Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
10 лютого, 2011   ▪   Дмитро Вовнянко   ▪   Версія для друку

Штурмові вертольоти на варті українських кондитерів

«Україна залежить від какао-бобів, які ми закуповуємо у цієї держави. І встановлення миру в цьому регіоні допоможе Україні»
Штурмові вертольоти на варті українських кондитерів

Ухваливши закон «Про схвалення рішення президента України стосовно відправки миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН в Кот-Д’Івуар», Партія Регіонів та її союзники висловили згоду в рамках миротворчої операції ООН направити до Республіки Кот-Д’Івуар три українських вертольоти Мі-24 і біля 60 осіб льотно-технічного складу.

Миротворчий скандал

Миротворчі сили ООН у Кот-Д’Івуарі присутні з 2004 року через тривалу громадянську війну. На сьогодні їх контингент налічує 9071 військовослужбовця. З початку операції у Кот-Д’Івуарі загинули 71 миротворець, з них 53 військовослужбовці. Нинішнє загострення ситуації в країні спричинили перші за 10 років вибори президента країни. 2 грудня Центрвиборчком оголосив переможцем лідера опозиційної партії «Об’єднання республіканців» Алласана Уаттара. Проте 4 грудня Конституційна рада Кот-Д’Івуару визнала переможцем чинного президента Лорана Гбагбо. 15 з 16 країн-членів Ради безпеки ООН ввжають легітимним президентом Кот-Д’Івуара Алласана Уаттара. Не визнає його тільки Росія.

У цих умовах 19 січна Рада безпеки ООН прийняла рішення про передислокацію до Кот-Д’Івуару трьох вертольотів з екіпажами та обслуговуючим складом з Ліберії, де нині перебуває український контингент миротворчих сил. Це рішення збурило лідерів української опозиції. «Рада безпеки дала дозвіл на передислокацію наших миротворців… Якби там в дужках було написано «за узгодженням з українською стороною» у мене не було б ані найменших питань», - ремствує лідер «Громадянської позиції» та екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко.

Відповідь уряду не забарилася. Директор департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ Олег Волошин заявив: «До Кот-Д’Івуару за проханням ООН Україна переводить лише частину миротворчого контингенту, який вже сім років виконує аналогічну місію у Ліберії». Закиди про небезпеку, на яку наражає уряд українських військових, спробував спростувати міністр оборони України Олександр Єжель. Він заявив, що головними завданнями українських льотчиків будуть пошуково-рятувальні місії, підтримка, супроводження колон з повітря та ведення спостереження в інтересах ООН.

З огляду на тактико-технічні якості вертольотів Мі-24 слова міністра оборони викликають подив. Мі-24, велетенський вертоліт-хижак з цілим арсеналом ракет став своєрідним жахливим символом Афганської війни. За своє тривале життя «24-й» встиг взяти участь у 30 війнах та конфліктах. Його призначення: вогнева підтримка військ, знищення бронетехніки, живої сили та вогневих точок противника, висадка десанту (8 осіб), перевіз вантажів та евакуація поранених. Машина має великі габарити: 17,5 м довжини та 6,7 м розмаху крил.

З огляду на це, намір використовувати «24-і» для спостереження та пошуково-рятувальних операцій — це приблизно те саме, що ловити карасиків з підводного човна. Набагато зручнішими для цієї функції є надійні перевірені часом вертольоти Мі-8, які вже перебувають в Кот-Д’Івуарі в кількості двох машин при 23 особах обслуговуючого персоналу.

Злидні мировторців

За пілотів-вертольотників, однак, можна бути спокійним. Досвід Афганської війни свідчить — аби збити «24-й», одної стрілецької зброї недостатньо, потрібні ракетні комплекси або важкі зенітні системи. Тож найбільшу небезпеку для льотчиків та техніків в Кот-Д’Івуарі створює не вогонь з землі, а будь-яка з півтори тисячі екзотичних хвороб, поширених в умовах вологого тропічного клімату країни.

З погляду будь-якої української влади спільні місії з ООН приносять користь: «…по-перше, з точки зору підвищення боєздатності наших підрозділів. По-друге, для досягнення сумісності в діях з підрозділами країн-партнерів. По-третє, з точки зору міжнародного іміджу країни», - перераховує екс-міністр Анатолій Гриценко.

У простих українських військовослужбовців мотивація набагато простіша – гроші і статус учасника бойових дій. Міноборони вже натякнув, що відправляючи українських вояків до Кот-Д’Івуар, він дає їм підзаробити. Турботу уряду можна тільки вітати, якби не проблеми із зарплатнею, які постійно виникають в українських миротворців. В Іраку середня зарплатня українського вояка складала біля $1000, тобто втричі нижче ніж у військового-казаха.

У таких умовах не дивно, що українські миротворці дають підстави для звинувачення їх в злочинах та фінансових махінаціях. Ще в Іраку українці «прославилися» масовими крадіжками дрібних товарів з армійського супермаркету. Від пересічних миротворців не відставали і генерали – за розповідями миротворців, у невідомому напрямку зник подарований американцями матеріал для пошиття форми українського контингенту. Скандали, що циркулюють на рівні чуток, час від часу вириваються назовні – у вересні минулого року в українському контингенті в Косові викрили злочинне угрупування. Командування миротворчих сил звинуватило бійців-українців у продажі «наліво» привезеного з України пального. Суцільний прибуток від махінацій склав €1,5 млн. Прокуратура вже взяла під варту звинуваченого в здійснені цих оборудок офіцера-миротворця.

Аби виправити це ганебне становище, у листопаді 2010 року міністром оборони було ініційоване питання збільшення матеріального забезпечення миротворців. Проте віз і нині там – проти збільшення зарплатні виступили чиновники міністерства фінансів, при тому, що всі витрати з утримання миротворців бере на себе керівництво ООН. Також з 1 листопада льотному складу має виплачуватися премія у розмірі 100% від місячного грошового забезпечення. Проте з невідомих причин українські миротворці цих грошей так само не отримують. Скаржаться на таку несправедливість у першу чергу льотчики 56-го окремого вертолітного загону – того самого, пілотів і техніків з якого щойно переводять у Кот-Д’Івуар.

Цукерки та вертольоти

Три бойові вертольоти-штурмовики Україна перекидає до країни, де може початися громадянська війна, на прохання Ради безпеки ООН. Якщо замислитися про причини такого маневру, перше, що спадає на думку, – Рада безпеки ООН вирішила охолодити гарячі голови і влади, і опозиції. Поява в Кот-Д’Івуарі трійки легендарних вертольотів-вбивць має показати, наскільки серйозно міжнародна спільнота ставиться до подій в країні. На імідж України як країни-учасника миротворчих операцій, ця демонстрація вплине дуже позитивно. «На тлі міжнародної критики Янукович намагається поліпшити свої позиції в очах світової спільноти!» - пояснює наміри чинної влади екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.

Це лише частина правди. В появі українських льотчиків в Кот-Д’Івуарі можуть бути зацікавлені ще й російські промислові гіганти. В Кот-Д’Івуарі росіян цікавлять дві галузі – вирощування какао-бобів та нафтогазова промисловість. На сьогодні там працюють дві російські корпорації: «ЛУКОЙЛ оверсіз» та холдинг «Обьединеные кондитеры». Зусилля ООН щодо уникнення громадянської війни (яка зіпсує їм бізнес) вони вітатимуть, попри офіційну позицію Москви.

Гіпотетично, зацікавленість в ситуації у Кот-Д’Івуарі можуть мати й українські ділові кола. Кот-Д’Івуар забезпечує біля 40% світового експорту какао-бобів – сировини для виготовлення шоколаду. Неспокій в країні вже зараз призвів до зростання світових цін на какао-боби на 23%. По мірі загострення конфлікту ціни зростатимуть. Цьому були б дуже не раді українські кондитери, в першу чергу – компанія «Рошен» Петра Порошенка та «КОНТІ», що належить чинному віце-прем’єр-міністрові Борису Колеснікову. Подорожчання сировини призведе до подорожчання кінцевого продукту, а отже – до падіння попиту на шоколадні вироби.

Зацікавленість українських ділових кіл у какао-бобах з Кот-Д’Івуару частково підтвердив член Громадської ради при Міністерстві оборони України Юрій Донськой: «Одною з головних мотивацій для України в участі в операції в Кот-Д’Івуарі є збереження продовольчої безпеки. Як відомо, Україна залежить від какао-бобів, які ми закуповуємо у цієї держави. І встановлення миру в цьому регіоні допоможе Україні зберегти продовольчу стабільність для себе».

7 лютого президент Янукович підписав закон про відправку в Кот-Д’Івуар українських миротворців. Українські кондитери можуть спати спокійно – штурмові вертольоти надійно стережуть їхній економічний спокій. 


Матеріали за темою:

Теги
--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • 16 січня 2015-го десантники 25-ої бригади отримали наказ здійснити марш зі свого місця розташування до південно-західної околиці Авдіївки (мікрорайон Хімік). Разом з десантниками в цей сектор висунулися й бригадні артилерійські підрозділи.
  28 червня, Анатолій Шара
 • Хто і як сьогодні змінює Конституцію України? Який зв’язок між цими нововведеннями та ключовими реформами в державі? Про це Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко
  28 червня, Анна Корбут
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про візит Володимира Гройсмана до Берліну, значення Brexit для України, стабілізацію української економіки та переклад книги Олега Шинкаренка на англійську
  28 червня, Віталій Рибак
 • Багато блогерів та журналістів вже не раз робили аналіз справ «молодих, але невизнаних» республік. Хтось перевіряв бюджети, дехто слідкував за темпами виробництва на окупованих територіях. Інших цікавив політичний бомонд Донецьку чи Луганську.
  28 червня, Павло Василів
 • Чи варто змінювати Конституцію, порушуючи її, і чому нинішні інновації не доведуть до добра? Колишній генпрокурор, суддя КСУ у відставці Віктор Шишкін на прохання Тижня проаналізував новітній конституційний процес в Україні
  28 червня, Роман Малко
 • Чимало проблем, пов’язаних з українським Основним Законом, стали результатом спроб вибудувати його на ґрунті радянської конституційної спадщини, яка не відповідає новим реаліям
  27 червня, Олександр Крамар
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено