Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
3 лютого, 2016   ▪   Богдан Буткевич   ▪   Версія для друку

Чому з діячів режиму Януковича знімають санкції в ЄС

Європа втомилася чекати, допоки Генеральна прокуратура України нарешті надасть конкретні докази провини діячів режиму Януковича. Більшість з яких знаходяться під санкціями ще з початку березня 2014 року. Однак тоді цей крок був скоріше авансом новій українській владі, від якої очікували активних та ефективних дій по розслідуванню злочинів та корупції «Сім’ї».
Чому з діячів режиму Януковича знімають санкції в ЄС

Однак за майже 2 роки майже ніяких зрушень не сталося. Тому минуло тижневе рішення Суду ЄС про зняття санкцій з цілого ряду одіозних персонажів не має нікого дивувати – це тільки перша ластівка у довгому ряду розчарувань, на які варто очікувати українцям, якщо прокуратура та її очільники не змінять нинішньої лінії поведінки.

28 січня Суд ЄС постановив, що колишні посадові особи української влади не можуть надалі знаходитись під санкціями лише через наявність факту розслідування та відкритої кримінальної справи в Україні щодо них. Тобто, простіше кажучи, це рішення означає: немає конкретних доказів вини – немає арешту рахунків та заборони на в’їзд.

Так, звичайно, це рішення Україна ще може оскаржити. Та й воно не знімає автоматично накладених санкцій, адже рішення про їх застосування, так і зняття приймає не Суд, а Рада ЄС.  Й оскаржувати потрібно кожну нову резолюцію. Та й Суд 28 січня скасував виключно той арешт, що діяв з березня 2014 по березень 2015 року. Тобто, реально санкції продовжують діяти – щоправда, тільки до 5 березня 2016 року. Яке, до речі, вже також оскаржене адвокатами людей Януковича – розгляд справи триває в тому-таки Суді ЄС. Тобто, буквально за місяць маємо всі шанси на відміну всіх санкцій щодо майже всіх одіозних приспішників Віктора Федоровича.

Читайте також: У ГПУ пояснили, чому європейські санкції проти екс-соратників Януковича продовжать діяти

Нагадаємо, що 6 березня 2014 року Європа заморозила рахунки екс-президента Віктора Януковича і його синів Олександра і Віктора, керівників всіх силових відомств режиму Януковича: глави МВС Віталія Захарченка, його заступника Віктора Ратушняка, екс-голів СБУ Олександра Якименка та Ігоря Калініна, екс-генпрокурора Віктора Пшонки та його сина Пшонки Артема, екс-прем'єра Миколи Азаров і його сина Олексія Азарова, братів Андрія Клюєва (екс-глава Адміністрації Януковича) і Сергія Клюєва, головних юристів Януковича Олени Лукаш та Андрія Портнова,  міністрів уряду Азарова Дмитра Табачника, Едуарда Ставицького та Раїси Богатирьової. Також під санкції потрапили безпоседерні члени «Сім’ї» - Сергій Курченко, Сергія Арбузов та Олександр Клименко.

Всі ці люди мають всі шанси буквально за місяць отримати доступ до своїх рахунків з награбованими грошима. Єдині питання залишаються по Віктору Януковичу, але й там ситуація хитка. Чому ж так сталося? Може, Європа раптом подобрішала до власника золотого батону?

«Спочатку, одразу після революції, європейські країни пішли нам на зустріч, - розповідає Сергій Іванов, публіцист та екс-прокурор. – Тобто, приймали санкції, керуючись простими запитами від Генеральної прокуратури, без доказів, ніби авансом. Але надалі ця схема й дала можливість діячам режиму Януковича відміняти ці санкції через суд через відсутність конкретних доказів. А ці докази й справді за 2 роки так і не були зібрані. Й треба розуміти, що з кожним днем можливість їх зібрати стає все більш ілюзорною. Докази постійно губляться, ГПУ намагається всі скандальні справи спихнути на Національне антикорупційне бюро, абсолютно незрозуміла ситуація з управлінням спеціальних розслідувань у ГПУ тощо».

Понад те, ситуація стає виглядати ще більш критичною, якщо дізнатися, наскільки Європа незадоволена повною бездіяльністю української прокуратури. Треба розуміти, що накладення санкцій – це достатньо радикальна процедура, на яку йдуть лише тоді, коли в євробюрократів є достатньо підстав для такого різного кроку. Й те, наскільки Україна, фактично, обманула Європу, грає дуже сильно проти нас. Не тільки в питанні, власне, санкцій проти регіоналів, але й в більш широкому колі питань. Включаючи, наприклад, продовження санкцій вже проти Російської Федерації.

Читайте також: Слідом за Азаровим суд ЄС зняв частину санкцій із Сергія Клюєва

«Київ не висунув проти діячів режиму Януковича кримінальних звинувачень, тому чиновники ЄС заявили, що санкції проти відповідних осіб можуть бути зняті вже навесні», - пише The Wall Street Journal, офіційний рупор Білого Дому, наводячи слова одного зі своїх анонімних співрозмовників видання. - Чиновники також розповідають про негативні настрої щодо України в європейських інститутах. Існує занепокоєння, що протягом року всі ці люди (представники колишнього режиму, на яких раніше було накладено санкції з боку Заходу) отримають доступ до своїх активів на Заході. Після цього, ніхто більше не підтримає санкції повторно. Багато чиновників ЄС ситі по горло Україні».

«Треба розуміти, що найголовніше в розслідуваннях такого роду, тобто, по корупції серед високопосадовців – це оперативність, - пояснює Сергій Іванов. - Це як в випадку з Єфремовим, де було абсолютно зрозуміло – якщо не арештувати одразу його найближче оточення типу Мирошника та Лозовського, й також не арештувати рахунки його Укркомунбанку, то посадити його буде дуже проблематично. Саме це ми, власне, зараз й споглядаємо. Не проводилася вчасно оперативно-розшукова робота, не закривалися бізнеси підсанкційних. Наприклад, як так може бути, що в того ж Курченка й досі працює прямо в Києві величезний медіа-холдинг? Це й активи, й майно – чому досі ГПУ нічого не зробило для арешту? Чому досі працюють підприємства Саші «Стоматолога» - старшого сина Януковича? Чому працюють досі підприємства єнакіївського ОЗУ? Чому досі не проведено жодних дій щодо СКМ Ахметова, ніби вони не купують вугілля контрабандою з окупованої території Донецької та Луганської областей? Прокуратура нічого не робила для інформування Загалом, опущена злочинна халатність всіх трьох Генеральних прокурорів, яка призвела до тяжких наслідків. Тому всіх трьох треба притягнути до відповідальності – власне, саме це на місці антикорупційного прокурора я би зробив ще вчора. А також, з іншими керівниками силових органів».

Читайте також: Кінець початку

Виникає питання, чому ж Україна не могла використати механізм судових вироків без присутності обвинуваченого, що законодавством вже дозволено. Жодного судового рішення навіть по Януковичу й досі нема. Нема навіть, власне, судових розглядів. Власне, тут можна привести приклад, коли ти просиш продавця притримати машину, яку продають. Але всі терміни спливають, на тебе починає наїжджати власник машини, податківець тощо. По суті, повзучий саботаж ГПУ з подачі найвищого керівництва країни призвів до повної дискредитації процесу покарання колишніх діячів режиму Януковича.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено