Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 лютого, 2016   ▪   Підготував: Віталій Рибак   ▪   Версія для друку

Світ про Україну: політичний суїцид і досвід Гватемали

Протягом тижня світові ЗМІ зосереджувались лише на одній темі — корупції в Україні та резонансній відставці Айвараса Абромавичуса
Світ про Україну: політичний суїцид і досвід Гватемали

У виданні Foreign Policy, коли писали про скандал із відставкою, спробували відповісти не на питання «хто винен?», а на більш продуктивне «що робити?». Відповідь, на думку автора, тільки одна: боротьбу із корупцією в Україні потрібно аутсорсити.

«Київ програє боротьбу з корупцією, тому саме час для радикальних вчинків. Більше $12 мільярдів щороку зникає з держбюджету, а Transparency International продовжує називати Україну однією із найбільш корумпованих країн Європи... Молоде громадянське суспільство продовжує вимагати від влади боротьби із корупцією, проте стара гвардія в уряді та парламенті бореться проти неї на кожному кроці», — зауважує автор.

У статті наводиться досвід Гватемали як успішний сценарій аутсорсингу боротьби з корупцією: «У 2006-му Гватемала пожертвувала часткою свого суверенітету, надавши виключні повноваження боротьбі з корупцією гібридній міжнародно-національній інституції під назвою Міжнародна комісія проти недоторканності у Гватемалі. Хоч ця організація і діє в судах країни за її законами, там працюють міжнародні експерти, які знаходяться поза впливом корумпованих політиків — і їх діяльність є вкрай успішною».

«Це, звісно, був би радикальний крок для українських політиків-феодалів, але він міг би врятувати країну. І також бути чи не єдиним шансом для вкрай непопулярного президента Порошенка врятувати свій політичний імідж», — підсумовує автор

У статті європейського видання Politico нездатність влади повернути Абромавичуса у міністерське крісло назвали «політичним суїцидом». «Молода українська демократія впритул підійшла до самознищення цього тижня, адже один із найбільш орієнтованих на реформи міністрів подав у відставку», — пише автор.

«Ця новина є підтвердженням того, що довготривала боротьба реформаторів проти адептів старого режиму вийшла на пік, і від її результату залежатиме майбутнє України — чи вона стане успішною європейською країною, чи потоне у політичному, економічному та соціальному хаосі», — змальовує власне бачення автор.

У статті наголошується, що потрібна швидка дія: «Сподівання на швидке покращення ситуації в Україну були знищенні, а довіра населення до влади та політичних еліт сягнула рекордно низьких обсягів... Нове антикорупційне бюро ще не вступило в повну силу, децентралізація громадського адміністрування виявилась нечіткою та неповною. Це означає, що не сталось таких реформ, які реакційні сили не могли б швидко відкотити назад».

Автор також провів цікаву паралель між сьогоднішніми подіями та результатами Помаранчевої революції: «Як і десять років тому, опозиція перемогла, але успішних реформ немає, а коаліція — на межі розпаду. Повалення чинного уряду та очевидна заміна його на менш реформоорієнтований означатиме повну зраду українських громадян з боку їх політичного класу».

Британці із видання The Guardian написали статтю про те, що відставка Абромавичуса потягне Україну в нову кризу і є максимально потужним ударом по президентові та Верховній Раді, а також іміджеві України на міжнародній арені.

«Відставка міністра стала для міжнародних інвесторів, Європейського Союзу та Сполучених Штатів чітким сигналом про те, що потрібно готуватись до нового внутрішнього конфлікту в українській владі. Українські євробонди опинились у загрозі в той же день, коли Абромавичус оголосив про відставку, а посли західних партнерів держави висловили підтримку йому та занепокоєння через названі ним причини його вчинку», — йдеться у статті.

«Але скандал показав, що в Україні все ще присутній помітний вплив великого бізнесу на економіку та уряд. Звинувачення Абромавичуса в бік Ігоря Кононенка, голови парламентської фракції Блоку Петра Порошенка та олігарха, якого часто називають «сірим кардиналом», є чітким тому підтвердженням», — підсумовує автор.

Німецьке видання Süddeutche Zeitung назвало відставку Абромавичуса останньою спробою привернути увагу до реваншу корупційних сил в Україні.

«Айварас Абромавичус, литовець за народженням, якого запросили після Євромайдану брати участь у відбудові України, був одним із найбільш фахових спеціалістів у теперішньому Кабінеті Міністрів. Тим дивніше, що його спроби реформувати економіку країни всіляко блокували, — а саме такою є причина відставки», — пише автор.

У статті справедливо зауважується, що Абромавичус не першим покинув уряд, але, без сумніву, є доки найбільш впливовим із міністрів, що пішли з цього уряду у відставку. «Характерно, що усі вони вказували корупцію у оточенні президента Порошенка та парламенті причиною своєї відмови працювати далі», — наголошує автор.

«Авторитетні коментатори вже неодноразово говорили про те, що Порошенко може стати для країни президентом, не кращим за його попередника, — Януковича. Тепер ми бачимо наочне підтвердження цьому. Якщо не буде активних дій з боку президента та його адміністрації, західні партнери можуть розчаруватись у нинішній владі», — такий песимістичний висновок звучить наприкінці статті.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як у німецькій економічній моделі переплелися добре й погане
  20 липня, The Economist
 • Як діалог між ученими та суспільством може порятувати від сучасного невігластва
  20 липня, Олег Фея
 • Масові безлади в Гамбурзі стали можливими через обсесивну політику німецьких урядів щодо правих. За відсутності альтернативи ліві безперешкодно розгорнули в Німеччині масштабну діяльність, зокрема й екстремістську
  20 липня, Анатолій Шара
 • Як розгортається скандал навколо зустрічі Дональда Трампа-молодшого з росіянами
  20 липня, Анна Корбут
 • Колективна відповідальність як основний аргумент адвокатів проти покарання колишніх бійців «Беркута»
  20 липня, Станіслав Козлюк
 • Гібридна війна передбачає досягнення воєнної мети невоєнними методами. Навіщо знищувати мегаполіси танками чи «Градами» й потім мати проблеми з відновленням і біженцями, якщо можна просто змусити мешканців добровільно подарувати «ключі від міста». Саме для цього Росія розгорнула безпрецедентну пропагандистську кампанію проти України, яка була успішною, але тільки частково, якщо згадати проект «Новоросія». Втім, попри тактичну поразку, РФ не зменшує своїх зусиль у стратегічному сенсі. Але тепер для повернення України під російський контроль використовуються дещо інші методи.
  19 липня, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено