидатури на посаду заступника глави Держгеонадр – можна лише здогадуватися. Крім Фощія на вакансію претендувало кілька інших, менш скандальних кандидатур, проте обрали саме його, хоча репутація нового заступника глави Держгеонадр свідчить швидше на користь його професійної непридатністі. За інформацією з інсайдерських джерел у Держгеонадрах, кандидатуру Фощія лобіював міністр екології Остап Семерак. Загальний стан речей у сфері відповідальності цього міністерства, напевно, відомий усім.

Міністерство екології має неабиякі можливості для корупції, адже саме воно відповідає за регулювання у сфері використання українських надр. Варварське розкрадання бурштину, яке відбувається в країні роками, не зважаючи на масу публікацій у ЗМІ, чисельні нелегальні кар'єри з видобутку піску, каміння та глини — то все походить саме з мовчазної згоди цієї установи. У цьому міністерстві навіть не намагалися імітувати “рішучі реформи”. А тепер взагалі просувають на підвищення діячів корупційного клану Януковича, які не можуть навести жодного прикладу своїх реальних досягнень.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.