Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 лютого, 2016   ▪   Підготував: Віталій Рибак   ▪   Версія для друку

Світ про Україну: політичний суїцид і досвід Гватемали

Протягом тижня світові ЗМІ зосереджувались лише на одній темі — корупції в Україні та резонансній відставці Айвараса Абромавичуса
Світ про Україну: політичний суїцид і досвід Гватемали

У виданні Foreign Policy, коли писали про скандал із відставкою, спробували відповісти не на питання «хто винен?», а на більш продуктивне «що робити?». Відповідь, на думку автора, тільки одна: боротьбу із корупцією в Україні потрібно аутсорсити.

«Київ програє боротьбу з корупцією, тому саме час для радикальних вчинків. Більше $12 мільярдів щороку зникає з держбюджету, а Transparency International продовжує називати Україну однією із найбільш корумпованих країн Європи... Молоде громадянське суспільство продовжує вимагати від влади боротьби із корупцією, проте стара гвардія в уряді та парламенті бореться проти неї на кожному кроці», — зауважує автор.

У статті наводиться досвід Гватемали як успішний сценарій аутсорсингу боротьби з корупцією: «У 2006-му Гватемала пожертвувала часткою свого суверенітету, надавши виключні повноваження боротьбі з корупцією гібридній міжнародно-національній інституції під назвою Міжнародна комісія проти недоторканності у Гватемалі. Хоч ця організація і діє в судах країни за її законами, там працюють міжнародні експерти, які знаходяться поза впливом корумпованих політиків — і їх діяльність є вкрай успішною».

«Це, звісно, був би радикальний крок для українських політиків-феодалів, але він міг би врятувати країну. І також бути чи не єдиним шансом для вкрай непопулярного президента Порошенка врятувати свій політичний імідж», — підсумовує автор

У статті європейського видання Politico нездатність влади повернути Абромавичуса у міністерське крісло назвали «політичним суїцидом». «Молода українська демократія впритул підійшла до самознищення цього тижня, адже один із найбільш орієнтованих на реформи міністрів подав у відставку», — пише автор.

«Ця новина є підтвердженням того, що довготривала боротьба реформаторів проти адептів старого режиму вийшла на пік, і від її результату залежатиме майбутнє України — чи вона стане успішною європейською країною, чи потоне у політичному, економічному та соціальному хаосі», — змальовує власне бачення автор.

У статті наголошується, що потрібна швидка дія: «Сподівання на швидке покращення ситуації в Україну були знищенні, а довіра населення до влади та політичних еліт сягнула рекордно низьких обсягів... Нове антикорупційне бюро ще не вступило в повну силу, децентралізація громадського адміністрування виявилась нечіткою та неповною. Це означає, що не сталось таких реформ, які реакційні сили не могли б швидко відкотити назад».

Автор також провів цікаву паралель між сьогоднішніми подіями та результатами Помаранчевої революції: «Як і десять років тому, опозиція перемогла, але успішних реформ немає, а коаліція — на межі розпаду. Повалення чинного уряду та очевидна заміна його на менш реформоорієнтований означатиме повну зраду українських громадян з боку їх політичного класу».

Британці із видання The Guardian написали статтю про те, що відставка Абромавичуса потягне Україну в нову кризу і є максимально потужним ударом по президентові та Верховній Раді, а також іміджеві України на міжнародній арені.

«Відставка міністра стала для міжнародних інвесторів, Європейського Союзу та Сполучених Штатів чітким сигналом про те, що потрібно готуватись до нового внутрішнього конфлікту в українській владі. Українські євробонди опинились у загрозі в той же день, коли Абромавичус оголосив про відставку, а посли західних партнерів держави висловили підтримку йому та занепокоєння через названі ним причини його вчинку», — йдеться у статті.

«Але скандал показав, що в Україні все ще присутній помітний вплив великого бізнесу на економіку та уряд. Звинувачення Абромавичуса в бік Ігоря Кононенка, голови парламентської фракції Блоку Петра Порошенка та олігарха, якого часто називають «сірим кардиналом», є чітким тому підтвердженням», — підсумовує автор.

Німецьке видання Süddeutche Zeitung назвало відставку Абромавичуса останньою спробою привернути увагу до реваншу корупційних сил в Україні.

«Айварас Абромавичус, литовець за народженням, якого запросили після Євромайдану брати участь у відбудові України, був одним із найбільш фахових спеціалістів у теперішньому Кабінеті Міністрів. Тим дивніше, що його спроби реформувати економіку країни всіляко блокували, — а саме такою є причина відставки», — пише автор.

У статті справедливо зауважується, що Абромавичус не першим покинув уряд, але, без сумніву, є доки найбільш впливовим із міністрів, що пішли з цього уряду у відставку. «Характерно, що усі вони вказували корупцію у оточенні президента Порошенка та парламенті причиною своєї відмови працювати далі», — наголошує автор.

«Авторитетні коментатори вже неодноразово говорили про те, що Порошенко може стати для країни президентом, не кращим за його попередника, — Януковича. Тепер ми бачимо наочне підтвердження цьому. Якщо не буде активних дій з боку президента та його адміністрації, західні партнери можуть розчаруватись у нинішній владі», — такий песимістичний висновок звучить наприкінці статті.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Обвинувачені у вербуванні українців для торгівлі наркотиками на території РФ можуть вийти на волю вже у перший день зими.
  23 листопада, Андрій Голуб
 • Навіщо білоруським спецслужбам скандал з «українськими шпигунами» й хто може бути в ньому зацікавлений
  23 листопада, Сяргєй Пульша
 • За кілька останніх років роль Нафтогазу в українській політиці різко змінилася. Якщо до 2015-го він був чи не найбільшим головним болем усіх урядів, яким регулярно доводилося шукати можливості покриття багатомільярдних доларових дефіцитів компанії, то тепер перетворився на найприбутковіший державний актив.
  23 листопада, Олесь Олексієнко
 • Що спричинило заколот в «ЛНР». На кого зроблять ставку російські куратори
  23 листопада, Денис Казанський
 • Скандалів і проблем навколо розслідувань, пов’язаних зі злочинами часів Революції гідності, налічується, певно, не один десяток.
  23 листопада, Станіслав Козлюк
 • Як саме єврейську столицю бачать сучасні ізраїльські режисери, киянам показали на фестивалі «Дні Єрусалима в Києві».
  22 листопада, Ганна Трегуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.